Sběratelka parfémů – recenze

Krásný den,

k Vánocům jsem od kamarádky dostala moc zajímavý román, Sběratelku parfémů. Knihu vydalo v roce 2016 nakladatelství Metafora. Autorkou románu je Kathleen Tessarová.

oficiální popis:

Dva životy, dvě ženy, současnost i minulost v Paříži, ztracené tajemství vepsané v parfémech…

Nedávno provdaná Grace Munroeová nezapadá do společenské smetánky Londýna padesátých let, manželství se moc nedaří a sama je nespokojená. Najednou obdrží dopis z právnické kanceláře. Má přijet do Paříže, kde na ni čeká dědictví. Potíž je však v tom, že o žádné Evě d´Orseyové, která jí odkazuje nemalý majetek, nikdy neslyšela.

Pátrání po její totožnosti zavede Grace o celá desetiletí zpět, do New Yorku, Monte Carla, Paříže a Londýna dvacátých let. Pozvolna odkrývá záhadu geniálního tvůrce parfémů a jeho múzy, jíž se kdysi stala právě Eva. Ve třech jedinečných vůních se vášnivý parfumér pokusil zachytit celou její bytost, její esenci, a učinil ji tak nesmrtelnou. Příběh Evy d´Orseyové nadobro změní Gracin život – je nucena si vybrat zda bude žít podle očekávání společnosti nebo půjde svou vlastní cestou.

Nezapomenutelné vyprávění je hlubokou sondou do komplikované a obsedantní lásky mezi múzou a umělcem, výpovědí o obrovské síle vzpomínek a moci vůní.

zdroj

moje hodnocení:

Příběh má dvě časové linie, odehrává se ve dvacátých a v padesátých letech minulého století. S hlavními hrdinkami procestujeme kus světa. Ačkoliv jsou obě části oddělené, na konci se nám ukáže, co hlavní hrdinky spojuje. Není to žádné překvapení, ale všechny ty okolnosti okolo jsou moc zajímavé.

Evu poznáváme jako mladinkou naivní dívku, která má skrytý talent. Ten je objeven, ale její životní příběh se nečekaně zkomplikuje. Ona se se svým osudem ale nepáře a bojuje za lepší zítřky, jak je to jen možné. Ke konci je to opravdu hodně dojemná záležitost.

Grace je anglická panička v domácnosti a se svým údělem není moc spokojená. Její manželství není funkční, ale ona se bojí s tím něco dělat. Nečekané dědictví a cesta do Francie jí dávají možnost, aby úplně změnila svůj stávající život. Záleží jen na ní, aby se chopila šance.

Pozadí dojemného příběhu je doplněné o parfémy, jejich historii, míchání, různé zajímavosti. Já mám kosmetiku moc ráda, takže tyto části mě bavily. Nejsou nijak hutné, spíše podkreslují takovou tajuplnou atmosféru doby. Uvědomila jsem si, jak je i pro mě můj parfém moc důležitý:-)

I když je příběh bezesporu romantický, nečekejte nějakou klasickou červenou knihu. Prostě je to spíše jemná romantika spojená s rodinnými dramaty a okořeněná zásadními událostmi první poloviny dvacátého století. Asi bych tuto knihu zařadila spíše mezi tzv. společenské romány.

Vůbec jsem to nečekala, ale Sběratelka parfémů mě opravdu bavila a četla se rychle a těšila jsem se na to, až se odhalí všechny okolnosti minulosti obou hlavních hrdinek.

Máte rádi příběhy, kde jsou dvě časové linie? Co si myslíte o parfémech? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Sběratelka parfémů – recenze

 1. Helena

  To zní docela zajímavě. K parfémům mám pochopitelně velmi kladný vztah, je velmi těžké vybrat ten nej, ale když se to povede…
  Haničko, měj klidné pondělí, Helena

 2. Sabina

  Tahle kniha se mi hrozně líbila. Četla jsem ji, když jsem byla těhotná a pamatuji si, jak jsem v půl desáté dostala chuť na křupavou rozpečenou bagetu a šla si ji hodit do trouby. 😀

 3. Lucie

  Ahoj, parfémy miluji, žádnou knihu kde by figurovaly jsem ale ještě nečetla. Přiznám se, že podle názvu a popisu bych si ji asi nevybrala, ale poté co čtu tvé hodnocení, tak bych si ji s chutí přečetla.

  1. ciculka Post author

   Ahojky,
   je to moc zajímavý příběh. Nemá tu nejoriginálnější zápletku, ale ty parfém to zajímavě oživují.

 4. Stáňa

  Přiznám se, že nevím, jestli by mne bavila historie parfémů. Naopak mi nevadí dvě časové linie a zajímavá mi přijde i samotná linka příběhu ve spojení s událostmi minulého století

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni, teď čtu shodou okolností další knihu, kde je více časových linií a zatím to vypadá dobře. A není tu ani jedna voňavka!:-D Ta historie parfémů je zde ale jen taková jemná, přirozená, nic násilného. Únor mám hodně romantický, už se těším na nějaké pořádné detektivky, které mám v plánu na březen:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *