Když zmizela – recenze

Krásný den,

Alex Dahl je současná norská spisovatelka a na Slovensku jí vyšlo už několik románů. Já jsem se zaměřila na její novinku Když zmizela. Knihu vydalo nakladatelství Metafora ve své sekci Thriller. Já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

V norském Sandefjordu žije Liv svůj nenápadný život v ústraní: samoživitelka, která padá únavou a snaží se vyjít s výplatou. Svému autistickému synovi, jehož největší láskou jsou letadla, nikdy neprozradila svá tajemství ani mu nevyprávěla o svém životě před tím, než se narodil. Pro jeho bezpečí je ale připravena udělat cokoli.
Anastasia se stěhuje do Milána, kde začíná svůj nový život jako modelka. Je žádaná a má spoustu peněz. Jenže všechno má svůj rub a líc, ostře sledované módní přehlídky, sluncem zalité italské paláce i divoké večírky v sídlech boháčů. Zakrátko pochopí, že udělá cokoli, aby z tohoto světa unikla.
V Oslu žije investigativní novinářka Selma. Zabývá se skandály v módním průmyslu, ale zatím se jí nedaří protlačit reportáž do novin. Pak náhle zmizí jakási žena v Sandefjordu. A Selma se chystá rozkrýt největší případ své kariéry.

zdroj

moje hodnocení:

Liv je mladá maminka samoživitelka, která žije na samotě u jednoho norského městečka. Stará se o synka Adriana, který je autista. Postupně zjišťujeme, že Liv všem lhala o své práci a že její život jakoby začal teprve před několika lety.

Anastasia je mladá naivní dívka. Je velmi krásná, a proto ji objeví hledači talentů a přes noc se z ní stává slavná a vyhledávaná modelka. Okouzlí i jednoho bohatého a mocného italského podnikatele a brzy se stane jeho ženou. Jak plyne čas, z Anastasie je spíše jen módní doplněk než nějaká modelka a z úžasného manžela neskutečný tyran.

Selma žije v oslu je to slavná a schopná investigativní novinářka. Nedávno byl zveřejněn jeden skandál a právě ona se podílela na odhalení pachatelů. Ve své práci je hodně dobrá, ale vůči okolí je opravdu ostražitá a má problémy pustit si někoho k tělu. Když zachytí příběh o zmizelém chlapci a začne pátrat, rychle zjistí, že se zde jedná o něco většího než je jen nějaký dětský útěk.

Jak kniha postupuje, čtenář rychle začíná chápat, jak je propojený osud všech tří žen. Jednotlivé části jsou dobře označené, takže se v tom snadno orientuje. Nejvíce mě asi bavily kapitoly psané z pohledu Adriana, to je nejzajímavější. Kniha má spád, je napínavá. Prostředí modelek je pro mě celkem neotřelé, protože to je místo, které mě nijak neláká. Autorka ale perfektně ukázala, jak to funguje v zákulisí, jaké nástrahy se zde objevují.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady. Láká vás prostředí módního průmyslu? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Když zmizela – recenze

  1. Helena

    Láká, Hani. Četla jsem pár knih, ať už z minulosti (Coco) tak i ze současnosti. To je vždycky zajímavý vhled.
    Měj příjemný den. Helena

  2. Lucie

    Ahoj, nemůžu říct, že by mě prostředí módního průmyslu nějak lákalo, ačkoliv módu jako takovou miluji, nicméně kniha docela ano:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *