Třetí na řadě – recenze

Krásný den,

dneska mám pro vás tip na fakt hooooodně dobrou knihu – thriller. Jmenuje se Třetí na řadě, napsala ho Allison Brennanová a vydalo ho nakladatelství Metafora. Nejedná se (zatím) o nějakou sérii, ale opravdu by mi nevadilo, kdyby byly i další díly. Knihu jsem získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich. Když policistka Kara Quinnová náhodou objeví tělo mladé ženy, spouští se tím vlna chaosu a paranoie. Způsob vraždy totiž ukazuje na dokonale kontrolovaný vztek psychopata a profil zločince odpovídá tzv. Trojkovému vrahovi, sériovému zabijákovi, který za sebou nechává vždy tři oběti v rozestupu tří dnů, než na tři roky zmizí. A mrtvá z Liberty Lake značí start nového cyklu. K případu je přidělena nově vzniklá mobilní vyšetřovací jednotka, založená agentem FBI Mattem Costou pro operace v odlehlých oblastech bez dostatečného pokrytí policejními složkami. Přestože ale speciální tým posílený Karou dělá, co může, vyšetřování neprobíhá zrovna hladce. Nemají svědky, nemají důkazy, ale ze všeho nejvíc – nemají čas. Nejenže do další očekávané vraždy zbývají necelé tři dny, ale pokud se Kaře a Mattovi Trojkového vraha nepodaří zastavit, za další tři bude na řadě policista – dost možná jeden z nich. První díl nové detektivní série.

zdroj

moje hodnocení:

Kara Quinnová pracuje jako policistka v utajení v Los Angeles. Je hodně bystrá, chytrá, drsná a je v utajení už opravdu dlouho. Její šéf ji pošle na nucenou dovolenou, a tak odjede do Liberty Lake, malého městečka, kde žije její babička. Zde najde při běhání mrtvolu.

Matt Costa je agent FBI. Není ale jen obyčejným agentem, má na starosti speciální mobilní vyšetřovací jednotku (MVJ), která sdružuje ty nejlepší odborníky a vyšetřovatele. Jejich prvním případem je tzv. trojkový vrah. Sériový vrah, který zabije vždy tři lidi během devíti dnů v jednom roce. Právě Kara objevila jeho sedmou oběť, a tak se rozbíhá závod s časem – do další vraždy mají vyšetřovatelé méně než tři dny…

Přiznám se, že mě příběh ihned vtáhl do děje a vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Docela si říkám, že bych takovéto knihy neměla číst ve všední den, když jdu pak ráno do práce… Kniha je napsaná dynamicky, svižně, trochu ironický humor střídá stránky plné akce a záhad…

Allison Brennanové se podařilo velmi dobře představit a popsat hlavní i vedlejší postavy. Jednotliví detektivové a vyšetřovatelé působí sympaticky, celé odhalování vraha s nimi prožíváte. Vše je metodické, Matt Costa postupuje systematicky a logicky. Velký důraz se zde klade na profilování vraha a další moderní metody.

Shakespeare se taky potřeboval fotit:-)

V knize se střídají pasáže z pohledů jednotlivých policistů (především Kary Quinnové a agenta Costy) a vraha, jehož totožnost je odhalena až na konci. Vše je vyprávěno v er-formě a střídá se pohled na děj z pozice Matta, Kary, vraha, některých obětí a ostatních policistů. I když se vše točí kolem vyšetřování vražd, tak je zde dostatek prostoru pro poodhalení osobních životů hlavních hrdinů. To přitom nepůsobí nijak rušivě, protože kniha je opravdu obsáhlá (464 stran) a autorka klade důraz především na tu kriminalistickou část.

očividně je to jeho knížka:-)

Opravdu do detailů je popsán postup vyšetřovatelů, mohlo by to působit zdlouhavě, ale mě to bavilo. Vyhovuje mi, když přesně vím, co postavy dělají, jak přemýšlejí, co je motivuje. Vše je napsáno opravdu čtivě, takže vám jedna stránka za druhou mizí před očima. Zápletka i rozuzlení je logické, nenarazila jsem na nějaké nesrovnalosti. Přijde mi osvěžující, že zde nejsou testy DNA hotové za hodinu apod.

Z knihy jsem neskutečně nadšená, musela jsem ji prostě jeden večer dočíst (rána jsou pak krutá). Prostě člověk chce vědět, jak to bude dál… Jestli máte rádi napínavé kriminálky, který mají veliký potenciál na další pokračování, tak toto je kniha přímo pro vás. 

Já za zaslání výtisku ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy knihu seženete na stránkách Grady. 

Baví vás číst důkladné popisy policejní práce? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

10 thoughts on “Třetí na řadě – recenze

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   já jsem j taky neznala, ale doufám, že toho napíše více, protože mě to bavilo. Myslím, že by to mohla být povedená série. Cítím tam trochu nádechu Chrise Cartera.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   ta kniha byla vážně skvělá. Musela jsem ji ten večer dočíst, takže ráno v práci jsem byla pěkně mimo:-D

 1. Marta

  Hani, já po úraze hlavy pořád nevydržím číst knihy a tahle vypadá tak zajímavě. A koukám, že čtete celá rodina 🙂 Měj pěkný den.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Marti,
   to je staršné, vůbec si nedovedu představit, co bych dělala. Čtu opravdu extrémně ráda. Můžeš mít třeba audioknihy? Měj se krásně!

 2. Lucie

  Ahoj, neznám knihu ani autorku, ale už si poznačuji:) Ten pocit, kdy čas utíká a ukrajuje z noci a ze spánku a člověk ne a ne knížku odložit, tak ten taky znám:-)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já jsem taky autorku neznala, ale to nevadí, protože teď si ji už budu fakt pamatovat. Ta kniha je opravdu výborná, vřele doporučuji.

 3. internet specialists

  Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.

  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast
  me an email if interested. Thanks!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *