Třetí polovička – recenze

Krásný den,

román Třetí polovička mě nalákal svojí obálkou. Knihu napsala americká spisovatelka Carola Loveringová a je to její první do češtiny přeložená kniha. I když je to označované jako román pro ženy, autorka si s námi moc pěkně pohrává, žádná sladká romance to opravdu není. Třetí polovičku vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Když ji její přítel Burke požádá o ruku, Skye Starlingová se vznáší na obláčku štěstí. Je chytrá, krásná a pochází ze zámožné rodiny, a tak to na první pohled vypadá, že jí leží celý svět u nohou. Ve skutečnosti však bojuje s obsedantně kompulzivní poruchou, která jí zabraňuje navazovat milostné vztahy. Ale Burke – pohledný, starší a emocionálně vyzrálý muž – tvrdí, že ji chce… navždy!

Akorát že Burke není tím, za koho se vydává. Je šťastně ženatý a Skye jen využívá pro své vlastní záměry. Aniž by postřehla, že se řítí do záhuby, začne Skye plánovat svatbu a Burke zatím svůj plán vypracovává k naprosté dokonalosti. Jenže dokonalý plán prostě neexistuje a neexistuje ani jedna pravda.

zdroj

moje hodnocení:

Příběh je vyprávěn z pohledu tří hlavních postav – Skye, Burkea a Heather. Skye má na první pohled vše – je krásná, úspěšná, bohatá, má nádherný byt, skvělé kamarádky, milujícího otce a nyní má konečně i snoubence. Burke vypadá perfektně. Je moc pohledný, inteligentní, dělá do financí, je sice starší, ale nevypadá na to. Vše vypadá prostě perfektně. A kdo je Heather? No přeci Burkeova žena, jeho milovaná manželka a matka tří jeho dětí.

Skyin perfektní život ale není tak dokonalý, jak to vypadá. Po tragické smrti milované maminky trpí obsesivně kompulzivní poruchou, která jí přináší mnoho problémů a která naprosto zničila její milostný život. Skye se s tím snaží různě bojovat, našla si různé způsoby, jak s tím pracovat, ale pořád to pro ni není snadné. Proto je takovou úlevou fakt, že to Burke to prostě neřeší. Má ji rád takovou, jaká je… Skye by mohla být nafoukaná snobka, ale díky svým problémům a minulosti zůstává nohama na zemi a od začátku knihy mi byla sympatická.

Burke z pohledu Skye nemá jedinou chybu. Je to takový správný chlap, má vše rozumně seřazené. Když se ale o něm dozvídáme více z pasáží vyprávěných z jeho pohledu, zjistíme, že to vůbec není tak pěkné. Je to bývalý trestanec, narkoman, drogově závislý člověk, který má dluhy úplně všude. Přesto v něm Skye probouzí něhu a další příjemné city. On je pro mě nejvíce kontroverzní postavou celého románu. U něj jsem hodně váhala, jestli mu mám fandit nebo ho nenávidět…

Heather a její příběh sledujeme už od střední školy, kdy se seznámila se svojí Nemesis, bohatou ženou Libby, která jí ukázala úplně jiný svět. To ji formovalo až do současnost a dá se říci, že jí to pořád pohání dále. I když chápu touhu každého být zabezpečený a neřešit finanční problémy, Heather mi byla nesympatická od úplného začátku a vlastně pro ni nemám moc pochopení.

I když jsem od počátku příběhu tušila nějakou zradu (to asi napadne každého zkušeného čtenáře), všechny autorčiny zvraty jsem si užívala. Kapitoly jsou krátké, vždy nadepsané jménem postavy a datací, takže jsem se vždy dobře orientovala v příběhu. Vše je hodně čtivé a dynamické, dokonce i deníkové pasáže, které mě většinou v knihách moc nebaví.

Řekla bych, že román Třetí polovička je pro všechny čtenářky, které nechtějí klasickou prvoplánovou romanci, ale mají rádi napětí, zvraty a docela kontroverzní témata (jako je např. bigamie). Psychologické zvraty a manipulace jsou zde na denním pořádku a vše to perfektně funguje.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Máte rádi romány, kde je hodně zvratů? Četli jste už nějakou knihu s tematikou bigamie? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Třetí polovička – recenze

 1. Helena

  Haničko, na čtení beletrie teď nemám kapacitu víc, než kdy jindy. Musím toho pracovně přečíst fakt hodně a moc zábavné to není!
  Děkuji za recenzi a přeji příjemnou neděli, Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   o pracovním čtení mi ani nemluv, mám tu takovou hromadu slohovek, že budu ráda, když je za Vánoce opravím.

 2. Lucie

  Ahoj, autorku neznám, ale zvraty mám v knihách hodně ráda, to je něco, co mě nutí neodložit, dokud se nedostanu na poslední stránku.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   za mě je to ideální dovolenkový titul. Není to zbytečně přeslazené, ale za to to má dobré dějové zvraty.

 3. Eliss

  Tato knížka by se mi určitě líbila, protože to vypadá na pěkně zamotaný thriller, a i ta hlavní ženská hrdinka na mě působí neobvykle a zajímavě 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *