Víš, kdo se dívá? – recenze

Krásný den, 

co mě zlákalo na této knize? Odehrává se v Irsku. Detektivka v Irsku? To jsem si musela přečíst. Kniha se jmenuje Víš, kdo se dívá?, autorkou je irská spisovatelka Catherine Ryan Howardová a vydalo ji nakladatelství Cosmopolis.

oficiální popis:

PŘEHRÁT

Je noc a Andrew, manažer rezortu Chaty Shanamore, sleduje skrytou kamerou svého jediného hosta – mladou ženu. Rád se dívá do soukromí druhých. Pak ale uvidí něco, co nečekal. V záběru se objeví postava v černém, spící ženu ubodá a kameru zničí. Kdo je ten vrah? A jak věděl o kameře?

PAUZA

Natalie přijíždí do Shanamore. Je tma, zima a celý ten nápad jí najednou připadá uhozený. I na tom manažerovi je něco divného. Nejradši by se vrátila domů, jenže nemůže – dokud nenajde to, co hledá.

PŘETOČIT NA ZAČÁTEK

Napínavý příběh o vraždě zachycené skrytou kamerou. Abychom pochopili, co se stalo, musíme přetočit nahrávku a sledovat ji od začátku do konce. Do hrozného konce…

zdroj

moje hodnocení:

Jak jste již pochopili z úvodu, děj knihy se odehrává v Irsku, konkrétně v Dublinu a pak na jižním pobřeží nedaleko Corku. Velmi zajímavá je kompozice, protože vypravěči se střídají, stejně tak i doba, kdy děj probíhá. V orientaci pomáhají předěly mezi kapitolami, kde je vždy napsáno přetočit zpět nebo přetočit dopředu. Když jsem začala román číst, docela jsem bála, jestli mi to nebude vadit, ale bylo to v pohodě, nijak jsem neztrácela.

Natalie je populární irská influencerka, která najednou zmizela. její stopa končí na jihu Irska, v místě, které se nazývá Chaty Shanamore. Její manžel a ani jejich okolí vůbec netuší, co se s Natalie stalo. O celou kauzu se začne zajímat bulvární novinářka Audrey, pro kterou to může být konec, ale i pořádné nastartování kariéry.

Postupně se před námi odhaluje minulost hlavních hrdinů – úspěšné influencerky Natalie, jejího hodného manžela Mika, podivného správce chat Andrewa, slizkého rybáře Richarda nebo místního policisty Seanieho. Nejdříve jsou to jen takové záblesky minulosti, ale potom se vše dá dohromady, spojí se všechny dějové linky, detaily zapadnou na svá místa a celý příběh se před námi otevře.

Myslím, že konec je celkem překvapivý (i když díky kompozici vlastně vraha známe), autorka si s námi celou dobu dobře pohrává. Líbí se mi i závěr, který je napsaný formou novinového článku. Jestli bych měla něco vytknout, tak je to asi rozvoj jednotlivých postav. Takové, jaké jsou na začátku knihy, jsou i na konci, nedochází k žádnému vývoji a vlastně pro to ani není prostor.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Jaká je vaše oblíbená země jako prostředí? Četli jste už nějakou knihu, která se odehrává v Irsku? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Víš, kdo se dívá? – recenze

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      Irsko je moje srdeční záležitost. Původně jsem tam letos měla zase jet, ale padlo to ještě před karanténou. Doufám tedy, že to vyjde příští rok, fakt se tam těším. Kniha se mi líbila, ta koncepce mě celkem zaujala:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *