Vražda za trest – recenze

Krásný den,

Catherine Shepherd je německá autorka a čeští čtenáři ji znají především díky sérii detektivek s Julií Schwarzovou a Florianem Kesslerem. Vražda za trest je již šestým dílem této kolekce. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

V omšelém skladišti kontejnerů policie nalezla tělo mladé ženy bez zjevných známek násilí. Až soudní lékařka Julia Schwarzová zjistila, že dívce někdo uřízl uši a přišil jí jiné. Je tedy někde další mrtvola? Brzy je objeveno tělo muže bez rukou. V jeho kuchyni pak policie najde krabičku s ušima mrtvé dívky. Je zřejmé, že mezi těmi dvěma musí být nějaká souvislost. Julia a Florian si uvědomí, že mají co do činění s inteligentním sériovým vrahem, který si každý krok předem přesně naplánuje. Julia se k němu dostane hodně blízko, jenže i to pachatel předvídal a připravil se.

zdroj

moje hodnocení:

Název tohoto dílu je naprosto výstižný. Neznámý sériový vrah řádí v Kolíně nad Rýnem. Začínají se objevovat mrtvoly, kterým někdo amputoval určitě části těla a přišil jiné. Ty pachatel sehnal tak, že vyloupil sklad na univerzitě, kde byly původně naložené ve formaldehydu.

I když je Julie Schwarzová patoložka, vypadá to, jakoby vedla vyšetřování ona. Florian Kessler je sice policejní komisař a v příběhu vystupuje, ale v tomto dílu je hodně upozaděný. Dokonce se ani autorka moc nesoustředí na jejich osobní životy, což je docela milý kontrast k předchozím knihám. Celý vyšetřovací tým má ostatně velmi málo prostoru.

Autorka střídá krátké kapitoly, kde se děj odehrává v současnosti a v minulosti. Ty kapitoly z minulosti se nakonec propojí a čtenář pochopí motivaci vraha. V těch ze současnosti jsou různí vypravěči – samotná Julie a pak hlavně vedlejší postavy, z nichž se většinou vyklubou oběti našeho vraha. Každopádně je vše dobře popsané a srozumitelné, takže jsem se v tom bez problémů orientovala.

Celá detektivka se mi četla dobře, je to napsané svižně. Co se týče zápletky, tak mi až tak dobře propracovaná nepřijde, i když vraždě z pomsty věřím. Pachatel je docela překvapivý, i když pozorný čtenář to už ke konci rozhodně tuší. Nemohu říci, že by to byl můj úplně nejoblíbenější díl série, ale přečetla jsem ho s chutí.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Znáte tuto sérii? Jaké detektivky máte rádi? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Vražda za trest – recenze

 1. Lucie

  Ahoj, ještě jsem nečetla, ale vypadá to na něco, co mě zaujalo a mohlo by mě bavit. Detektivky mám vesměs ráda, jsou lepší a jsou horší, ale nejradši mám ty, co mě drží v napětí do poslední chvíle.

 2. Stáňa

  Hani, četla jsem ji také (bylo to moje první setkání s touto autorkou) a moje hodnocení je v podstatě stejné jako tvoje. Ostatně mám ho už na blogu, já knížku přečetla někdy před měsícem, když jsem byla na neschopence (to ty vlastně možná taky :D)
  Hezký den

 3. Sabina Nováková

  Ahoj Haničko, já se přiznám, že detektivky moc nečtu. Naposledy jsem v nabídce na spolupráci měla moc pěknou fantasy, ale vzhledem k momentálnímu vytížení jsem si jí nevzala a teď dumám, že jsem nevyužila ani jednu libovolnou knihu ročně, ale nevím zda se stihnu něčemu mimo povinnou četbu věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *