Citronový koláč

Krásný den, 

dneska tu mám recept na naprosto skvostný koláč – citronový koláč. Získala jsem ho od mé kolegyně Jany, vedoucí naší školní jídelny. Je to opravdu dokonalý moučník, vlhký, vláčný, sladký a kyselý zároveň. Kdybych byla v soutěži Masterchef, tak bych ho tam klidně pekla:-)

co budeme potřebovat na těsto:

 • 170 gramů hladké mouky
 • 170 gramů cukru
 • 170 gramů změklého másla
 • 3 velká vejce
 • 1 prášek do pečiva
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • kůra z jednoho citronu

Recept na těsto je snadný, všechny suroviny dáme do robotu a  ten to má za minutku ušlehané. Já do moučníků ráda přidávám ještě citronový cukr, který koupíte běžně v supermarketu. Najdete ho tam, kde mají vanilkové cukry a prášky do pečiva. Těsto má takovou našlehanou konzistenci, opravdu vypadá jako hodně hustá a pevná pěna.

Vezeme si pekáč nebo formu, důkladně ji vymažeme a vysypeme hladkou moukou. Množství, které zde uvádím, je jen na malý koláčový korpus. Pokud budete chtít péct do klasického obdélníkového pekáče (jako mám já na fotce), zdvojnásobte množství surovin. Na vymazávání používám už několik let kokosový olej, který nejčastěji kupuji v DM.

Koláč pečte minimálně 35 minut na 180 stupňů, ale samozřejmě stav při pečení kontrolujte pomocí párátka. Po upečení vyndejte a nechte vychladnout. Poté koláč opatrně vyklopte a podélně rozkrojte.

co budeme potřebovat na krém:

 • šťáva z jednoho citronu
 • kůra z jednoho citronu
 • 85 gramů cukru
 • 2 velká vejce
 • 120 gramů změklého másla

Celý krém se dělá ve vodní lázni/nad párou. Já jsem si na to vzala silnou skleněnou misku, kterou jsem vložila do menšího rendlíku, ve kterém jsem klasicky vařila vodu. Do misky jsem nejdříve dala citronovou šťávu, kůru a cukr a míchala, dokud se vše neprohřálo a cukr se nerozpustil. Poté jsem přidala vejce, které jsem jemně rozšlehala ve sladké směsi. Vše jsem opět nechala prohřát. Nakonec se dává máslo, které musí přijít do opravdu teplé směsi, aby se rozpustilo. Poté je třeba dvacet minut krém míchat, aby pěkně ztuhl. Ano, opravdu dvacet minut (dívala jsem se u toho na videa na youtube). Krém krásně ztuhne a dobře se s ním pracuje.

Rozkrojený koláč opatrně potřeme krémem, který se částečně vsákne do těsta, tak se nedivte, že vám trochu zmizí. Koláč musí být opravdu vychladlý, tak nic neuspěchejte:-) Poté opět obě části spojte.

co budeme potřebovat na polevu:

 • 60 gramů moučkového cukru
 • 2 lžičky citronové šťávy

Posledním krokem je příprava citronové polevy. Jestli si chcete ulehčit práci, tak můžete použít koncentrát citronové šťávy, ale klasický citron je klasický citron:-) Polevu jednoduše utřete v misce a pak opatrně potřete povrch koláče.

Malý tip na konec:

Koláč je celkem křehký a při prvním pečení se mi trochu jedna část rozpadla. Všechny kousky jsem posbírala a vložila je do pohárové sklenice. Přidala jsem tam kysanou smetanu, citronový krém a borůvky, a tak vznikl luxusní pohár (něco jako cheesecake ve sklenici).

Pokud budete péct, tak nezapomeňte zdvojnásobit suroviny pro velký pekáč. Máte rádi citronové zákusky? Chutnají vám dezerty do skleničky? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on:

6 thoughts on “Citronový koláč

 1. Lucie

  Neznám, ale ráda vyzkouším, mám ráda citronové zákusky, je to takový kontrast chutí – sladké vs kyselé, moc mi chutnají:) Nejtěžší pro mně asi bude ten krém, nad vodní lázní jsem ještě nic nedělala, ale snad to podle tvého návodu zvládnu:)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já myslím, že ten krém zvládneš, ono to nakonec jde dobře:-) taky mám ráda kontrast chutí, o kterém píšeš:-)

 2. WantbefitM

  Citrónové koláče mám moc ráda a nedávno jsem po jednom i koukala! 🙂 Ten Tvůj vypadá skvěle! Všeobecně takhle řezy mám ráda. A moc se mi líbí Tvůj tip do skleničky, je super takhle využít těsto 🙂

  WantBeFitM

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já mám taky ráda citronové zákusky a tento je hodně dobrý. Dělala jsem ho doma už dvakrát, dokonce i z dvojité dávky. chutnal všem návštěvám a i kolegyním v práci:-) Ráda různě využívám zbytky, abych to jen tak nevyhodila…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *