Pláž v Chorvatsku – recenze

Krásný den, 

na novou knihu od Julie Caplinové jsem se hodně těšila. Tak moc, že jsem dokonce psala do nakladatelství, kdy by měla nějaká její novinka vyjít:-) No, a teď se konečně objevila na pultech a já jsem ji získala v rámci spolupráce s nakladatelstvím Cosmopolis. Přiznám se, že i kdybych ji nedostala k recenzi, koupila bych si ji sama. Nejnovější román se tedy jmenuje Pláž v Chorvatsku a volně navazuje na předchozí Cukrárnu v Paříži.

oficiální popis:

Maddie je milá a rozumná třicetiletá žena, ale má i svou bohémskou stránku: vystudovala dějiny umění a chtěla by se prosadit jako výtvarnice. Zatím neměla štěstí, je bez peněz, a tak přijme nabídku letní brigády: bude pracovat jako hosteska na luxusní jachtě v Chorvatsku, na které se plaví parta přátel z módní branže. Práci jí dohodila kamarádka Nina, jejíž bratr Nick je jedním z hostů na lodi. Pochází z úplně obyčejné farmářské rodiny, ale teď chodí s modelkou Tarou, se kterou se seznámil, když na jeho farmě probíhalo focení módy. Maddie se snaží obstát v roli hostesky a vyhovět zhýčkaným hostům, jenže arogantní Tara jí to moc neulehčuje. Mezi Nickem a Tarou to začíná pomalu skřípat, přece jen pocházejí každý z jiného světa. O Maddie se zajímá jeden z hostů, hezký a bohatý Simon, který oceňuje její výtvarný talent a plné křivky – myslí to ale upřímně? Zároveň si Maddie uvědomuje, že se jí čím dál tím víc líbí Nick…

zdroj

moje hodnocení:

Jak jsem již psala, kniha volně navazuje na Cukrárnu v Paříži. Objevují se tady postavy, které už moc dobře známe. Hlavními hrdiny příběhu jsou totiž lehce ztřeštěná a moc milá Maddie a Nick, bratr Niny, která našla štěstí ve francouzském městě lásky:-) Nina, Sebastian a celá rodina Hadleyových se tu také objevují a jsou takovou vtipnou vložkou románu.

Maddie se na kurzu v Paříži seznámila s Ninou, která jí dohodila práci na luxusní jachtě, kde by se měla setkat i s Nininým bratrem Nickem a jeho přítelkyní, supermodelkou Tarou. Maddie se těší, že si užije plavbu Středozemním mořem, vaření na lodi a milou společnost Nicka, o kterém je přesvědčená, že jako bratr Niny bude stejně skvělý jako ona.

Jenže to se Maddie docela dost spletla. Nick se totiž chová jako arogantní blbec, na začátku knihy je opravdu na facku. Jeho přítelkyně Tara by chtěla prorazit u filmu, je poněkud jednodušší, velmi povrchní a rozhodně sobecká. Ve všem se předhání s další modelkou, kamarádkou Cory. Její přítel Douglas zaplatil celou tu luxusní cestu a pozval ještě svoji nejlepší přítelkyni Siri a kamaráda Simona. Během plavby se krásně projeví opravdová povaha všech zúčastněných…

Tara je sice krásná modelka, ale mezi ní a Nickem se začínají objevovat neshody. Maddie si postupně připouští, že by Nick možná nemusel být pořád takový arogantní tupec, a tak ho bere postupně na milost a spřátelí se… Je vám asi jasné, k čemu to všechno povede:-)

V příběhu se střídá vyprávění z pohledu Maddie a Nicka, ale je to čtenářsky komfortní, nijak se to neplete a vlastně mi to i dost vyhovovalo. Maddie byla na začátku taková nejistá, ale postupně získávala sebevědomí. Nick, obyčejný kluk ze severu Anglie, si taky postupně uvědomoval, že sebestředná a instagramem posedlá Tara nebude asi ta pravá… Právě jeho myšlenkové pochody byly napsány velmi čtivě a vtipně.

Celá romantika je doplněná o vtipné scény a mnoho vedlejších postav, které si prostě zamilujete (např. Billa a Glo). Vše je obklopeno slunným Chorvatskem, které tady nevyznívá jako nějaká laciná dovolená, ale skvělá gurmánská plavba po nejzajímavějších přístavech Chorvatska.

Já jsem v Chorvatsku byla několikrát a vlastně se mi tam líbilo jen poprvé (na ostrově Pag). Když bych měla jmenovat evropské země, kde jsem byla a moc se mi tam nelíbilo, řekla bych Dánsko, Francie a Chorvatsko. Nechápu, jak to Julie Caplin dělá, ale ona každou moji neoblíbenou zemi popíše tak, že bych tam vlastně hned jela (zrovna dneska jsem strávila asi hodinu prohlížením nabídek Chorvatska od jedné CK).

Co se mi líbí na této sérii, je to, že i když je plná romantiky, tak není zbytečně přeslazená. Zase je tu spoustu jídla, především rybích pokrmů, které tedy nemám ráda, ale ty jejich popisy jsou tak lákavé:-D Myslím, že by autorka měla přidávat na konci knihy nějaké recepty, to bych ocenila.

Řekla bych, že kniha je přímo určená pro české čtenářky, protože Češi všeobecně hodně jezdí na dalmatské pobřeží a dobře znají místní pamětihodnosti. Úplně si můžete odškrtávat navštívená místa – Hvar, Brač, Split…

O předchozích románech Julie Caplinové jsem už na blogu psala a jejich recenze najdete zde:

Kavárna v Kodani

Pekárna v Brooklynu

Cukrárna v Paříži

I když nikdo neví, jak bude letošní léto vypadat, a jestli si ho budeme užívat u moře nebo jen někde na chatě, tak Pláž v Chorvatsku představuje ideální letní čtení, které vám ihned navodí dobrou náladu a úsměv na tváři:-) Obálka knihy prozradila, že se chystá i další díl, Hotýlek na Islandu, na který se už samozřejmě těším (a Island je moje vysněná destinace:-).

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Zajímalo by mě, jaký máte vztah k Chorvatsku Vy. Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Pláž v Chorvatsku – recenze

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   to je škoda, že jsi tuto sérii ještě nečetla, je fakt povedená a spojuje v sobě lásku k cestování a lásku k jídlu, což je super kombinace:-) Mrkni se v knihovně, myslím, že na léto to bude ideální:-)

 1. Lucie

  Ahoj, Chorvatsko mám spojené s moc hezkými vzpomínkami, byla jsem tam několikrát a vždy se mi tam líbilo, už jen proto si nebudu váhat tuhle knížku přečíst. Popisuješ to jako pěkné, oddychové čtení, tak na léto se do ní určitě s chutí začtu:)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   mně se tam moc nelíbilo, kromě té první návštěvy Pagu, ale nijak mě to nepřekvapuje, protože mě neuchvátilo ani Dánsko a ani Francie. Všechno jsou to lokace, kam Caplinová umístila svá díla a všechno popsala tak úžasně, že bych tam hned jela:-)

 2. Zuzka

  Ahoj, ja som sa práve pustila do čítania Kaviarne v Kodani, som ešte len na začiatku, ale už teraz viem, že sa chcem pustiť do ďalších dielov. A myslím, že rovno skočím na Cukráreň v Paríži a potom Pláž.
  V Chorvátsku som zatiaľ nebola, ale rada sa tam prenesiem aj prostredníctvom peknej knižky 🙂

  1. ciculka Post author

   Ahoj Zuzi,
   já myslím, že se ti bude líbit celá série, je fakt povedená. A třeba tě to namotivuje na nějakou cestu po Chorvatsku:-)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já myslím, že je to ideální čtení na léto:-) Celá série Romantické útěky je povedená a vzbuzuje ve čtenáři chuť mlsat a cestovat:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *