Jako Bonnie a Clyde – recenze

Krásný den, 

další knihou, která mi v rámci spolupráce s nakladatelstvím Cosmopolis přišla, je román Jako Bonnie a Clyde od autorky Terry Shaft. Je z edice young adult a jedná se o psychothriller.

oficiální popis:

Během chvíle se může všechno změnit. Stačí, aby nastaly ty správné okolnosti! Psychologové se shodují, že celých devadesát šest procent lidí na světě má svědomí. A co ta zbývající procenta? Psychopati, dokonale prázdní lidé schopní udělat bez skrupulí naprosto cokoli. Zlé, zákeřné, škodolibé bytosti, zkažené a prohnilé hříčky přírody, nebezpečné právě proto, jak nenápadní jsou. Nemají to ale napsané na čele, vypadají stejně jako my, bývají charismatičtí a přesvědčiví. I hlavní hrdinka, ztracená v moři podprůměrných oveček, se snaží zapadnout. Ne tolik, aby ztratila svou jedinečnost, ale dostatečně na to, aby neměla zbytečné potíže. Stačí jí ta jedna, která ji bez přestání provází poslední rok – neodbytný hlásek v hlavě, tichý a většinou přátelský, ale občas i příšerně vtíravý a bolestně protivný. A pak se objeví on, spontánní, bezprostřední a tak nádherně odlišný od ostatních, že snad ani nemůže být skutečný. A dokonce se zdá, že je ochoten vzít si ji pod svá temná křídla…

zdroj

moje hodnocení:

Terry Shaft je pseudonym pro českou autorku Terezu Hřídelovou, která má za sebou už jeden román. Přiznám se, že po přečtení této knihy si tu její prvotinu určitě nepořídím, protože mi její styl psaní vůbec nesedl. Celý děj se odehrává v Čechách, takže se nenechte zmást názvem s odkazem na známé americké lupiče. Pravděpodobně je to Praha, ale je to napsané tak zmateně, že si tím zase tak úplně jistá nejsem.

Asi jsem udělala chybu už úplně na začátku, kdy jsem špatně pochopila recenzi a myslela si, že půjde o klasickou detektivku, která se odehrává v zahraničí. Dalším problémem je to, že se jedná o román z řady young adult, která pro mě už prostě není. Když jsem si vybírala knihy z nabídky, tak jsem toto úplně přehlédla, takže jsem pak byla doma docela dost překvapená.

Hlavní hrdinka je mladá dívka, která studuje ještě střední školu. Říká si Bonnie. Očividně trpí nějakou duševní poruchou (něco jako schizofrenie), protože v hlavně slyší další hlas, její druhé já. To je takové mnohem drsnější a ironičtější. Trochu mi to připomínalo Gluma:-D Nesnáší všechny okolo, rodiče, sestru, sousedy… Lepší vztah má jen k jedné kamarádce, které říká Sestřička, a samozřejmě ke Clydovi. I když jak kdy…

Clyde je taková tajemná postava. Mladík, prý býval vojákem. Je hodně drsný, mí velmi dobře lhát a přetvařovat se. Je velmi brutální, nebezpečný a jedná se o zkušeného manipulátora. Myslím, že tady se potkal psychopat se sociopatem…

Kompozice románu je hodně netypická, příběh začíná v prostředku. Bonnie už Clydea zná a velmi ho obdivuje, je do něj zamilovaná a zároveň se ho tak trochu bojí (a taky se bojí, že o něj přijde). Vše začíná velmi chladnokrevnou scénou, kdy Bonnie zabije svoji vlastní matku. Prostě jen tak… Postupem času přichází o všechny zábrany a násilí se stává její běžnou součástí.

Kniha se mi četla hodně špatně. Mátly mě postavy, které neměly pořádná jména, nelíbil se mi ten obsah. Bylo zde dost cítit, že je to směřované na mladší čtenářky (pro kluky tohle vážně není), ale zároveň vám klidně na rovinu řeknu, že bych toto jako dárek dceři nekoupila.

Pokud Vás přes to všechno kniha zaujala, seženete ji na stránkách Grady. Já za výtisk ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a jen doufám, že moje další volby budou stejně povedené jako ty předchozí:-) Jako to máte s knihami young adult Vy? Čtete je? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Jako Bonnie a Clyde – recenze

    1. ciculka Post author

      Ahoj Stáňo,
      to opravdu ne, je to cílené na mladší ročníky. Dívala jsem se na internet a autorka se snad narodila až po roce 2000, což je prostě znát:-) Ale mám tu obrovskou hromadu nových knih, spoustu detektivek, takže myslím, že si vybereš příště:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *