Třebíč – bazilika a náměstí

Krásný den, 

vím, že jsem se docela dlouho neozvala, ale to teplo mě ničí. Mimoto jsem přežila dva týdny u maturit, což je vždy fyzicky a psychicky velmi náročné, a já pak nějak vytuhnu…:-D Každopádně dneska to bude spíše hodně fotek než textu.

Bazilika sv. Prokopa

Už v minulém článku o Třebíči jsem vám slibovala pokračování, které se bude věnovat bazilice sv. Prokopa, která je dominantou města. Nachází se na kopci nad židovskou čtvrtí a pochází už ze 13. století. Stejně jako tato čtvrť patří bazilika mezi památky Unesco.

Nějaké praktické informace:-) bazilika je na kopci, takže je velmi pohodlné vyjet tam autem. Mohou tam parkovat i autobusy. parkoviště je dost velké a nachází se jakoby nad bazilikou na kopci. Parkoviště je zadarmo. Samotný areál baziliky je také zdarma, je tam infocentrum, kde si zároveň můžete koupit lístky na prohlídku.

Podle mě stojí za to jít k bazilice, i když neplánujete vstup dovnitř. Areál je krásný, je tam malý parčík, pěkná vyhlídka na město a celé místo má opravdu atmosféru:-)

Karlovo náměstí

V Třebíči jsme byli i na Karlově náměstí, což je jedno z největších náměstí v České republice. Dominantou je sousoší Cyrila a Metoděje a krásný malovaný dům. Tento rohový dům je z období renesance a je zdoben sgrafity. Dnes je v něm informační centrum a také stereoskop. Na náměstí je velké placené parkoviště určené pro auta.

Náměstí pro mě bylo celkem zklamáním. Byl docela problém najít tu nějakou restauraci, která by měla v sobotu otevřeno. Nakonec jsme s mamkou v jedné zakotvily, ale jídlo bylo dost průměrné. Podruhé jsem byla v nějaké pizzerii, kde jsem měla překvapivě řízek a opět průměr.

Celkově se mi Třebíč líbila. Zaujala mě ta židovská část, která je taková tajuplná, a rozhodně se mi líbil celý areál baziliky, kde je opravdu krásně. Máte rádi církevní památky? Jaká je Vaše oblíbená památka Unesco? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on:

2 thoughts on “Třebíč – bazilika a náměstí

 1. Stáňa

  Taky se mi v třebíči líbila židovská čtvrť, má takovou zajímavou atmosféru – uličky, malé domky. My tam navíc chodili i v podvečer a to osvětlení lampami má taky něco do sebe.
  A bazilika je nádherná. My jsme byli i na prohlídce s průvodcem (sami dva s manželem, takže to bylo super). Naopak jsme už moc nestihli projít náměstí – jen jsme tam zaběhli vybrat z bankomatu. Ale ten dům se sgrafity si pamatuju – i proto, že mám tenhle typ zdobení moc ráda.

  1. ciculka Post author

   Ahojky,
   upřímně řečeno, to náměstí moc zajímavé není. Bazilika se mi naopak líbila moc, celý ten areál je pěkný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *