Ať zemře – recenze

Krásný den,

Ať zemře je kniha, která je často přirovnávaná třeba ke Zmizelé od Gillian Flynnové, což mě hodně zaujalo. Napsala ji Sarah Pinborough, která se proslavila romány Ví o tobě a Tiché lži. Všechny její knihy vydalo nakladatelství Metafora a já jsem výtisk získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Být ta druhá může být vražedné. Říká se „jednou záletník, vždycky záletník“. Marcie Maddoxová tvrdě pracovala, aby se dostala tam, kde je teď. Po aféře, která proběhla před několika lety, vede úplně jiný život, ale její nový svět – svět venkovských klubů, jacht a okázalých domů v Savannah v Georgii – není jednoduché udržovat bez ohledu na to, jak moc se snaží. Stejně tak jako není snadné udržet si manžela Jasona, který jí k tomu všemu otevřel dveře. Když se Jasonův šéf vrátí z návštěvy Londýna s novou manželkou, mladá paní Radfordová není vyloženě suvenýr, který si ostatní představovali. Keisha je sexy, neskutečně nádherná a černoška… a rychle převezme Marciino místo krásné druhé manželky. A ve chvíli, kdy Marcie zahlédne nezaměnitelné jiskření mezi Keishou a Jasonem, je načase začít jednat. Pomsta se prý nejlépe podává zastudena, ale během rozpáleného léta se v Savannah krev vaří tak, že by snadno mohla někoho smrtelně spálit. Thriller o prohnané druhé manželce, která pro své postavení udělá takřka cokoliv. Pro čtenáře Sedmilhářek od Lianne Moriarty a fanoušky Lisy Jewell. Sarah Pinborough ve své novince opět dokazuje, že je mistryní svého řemesla, tak hlavně #neprozraďteKonec.

zdroj

moje hodnocení:

Když jsem si přečetla anotaci, tak jsem si říkala, že je docela jasné, jak se to bude vyvíjet. Ha ha, šeredně jsem spletla:-) Marcii a Keishu spojuje status druhých manželek, ale to je asi tak všechno. Marcie je udržovaná třicátnice, která svedla svého kdysi ženatého milence a dovedla ho k rozvodu. Jejich vztah byl plný vášní a erotiky, jenže nyní, o pár let později, jaksi ustrnul. Kromě toho ji trápí i postavení v jejich komunitě – jižanská vyšší třída totiž nikdy nic nezapomíná.

Keisha přiletěla jako zářivý blesk do zkostnatělé společnosti místní smetánky. Jako hodně černý blesk z Londýna… I když by to nikdo z místních nepřiznal, dědictví otrokářského Jihu ve všech přežívá. Keisha působí velmi bezprostředně, svůdně a samozřejmě miluje svého sedmdesátiletého manžela. Samozřejmě, že? 🙂

Vztah mezi oběma mladými ženami, druhými manželkami, není na začátku zrovna ideální. Marcie na Keishu dost žárlí, ale pak přijde okamžik zlomu, který vše změní. Společně rozehrají velmi nebezpečnou hru a neuvědomují si, že ve vedení je ještě někdo jiný, s kým vůbec nepočítaly.

Ať zemře je kniha, kde je jeden obrat za druhým a čtenář nemá vůbec šanci odhadnout, jak se bude děj vyvíjet, protože nic není, jak si vlastně myslí. Autorce se daří udržet všechny v napětí až do posledního řádku knihy.

Prostředí, kde se celý děj odehrává, je zvoleno opravdu dobře. Mísí se tu jižanská aristokracie, ovlivněná otrokářskou minulostí, a tajemné okultní praktiky (voodoo a podobná magie vycházející z kreolské kultury). Vše je to popsáno velmi barvitě, poutavě a perfektně to dokresluje celý příběh.

Vše směřuje k velkolepému finále a ta cesta, to je teda jízda. Autorka se ničeho nebojí – alkohol, drogy, skandální vztahy, nevěra, vraždy, zpronevěry, tajemná mystika, psychické problémy atd. To vše je perfektním kořením tohoto strhujícího příběhu.

Z knihy jsem hodně nadšená, ten příběh má od začátku spád, ale tak v druhé polovině nabere děj rychlost světla a vy svištíte knihou, dokud nejste na konci. Jestli máte rádi fakt promyšlené thrillery, kde je vše zamotané a pak rozmotané (logicky), tak Ať zemře si musíte pořídit. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady. 

Připomínám, že o tuto knihu si můžete zde na blogu zasoutěžit:-) Četli jste už nějaký román od této autorky? Máte rádi knihy s nečekaný zvraty? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Ať zemře – recenze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *