Poslední nádech – knižní recenze

Krásný den,

už dlouho pro vás chystám recenzi na třetí knihu od Lucy Clarkeové, která se jmenuje Poslední nádech. Vydalo ji nakladatelství Cosmopolis a je to třetí kniha od této autorky, kterou jsem četla. První byla Stíny nad zálivemModrá. O obou jste si už mohli přečíst recenze na blogu. Najdete je zde:

Stíny nad zálivem – recenze

Modrá – knižní recenze

oficiální popis:

Devětadvacetiletá Eva několik měsíců po svatbě zjišťuje, že její manžel Jackson nebyl tím, kým tvrdil, že je, a uvědomuje si, že se zamilovala do muže, kterého vlastně vůbec neznala… Eva je vdaná pouhých deset měsíců, když její manžel Jackson při jednom ze svých rybářských výletů tragicky zemře. Jeho tělo však není nalezeno… Sklíčená Eva se rozhodne vzít si dlouhou dovolenou a odhodlá se k návštěvě Jacksonovy rodiny v Tasmánii, s níž se do té doby nikdy nesetkala. Doufá, že budou truchlit společně a že se tím její zármutek zmírní. Místo toho však zjistí, že muž, kterého tak hluboce milovala, byl ve skutečnosti někým úplně jiným. Jacksonův otec a bratr jí postupně odhalí Jacksonovu temnou minulost i dávné události jejich rodiny. Eva s hrůzou zjišťuje, že jejich manželství bylo postaveno na podvodu. Že vše byla jedna velká lež… Dokáže jít Eva dál, nebo ji lži jejího manžela budou pronásledovat navždy? „Myslela na Jacksona v mrazivém moři, za ním stál stín jeho minulosti, pozůstatek rozhodnutí, které kdysi učinil. Uvědomila si, co všechno se může změnit posledním nádechem…“

zdroj

moje hodnocení:

I tento příběh nás zavádí do Anglie, ale jen na chvilku. Ta stěžejní část se odehrává v australské Tasmánii. Hlavní hrdinka, které tragicky přijde o manžela, se rozhodne zjistit něco o jeho minulosti, a tak odlétá do Tasmánie, kde žije otec a bratr. Zde postupně zjišťuje, že vše bylo jinak, než si myslela.

Už když jsem si četla anotaci, tak jsem si říkala, jak se asi příběh bude vyvíjet. Musím říci, že jsem se vlastně ani nemýlila, odhadla jsem asi vše. To ale neznamená, že by to byla chyba knihy. Čtení jsem si dost užila a knihu jsem zhltla za chvilku.

I zde je velmi dominantní role vody, moře, a člověka, který se tam ztratí. Všimla jsem si, že autorka s tímto motivem opravdu hodně pracuje. Prostředí Tasmánie je hodně atraktivní, nečekala jsem, že se mi tak bude líbit. Je to trochu divoké, nespoutané, ale zároveň trochu maloměstské…

Obálka knihy je pěkná, jednoduchá. Jasný nápis nás čtenáře nechává čekat, o čem bude kniha samotná. Docela dost mě mrzí, že jsou v knize různé překlepy. Oceňuji připravenost autorky ohledně potápění. Pasáže, kdy se Eva pohybuje v moři, potápí se, relaxuje mi přišly až takové očistné. Jako kdyby se každým ponořením zbavovala všech nejistot, odkrývala další tajemství, které před ní její manžel měl, a nacházela sama sebe…

překlepy…

Eva je moje asi nejoblíbenější hrdinka ze všech knih Lucy Clarkeové. Je odvážná, ví, že její muž má tajemství a nebojí se ho odhalit. Já jsem samozřejmě takové problémy nikdy neměla, ale dovedu se ztotožnit s jejími myšlenkami.

Saul, bratr manžela Jacksona, je takový ten typ mlčenlivého drsňáka, který vás od začátku prostě musí přitahovat. O Evu se hezky stará, pomáhá jí. Přitom se snaží nezradit bratra. Nemá to jednoduché, ale podle mě se nakonec rozhodne správně:-)

Z knihy jsem dost nadšená, už jsem ji půjčila i kamarádce:-) Příběh Vás vtáhne, Lucy Clarkeová umí opravdu dobře pracovat s postavami a nebojí se různých zvratů. Líbí se mi i romantická linka, která ale nijak nesnižuje míru napětí. Knihu koupíte na stránkách vydavatelství Grada. Četli jste ji už? Plánujete si ji pořídit? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

 

2 thoughts on “Poslední nádech – knižní recenze

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      tohle nemá k thrilleru daleko, ale máš pravdu, já jsem taky na detektivky. Z Grady bych určitě doporučila Roberta Bryndzu – je skvělý!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *