Přečteno: květen 2020

Krásný den,

v květnu jsem toho přečetla celkem dost, ale dubnu se to samozřejmě nevyrovná. V květnu se otevřely školy, a tak jsem kromě kompletní externí výuky měla i dva týdny docela intenzivní konzultace s maturanty. Mám tu zase takovou moji směsici romancí a detektivek, což je jsou v poslední době moje oblíbené žánry:-)

Tara Sivec – Svádění a láskominky

Tuto knihu jsem si vybrala na bazaru, když jsem hledala nějakou romanci ze současnosti. Anotace mě zaujala. Svobodná matka Claire prožila na vysoké lásku na jednu noc, po které jí zůstal akorát syn. Nyní se po letech setkává s jeho otcem, který ji ale vůbec nepoznává… Když jsem začala knihu číst, tak mě první stránky moc nebavily, hlavní hrdinka mi nějak nesedla, ale vyplatilo se počkat, protože ta kniha je fakt povedená. Je hodně vtipná, dost ironická, sarkastická a sprostá (ale ne ošklivě). jsou tu úžasné vedlejší postavy, u kterých se fakt musíte smát. Překvapilo mě, jak povedené byly scény s malým synkem, to bych nečekala.

Elle Kennedy, Sarina Bowen – Zůstaň

Další pokračování série Wags. Tento díl je o hokejistovi Mattu Ericksonovi, který využívá služby firmy Aport. Díky tomu se seznámí s Haily a postupně se sbližují. I tento díl série je hodně povedený a vtipný, ale je také vážnější. Je možné, že je to tím, že hlavní hrdinové jsou zde starší cca o 10 let než v ostatních knihách. Román se mi každopádně hodně líbil, ocenila bych, kdyby v této řadě autorky pokračovaly.

Helen Fields – Dokonalé ticho

Na novinku od mé oblíbené britské autorky detektivek jsem se hodně těšila. Je to další pokračování s detektivem Lucem Callanachem a jeho kolegyní Avou. Vraždy jsou tentokrát mnohem brutálnější než jindy. Obětem je vyříznuta kůže na břiše a zádech, z které je ušitá panenka. Kromě hlavní kriminální zápletky oddělení řeší ještě zohavování bezdomovců v ulicích Edinburgu. Vše je napsáno velmi dobře, příběh je dramaticky vystavěný a čtenář to prožívá společně s postavami.Musím říci, že Helen Fieldsová nastavila laťku hodně vysoko a klidně bych ji stylem psaní (a kvalitou) přirovnala ke Chrisu Carterovi nebo Robertu Bryndzovi. Jestli jste od ní ještě nic nečetli, určitě to napravte. O jejích předchozích románech jsem zde už psala.

Paulina Swist – Komisař

Jelikož jsem netrpělivě očekávala novinku od této polské autorky, rozhodla jsem se přečíst si ještě jednou druhý díl série, abych si připomněla všechny dějové linie a zvraty. Radek je policista v utajení, je hodně drsný, trochu sprostý a má za sebou docela drsnou minulost. V rámci utajení se scházel se Zuzanou a předstíral, že je její vysněný muž – pracuje v korporaci, nosí oblek, má drahé auto, miluje vše pseudokulturní, je velmi jemným milencem, rád s ní nakupuje a líbí se mu, co nosí… Vše je samozřejmě naopak, Zuzanou pohrdá, že je naivní a povrchní. Ale její otec patří k mafii, kterou Radek vyšetřuje společně se Zimnickým (z prvního dílu Prokurátor). Zuzana se dostává do nebezpečí, a tak s ní musí Radek i nadále zůstat a chránit ji, i když se ti dva nyní nemají vůbec rádi… Tato série je hodně drsná, je to takový thriller, který obsahuje i milostnou zápletku, která se pořád vrací k osobám z první knihy Prokurátor. Nečekala jsem to, ale Paulina Swist mě dostala a její romány mě opravdu baví.

Paulina Swist – Podezřelý

Třetí kniha PS přináší příběh Daniela, bratra Radka. Je to velmi problémový bratr, který má drogovou minulost. Jediné dobré v jeho životě představuje Marie, sestra prokurátora Zimnického, s kterou kdysi chodil a měli spolu holčičku Ninu. Jenže nyní je Marie vdaná za jednoho blbce a hrozí jí nebezpečí. Daniel ji chce získat a zároveň se musí vyrovnat se svojí temnou minulostí. Musím říci, že třetí díl mě nijak nezklamal, je hodně akční, drsný, ale zároveň i trochu romantický.Vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka dál pokračovala. Netušila jsem, že mi bude připadat prostředí polského Slezska tak atraktivní.

Julia Caplin – Pláž v Chorvatsku

Konečně mi nakladatelství Cosmopolis vydalo novou knihu od Julie Caplinové. Samostatná recenze je na blogu, tak se tam mrkněte:-)

Julie Quinn – Trochu jiná slečna Bridgetonová

Kdo mě zná déle, ví, že Julia Quinn patří mezi moje oblíbené autorky historických romancí. Její knihy jsou vtipné, svěží a samozřejmě romantické:-) Poppy Bridgetonová je energická mladá dáma, hodně samostatná, má kuráž a vyhledává různá dobrodružství. Omylem se jí stane, že jí unesou na loď, která pluje s nějakým tajemným nákladem. Kapitán lodi před ní něco tají – uvědomil si, že jsou vzdáleně příbuzní (jeho bratr si vzal její sestru). Během plavby se sbližují, jenže pak se něco stane… Přiznám se, že jsem to nečekala, protože anotace mě úplně neokouzlila, ale ta romance mě opravdu bavila. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, jsou tam vtipné scénky a celkem jednoduchý příběh. Není to taková špička jako série o sourozencích Bridgetonových (Poppy je taková jejich předchůdkyně), ale pořád slušný průměr:-)

David Lagercrantz – Dívka, která musí zemřít

Konečně jsem se dostala k poslední knize, která patří k sérii Milenium. Tu před několika lety napsal severský autor Stieg Larsson (první tři díly), ale pak zemřel. Jeho Lisbeth Salanderovou a Mikaela Blomkvista převzal další autor, David Lagercrantz a ve třech románech jejich osudy ukončil. Toto je tedy poslední příběh, který se v jedné dějové linii (ta kolem Lisbeth) věnuje likvidaci Kamily a její mafie. Druhá linka se točí okolo Mikaela, který se věnuje vyšetřování smrti jednoho bezdomovce. Postupně odkrývá temnou minulost několika významných lidí, kteří se ho snaží zničit. Příběhy Mikaela a Lisbeth se občas protnou. Musím říci, že mě celá série moc bavila, mám ji doma kompletní. Řekla bych, že Lisbeth Salanderová se stala dalším literárním archetypem.

Nora Roberts – Srdce v bouři

Toto je zase nějaká stará harlekýnka, která byla nyní vydána v pevné vazbě. Příběh je o baletce Ruth, která miluje už dlouho svého šéfa Nicka, který je uměleckým ředitelem souboru a zároveň jeho hlavním tanečníkem. Prostředí baletu mě moc nebere a ani samotný příběh mě úplně nezaujal. Celkově je tato edice knih od NR docela slabá.

Alexander Stainforth – V zajetí vášně

Od tohoto českého autora (Alexander Stainforth je pseudonym) jsem četla dvě gay romance ze současnosti, které nebyly vůbec špatné. Když jsem v přehledu novinek viděla, že vydává historickou romanci, tak jsem si řekla, že ho podpořím a knihu si koupím. Je to příběh dvou manželů, Jasona a Sophie, kteří uzavřeli dohodnutý sňatek. Jason je ale hodně neomalený, na svatbu pozve i svoji milenku s manželem (svým nejlepším přítelem). Sophie to omylem zjistí a tato skutečnost zásadně naruší jejich manželství. I když mám romance z 19. století ráda, tak tady to bylo opravdu zklamání. Jason se chová jako sobecký hajzl první kategorie a Sophie mi také moc sympatická nebyla. Sice to končí happyendem (to je jasné od začátku), ale nedovedu si představit, že by nějaká novomanželka tak rychle někomu odpustila. Abych nebyla jen negativní, tak musím pochválit obálku knihy, ta se povedla.

Claire Frost – Moje super (ne)realita

Na tuto knihu zde už vyšla recenze, tady je odkaz.

Catherine Ryan Howard – Víš, kdo se dívá

Na tuto knihu zde už vyšla recenze, tady je odkaz.

Betty Neelsová – Princezna z kavárny

Mezi čtením všech seminárek a slohovek jsem potřebovala trochu vypnout, a tak jsem sáhla po osvědčené klasice, harlekýnce od mé oblíbené autorky Betty Neelsové. ta je tedy už mrtvá, byla to už starší dáma, když začala psát, a na příbězích je to znát, protože tady žádné erotické vášně nehledejte. Vrcholem je polibek:-) Příběh se odehrává na anglickém venkově, kde v jedné malé vesnici žije Mary Jane, která po smrti strýce provozuje malinkou kavárnu. Zde seznámí s doktorem Thomasem Lattimerem, který velmi úspěšný a bohatý ortoped… Příběh je jednoduchý, není tu žádný padouch, mám to přečtené za cca 30 minut a na oddech je to úplně ideální:-)

Teri Wilson – Odmaskovaná Julie

Tato autorka se inspiruje slavnými romány (minule to byla Pýcha a předsudek). Zde jsou nám představeni Julie a Leo ze znepřátelených rodin čokolatiérů z Napa Valley. Oni o sobě při prvním setkání netuší, takže přeskočí jiskra a pak je to komplikované. Autorka tady milencům dopřála šťastný konec (nic jiného jsem ani nečekala) a musím říci, že mě kniha bavila více než ta první. Líbí se mi prostředí čokolády, jen jsem pak měla chutě:-)

Whitney G. – Výpověď

Tato autorka se proslavila svoji prvotinou, která mi přišla docela průměrná. Anotace této romance mě ale zaujala, mám ráda příběhy se šéfy a sekretářkami:-) Jsem ráda, že jsem si knihu koupila, opravdu mě bavila. Tara je velmi vzdělaná mladá žena, která ale nemá praxi a má veliký problém sehnat práci. Náhodou narazí na Prestona Parkera, hotelového magnáta, kterého její osobnost zaujme a dá ji práci. Jenže u něj jeho osobní asistenti nevydrží ani dva týdny, takže Tara to nebude mít jednoduché… Romance byla svižná, vtipná, byla tam příjemné erotické scény -přesně to, co člověk od takovéto knihy čeká:-)

Magnus Jonsson – Muž, který si hrál s panenkami

O této knize bude samostatná recenze během června, tak si musíte ještě chvilku počkat:-)

Celkový počet 16 knih je podle mě dobrý. Je to o něco více než průměr, což odpovídá mým spánkovým problémům a tomu, že denně ušetřím dost času díky tomu, že se nemusím tak chystat do práce (žádný makeup, česání, hledání oblečení). Určitě bych tentokrát vypíchla Pláž v Chorvatsku, Zůstaň, Dokonalé ticho a knihy Pauliny Swist. Co jste naposledy přečetli vy? Jak to vypadá s vaší karanténou? Už se také vracíte do normálního pracovního koloběhu? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

PS: všechny fotky jsou zase z databazeknih.cz

 

6 thoughts on “Přečteno: květen 2020

 1. Lucie

  Ahoj, karanténa už je pro mně u konce a řeším momentálně jen práci, takže na čtení čas moc nezbývá, ale právě jsi mi dala další tipy, co si musím pořídit nebo půjčit. Však bude čas dovolených, dlouhé letní večery a na čtení se čas najde:)
  Zaujala mně knížka Magnuse Jonssona(počkám na recenzi,ale podle názvu bych po ní docela sáhla), pláž v Chorvatsku, Zůstaň, Dokonalé ticho a Komisař.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já taky teď řeším práci mnohem více, protože maturity jsou tu. Včera miláčkové psali didaktické testy, takže jsem byla na nervy celý den… Recenze na Magnuse vyjde asi v polovině června, musím ji tedy ještě sepsat a zatím mám články naplánované do 11.6. Všechny knihy, které sis tu vybrala, fakt doporučuji, jsou hodně dobré.

 2. Stáňa

  Mě zaujala hlavně ta H. Fields, ale možná bych sáhla i po Pláži v Chorvatsku (ještě kouknu na recenzi) a té polské sérii.
  Přečetlas toho hodně, já jsem za květen dala asi 5 knih. Ke dvěma musím ještě dopsat článek, ale nějak úplně nestíhám 🙁

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   ta Helen Fields se ti bude líbit, to jsou skvělé detektivky. Na článek o Pláži v Chrvatsku se mrkni, i když je to romance, které zrovna běžně nečteš, je to povedená kniha. Červen bude určitě slabší, ty dva týdny u maturit se na mě vždy podepíšou…

 3. Sabina

  Zase parádní kousky. Ty thrillery z Cosmopolis a Metafory si objednam. Lákají mě. A je mi líto, ze té nesedla Alexova kniha. Já z ni byla nadsena. 🙂
  Měj se pěkné, Sabi

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   kromě těch knih z Metafory a Cosmopolisu určitě zkus i Helen Fields, myslím, že jí taky propadneš. Alexova kniha nebyla špatná, ale jak čtu hodně historických romancí, tak mám dost vysokou laťku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *