Včerejší noci – recenze

Krásný den,

pokud máte rádi knihy o síle přátelství, mám pro vás dneska tip na román z nakladatelství Cosmopolis. Jmenuje se Včerejší noci a napsala ho skotská autorka Mhairi McFarlane. Já jsem knihu získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Eve už roky tajně miluje Eda, jednoho ze svých nejlepších přátel. Zní to sice jako scénář hloupého romantického filmu, ale je to pravda.

I když je Ed zadaný, ona věří, že jsou si souzeni a mají být spolu. Tedy – věřila. Pak jedna jediná událost otřese přes noc celou partou jejich přátel a odhalí pečlivě střežená tajemství, která je ukazují v úplně novém světle.

A Eve neví, komu věřit.

zdroj

moje hodnocení:

Celý příběh se točí kolem party přátel. Eve je hlavní hrdinka a zároveň je i vypravěčem této knihy. Už roky je zamilovaná do Eda, svého nejlepšího přítele. Mají nějakou společnou minulost, ale všechny naděje skončily, když se Ed zasnoubil s nesnesitelnou Hester. Život všech se ale zásadně změní ve chvíli, kdy jeden z jejich skupiny zemře.

Zatímco Eve je celkem sympatická mladá žena, která má normální práci a snaží se ji za každou cenu udržet, Ed vlastně až takový zázrak není. I když je do něj Eve zamilovaná od konce střední školy, mě moc nebavil a jeho povaha nijak osvěžující není. Dalšími členy party je sarkastický homosexuální ošetřovatel Justin (ten je naopak velmi vtipný) a Susie. Právě kolem ní se točí celá tragédie. Když nečekaně zemře, začnou na povrch vyplouvat tajemství hluboko střežená v minulosti. Nejhůře je na tom Eve, protože pro ni Susie byla vším, vždy jí věřila a téměř se vším se jí svěřovala. Jenže nyní vychází najevo, že to nebylo oboustranné. Do toho všeho se ze Spojených států vrací Susiin nerudný bratr Finlay…

I když obálka a anotace lákají na lehké odpočinkové čtení, na internetu to dokonce prezentují jako dívčí román, tak mě tedy žádná lehkost neobstoupila. I když je zde romantická linka a dá se říci i happy end, já jsem byla po přečtení spíše někde na pokraji deprese… Nepomohla ani skotská pasáž (Skotsko mi vždy zvedá náladu), ani vtipný Justin s psíkem Leonardem.

Jsem také trochu zmatená z autorčina stylu psaní. V prvních stránkách jsem se moc neorientovala, hodně se skákalo ze současnosti do minulosti, ale naštěstí se to pak zklidnilo. Přicházely moc hezké dojemné pasáže, kdy jste si uvědomovali důležitost přátelství a odpouštění, a pak byla zase taková zbytečná kejda. Myslím si, že by vůbec nevadilo, kdyby byla kniha o pár desítek stran kratší.

Trochu nelogická mi přišla zápletka kolem Finova odchodu do USA a jeho vztahu k rodičům. Jestli se u nich doma dělo opravdu to, co se dělo, tak Susie musela být úplně blbá a slepá, aby to neregistrovala a vyčítala to Finovi. Celé mi to přišlo jako takový uměle vykonstruovaný problém, který tam byl nastrčený jen kvůli tomu, aby tu byl nějaký důvod, proč je Fin dlouhodobě mimo Anglii.

Dneska prostě nemohu chválit tak moc jako u předešlých knih, ty byly prostě lepší. I tak samozřejmě moc děkuji nakladatelství Cosmopolis za zaslání knihy, vy i seženete na stránkách Grady. Také se vám někdy stalo, že jste si podle anotace mysleli, že bude román o něčem jiném? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Včerejší noci – recenze

 1. Stáňa

  Hani, občas se mi stane, že anotace slibuje thriller, u kterého čtenář nebude dýchat, a mně to přijde jako taková normální detektivka ;-). A bylo i pár dalších knih, kde jsem měla pocit, že ten kdo psal anotaci, snad ani tu knihu nečetl celou 🙂
  Hezký den

 2. Lucie

  Ahoj, několikrát se mi stalo, že anotace tématu knihy moc neodpovídala. Jestli mi ale něco vadí, tak je to zmatený styl psaní, skákat od jednoho ke druhému, jsem z toho pak doblblá. Asi to pro mě není kniha, kterou bych si musela kupovat, ale kdyby byla k mání v knihovně, tak bych jí šanci dala.

 3. Sabina

  Ahoj Haničko, zde mi obálka dost připomíná titul Citronová vůně a jemné polibky, myslím že by si na to Grada měla dát pozor. A jinak jak říkáš, mi to přijde depresivní už jen takto z popisu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *