Temelín – fotočlánek

Krásný den,

když jsme jeli z našeho výletu do jižních Čech, zastavili jsme i u jedné dominanty Jihočeského kraje. Jedná se o jadernou elektrárnu Temelín. Vím, že je to taková kontroverzní záležitost, ale za mě to byla skvělá zastávka.

U elektrárny je malý zámeček, kde probíhá celá expozice. Je tam parkoviště zdarma a malá motýlí louka. Celá prohlídka je zdarma a vždy v celou hodinu pouští film, což je určitě vrchol celé akce. V areálu zámečku najdete výstavní panely s texty a hodně fotografií. Z nich se dozvíte o minulosti celého místa, spoustu informací o fyzice (samozřejmě je to nevíce zaměřené na tu jadernou) a velká část je věnovaná samotné výstavbě elektrárny. Část samotné prohlídky je interaktivní.

V posledním patře zámečku je menší promítací sál, kde se tedy nesmí fotit a ani natáčet. Zde nám paní průvodkyně po kratším výkladu pustila asi půlhodinový dokument, který je natočený ve 3D, takže na něj vyfasujeme speciální brýle. Tento dokument je to nejlepší, protože nás s Adamem vezme po celé elektrárně včetně vnitřku velkých chladících věží.

Já jsem z našeho výletu fakt nadšená, Martin snad ještě více. Na závěr pár praktických informací – uvnitř zámečku je i WC, je zde výtah a pár nápojových automatů. V celém zámečku se docela dost nachodíte, je zde hodně schodů, ale můžete si to ulehčit tím výtahem.

Byli jste někdy v Temelínu? Máte rád technické památky? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on:

8 thoughts on “Temelín – fotočlánek

 1. Helena

  Hani, několikrát jsem jeli kolem, ale uvnitř jsem nikdy nebyla.
  Děkuji za zajímavou reportáž a přeji hezkou neděli, Helena

 2. Lucie

  Ahoj, v Temelínu jsem nebyla nikdy, ale v Dukovanech ano, brácha tam pracuje. Nicméně asi to není místo, které bych nějak toužila navštívit, já radši zámky a tak.

 3. Stáňa

  Temelín jsem měla jakko záložní variantu na naší únorovou dovolenou – kdyby bylo mizerné počasí. Nakonec pršelo jen jedno dopoledne a to jsme byli na prohlídce zámku, tak na ni nedošlo. Ale třeba někdy…
  Hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *