Z Vysočiny – fotočlánek

Krásný den,

když jsme se vraceli domů z Brna, zastavili jsme ještě na několika místech na Vysočině. Kromě jednoho to pro mě všude byly premiéry, tak jsem si říkala, že stojí i za zmínku. Mám tu i tip na výbornou kavárnu, kde se mi to líbilo a chutnalo mi tam.

Velké Dářko

Velké Dářko je největší rybník na Vysočině a najdete ho kousek od Žďáru nad Sázavou. Jeho existence se datuje už do patnáctého století a okolo vede i naučná stezka. U rybníka se dá bez problémů zaparkovat, u hráze se nachází kemp a občerstvení, které jsme ale nevyzkoušeli.

Zelená hora

Od rybníka už to byl jen kousek k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Kostel je momentálně v rekonstrukci, ale areál je pořád volně přístupný. Dá se dobře parkovat vzadu za kostelem nebo dole pod kopcem. Areál spadá pod památky Unesco a je postaven podle mého oblíbence Santini Aichla. Je to moje nejoblíbenější stavba od něj.

Nové Město na Moravě

Přestávku jsme si neplánovaně udělali v Novém Městě na Moravě. Já si toto místo spojuji vždy jen s biatlonem, ale to je chyba. Určitě vám doporučuji zastavit se na Vratislavově náměstí, jehož dominantou je kostel sv. Kunhuty. Kostel datuje svoji historii až do 14. století, ale sgrafita jsou novinkou z minulého století a jejich autorem je akademický malíř Karel Němec. Na tomto náměstí najdete i sochy od Josefa Štursy a jeho rodný dům. Také se zde nachází kavárna Bony, kterou vám musím určitě doporučit. Má moc milou obsluhu, krásné vnitřní prostředí, příjemné venkovní posezení a hlavně mi chutnalo jídlo (pirohy s tvarohem na másle). Náměstí mě opravdu okouzlilo, tam bych ráda strávila mnohem více času. A kdyby bylo otevřené místní knihkupectví, ještě bych tam utratila další peníze…

Máme naplánovaný ještě další výlet, tentokrát po středních Čechách, ale nevím, jestli ho stihneme před mým odjezdem na pracovní cestu do Anglie. To poznáte:-D Znáte některé z míst, o kterých jsem dnes psala? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on: ,

14 thoughts on “Z Vysočiny – fotočlánek

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   taky to tam mám ráda, je to moje nejoblíbenější stavba Aichela. Co se týče Anglie, je to s tím takové množství problémů, že bys ani nevěřila.

 1. Stáňa

  Hani, já znám šechna místa podle názvů, ale na žádném z nich jsem bohužel nebyla. Když ono je u nás tolik krásných míst, že se snad ani nedají všechny navštívit (zvlášť když člověk má chalupu a musí se o ní starat, aby nezpustla 🙂 ).
  Hezký den

 2. Sabina Nováková

  Ahoj Haničko, kolem kostela na Zelené Hoře čas od času jezdím, ale nikdy jsem k němu na výlet nevyrazila. U Velkého Dářka mají Kuby příbuzní chalupu, ale nejezdíme tam, v covidu jsme tam byli na výletě to celé to šílenství teprve začínalo. Nedaleko jsou tuším rašeliniště – ano nepletu se: Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště.

 3. WantbefitM

  Vysočinu mám opravdu kousek, takže spoustu míst z ní už projeté máme. Zelená hora je láska a moc ráda se tam vracím. Na Velkém Dářku jsme se i letos vykoupali 🙂 Vstup do vody teda nic moc, ale je tam hezké zázemí. Navíc mamka si kousek od Ždáru našla přítele, takže hádám, že to tam procestujeme ještě víc 😀

  WantBeFitM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *