Vrchotovy Janovice – fotočlánek

Krásný den, 

dnešní článek bude takové pokračování povídání o výletu s ruskými učitelkami. Minule jsem vám psala o Konopišti, dneska vás vezmu na můj oblíbený zámeček Vrchovoty Janovice. Nachází se kousek od Sedlčan, přibližně 40 minut jízdy autem od Příbrami.

Kolem zámku je naprosto úžasný anglický park, který se bude určitě líbit všem. Je tu romantický lesík, rybníček, louka, posezení, výhled na zámeckou zahradu a samozřejmě i na zámek. Ten je otevřený od dubna do října. zámecký park je přístupný celoročně a samozřejmě se do něj neplatí žádné vstupné.

My jsme tam byli shodou okolností na státní svátek 28. září a vstupné bylo zdarma. Jinak je placené, plné vyjde na 90 Kč. V nabídce je i snížené a rodinné vstupné. Prohlídka zámku je moc zajímavá, určitě vám ji doporučuji. Sama jsem ji absolvovala několikrát a vždy mě zaujala.

Něco málo z historie:-) Původně se jednalo o vodní tvrz, která byla v minulosti přestavěna v duchu rokoka a později v novogotickém stylu, který známe dodnes. Poslední majitelkou byla nádherná Sidonie Nádherná, jejíž tragický osud je navždy spjatý s tímto zámkem.

Kromě toho bylo toto místo prostorem pro setkávání největších osobností z řad kultury, politiky a umění. Jezdil sem například Karel Čapek, Alice Masaryková, Max Švabinský nebo Rainer Maria Rilke.

Jsem moc ráda, že jsme sem letos zase dostali, protože je to jedno z mých oblíbených míst ve Středočeském kraji a je to ideální cíl na jednodenní výlet, pokud žijete v Čechách. I když je to celkem malý zámek, jeho historie je hodně zajímavá a pohnutá a jeho okolí je kouzelné. Já ho mám nejraději na jaře, když je vše zelené, nebo na podzim, kdy jsou stromy tak krásně barevné. Jestli jste zde ještě nikdy nebyli, tak to určitě napravte. Napište mi, jaké je vaše oblíbené místo na výlety:-) 

Vaše Čičulka

Tagged on:

2 thoughts on “Vrchotovy Janovice – fotočlánek

 1. Stáňa

  Vrchotovy Janovice znám jen podle jména, ale nikdy jsem tu nebyla. Zámek a park vypadají zajímavě, tak sem třeba někdy naplánuji výlet (trochu problém je v tom, že manžel zámky zrovna nemusí)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   Vrchotovy Janovice jsou moje oblíbené místo a minimálně ten park stojí za to. Ten by se určitě líbil i manželovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *