Vánoce 2018| Knihy

Krásný den,

a je to tady! Knižní dárky… Letošní Vánoce byly fakt úrodné. U nás je to normální, třicet knížek je prostě norma, takže se připravte na pořádně nadupaný článek:-)

vzdělávací knihy, odborná literatura

Odborná literatura patří ke každé obdarovávací příležitosti, hlavně taťka mi ji rád naděluje. Knihu Jak fotit nejen na instagram jsem kupovala v Knižním klubu a jsem zvědavá, jaká bude. Nevím, jestli tušíte, že jsem taky vystudovala historii, a táta na tuto skutečnost opravdu nezapomíná, a tak mi vždy naděluje nějakou odbornou historickou knihu. Tentokrát to jsou krásné Dějiny českých zemí od Jaroslava Pánka a spol. Mamka mi zase vybrala neskutečnou bichli Hrady a zámky, což se mi bude hodit k průvodcování:-) Hodně zvědavá jsem na Nešťastnou válku od Nilla Fergussona. Milenu Lenderovou a její A ptáš se, knížko má už jsem četla na vysoké a je to výborná kniha.

romance od Nory Robertsové

Nora je moje oblíbená autorka a k Vánocům jsem dostala její knihy, které původně vyšly jako harlekýnky. Nejsou tak dobré, jako ty současné, ale já bych chtěla mít kompletní sbírku, takže tu máme Vášeň a strach, Žhavé doteky, Pravá čarodějka, Okouzlená šamanka a Mág z Monterey.

klasika

Nejen kvůli práci, ale i proto, že já mám prostě ráda povinnou četbu, tu mám hned několik pěkných kousků:-) Kniha příběhů z Bible se mi hodí do školy, myslím si, že je to nutné znát. Mistr a Markétka od Bulgakova je klasika, co mi chyběla v knihovničce. Zjistila jsem, že Fitzgeraldovi vyšly nějaké povídky, které neznám. Francois Villon je můj oblíbený renesanční básník, pokud jste od něj něco nečetli, napravte to:-) Vladislav Vančura je skvělý český spisovatel a já tu mám od něj hned Markétu Lazarovou, Pole orná a válečná a Pekaře Jana Marhoula.

o britské královské rodině

Mojí velkou slabostí je britská královská rodině, mám moc ráda Alžbětu II. a Charlese. Viděla jsem už mnoho dokumentů a přečetla jsem nějaké biografie. Před Vánoci jsem sehnala hned několik knih od Alžbětě – Alžběta II. – Pracující žena, Ze zákulisí života královny Alžběty II. a Můj manžel a já – a jejím synovi Charlesovi Harmonie.

další biografie a podobné

Celkově mám moc ráda různé životopisy. Dost mě zajímají výrazné ženské postavy minulosti, ale samozřejmě nejen ty. Karla Kryla miluji a na jeho knihu Krylogie se moc těším. Vítězná tajemství Attily hunského vojevůdce mě láká, měla jsem na něj kdysi referát a viděla jsem moc zajímavý dokument o jeho životě. Danuta Walesová je manželka Lecha Walesy, který stojí za svobodným Polskem. Před několika lety jsem byla v kině na filmu, který byl věnován jeho životě, a tam mě zaujala i postava jeho ženy Danuty, která to měla opravdu těžké. Aféra Eduarda VII. se mi bude určitě líbit, tady taťka šel na jistotu, protože ví, že britské krále mám prostě ráda (nejen Alžbětu II., ale celkově všechny:-).

mytologie

Už od útlého dětství zbožňuji různé mýty a legendy a taťka vždy sežene nějaké zajímavé. Liščí žena představuje mytologii sibiřských národů. Island je moje srdeční záležitost, a tak se na knihu Sám spatříš svět stínů, jež představuje pro změnu islandské mýty, moc těším. Nakonec tu mám legendy ze staré Skandinávie Zákonem nechť je budována zem.

historické romance

Víte, že je mám moc ráda, a i pod stromečkem na mě nějaké čekaly:-) Stephanie Laurens vydala další díl série, který se jmenuje Na příkaz dámy. Zkusím dát ještě jednu šanci Valerii Bowmanové a její Dámě v modrém.

od kolegyně

Moje kolegyně Ivanka mi nadělila Příběh služebnice od Margaret Atwoodové, protože jí se kniha moc líbila a fakt mi ji doporučovala. Dávají nyní v televizi i seriál, tak budu moc i porovnávat.

současné romance

M. J. Summersovou jsem už jednou zkoušela a moc mě nenadchla, ale dáme jí druhou šanci. Proto tu mám Lásku bez pravidel. Nechci lásku nebeskou od Catherine Bennetové mě zaujala v katalogu Knižního klubu, a tak jsem si ji vybrala k Vánocům. Kolegyně Martinka mi vybrala knihu Taková ženská jako já od Uljany Donátové.

kuchařka

Jamieho Olivera miluji a myslím, že právě on může za můj zájem o vaření. Proto se snažím kupovat jeho kuchařky. Před Vánoci vyšla jeho další novinka Jamie Oliver vaří po italsku. Myslím, že tato kniha se určitě na blogu ještě objeví, až budu testovat nové recepty:-)

knihy k zamyšlení

Útlounkou knihu Muž, který sázel stromy mám od kolegyně Olinky. Když jsme měli v práci den otevřených dveří, tak jedna kolegyně dělala v učebně knižní kavárnu, kde žáci četli z různých knih. Jednou z nich byla právě tato maličká. Četla jsem si v letáku její anotaci a hned mě zaujala. Už ji mám přečtenou a mohu ji opravdu doporučit. Druhou publikaci, 15 minut ke štěstí, jsem si vybrala sama a přiznám se, že už nevím, co mě k tomu vedlo:-)

detektivky

S. J. Bolton je skvělá britská autorka detektivek, o které jsem vám zde už psala. Pod stromečkem na mě čekal jeden tlušťoch od ní, Už teď jsi mrtvá. Je to pokračování série s detektivem Lacey Flintovou a myslím, že se na ni brzy vrhnu:-)

zbytek

Proč se říká jsem si vybrala kvůli práci, určitě si ji vezmu do školy, bude se hodit do lexikologie:-) Kolegyně Ivanka mi kromě Atwoodové nadělila i Záchranu českých uprchlíků. Zase mě překvapila, protože si zapamatovala, že mám moc ráda příběh Nicolase Wintona, a toto by mělo pojednávat o podobném skutku.

Tedy, jestli jste dočetli až sem, tak jste dobří:-D Knižní Ježíšek je u nás fakt bohatý, a ačkoliv jsem si vybrala dost knih sama, bylo tam i hodně překvapení. Jinak jste si mohli třeba na několika fotkách všimnout, že třeba nějaké knihy jsou antikvariátu a hodně je jich z výprodejů. U nás se knihy milují, ale nemusí se za ně nutně platit ta nejvyšší cena:-) Jak to máte Vy? Kupujete knihy jako vánoční dárek? A dostali jste nějakou? Taky je pořizujete i v antikvariátech? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Vánoce 2018| Knihy

 1. Stáňa

  Já určitě nezvládám číst tolik jako ty. Knížky si dost půjčuji v knihovně nebo je dostávám jako dárek (na Vánoce jsem dostala Macbetha od Nesba a výbor světových krimipovídek), sama si je kupuju jen málo. Teď jsem udělala výjimku a koupila si z druhé ruky tři detektivky.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   to jsem tedy zvědavá, co budeš říkat na toho Macbetha, určitě bych stála o tvoji recenzi. Nějaký výbor krimi povídek jsem dávala mamce. Taky dost kupuji knihy z druhé ruky, minulý týden jsem sehnala dvě:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *