Smrt na festivalu – recenze

Krásný den, 

když mi přišla nabídka na novinku od Laurence Anholta Smrt na festivalu, ani na chvíli jsem neváhala. Je to druhý díl ze série Policajtka a mystik a vydalo ho nakladatelství Metafora. Knihu jsem získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Když charismatického frontmana skupiny Stigma Ethana Flynna zabije přímo na pódiu před 175 000 diváky elektrický výboj z kytary, podezření padne na Tyrona, jeho výbušné a agresivní dvojče. Vyšetřením vraždy je pověřen detektiv Vincent Caine a jeho partnerka Shanti Joyceová. Případ, který je svedl dohromady – mrtvá umělkyně nalezená ve skleněné kádi formaldehydu na vlastní vernisáži –, jim k Shantině zděšení přinesl u policie renomé nejpovolanější dvojice pro vyšetřování „ulítlých” zločinů v západní Anglii. A jen málo případů je ulítlejších než ten z festivalu v Glastonbury. Nesourodé duo vyšetřovatelů musí rozplést klubko chaotických výpovědí bodyguardů, milenek, zdrogovaných bedňáků a pochybných barmanek. Stopy vedou od mystického kopce Glastonbury Tor do somersetské vesničky Kilton, od jasnovidců vykládajících tarot k tajemnému textu ztracené písně. Dokáže Shanti se svým pragmatismem v kombinaci s Vincovou intuicí případ vyřešit? Je budoucnost největšího světového hudebního festivalu v ohrožení? A co se stane, když jsou dva profesionálové nuceni sdílet stan během horké letní noci?

zdroj

moje hodnocení:

Jak jsem již psala více, je to druhý díl série Policajtka a mystik, takže se zde opět setkáváme se starými známými, inspektorkou Shanti Joyceovou a detektivem Vincem Cainem. Ačkoliv to mezi nimi nepokrytě jiskřilo již v první knize, nijak spolu nadále nepracují a nestýkají se. Ale to se má nyní změnit…

Festival v Glastonbury je světově vyhlášená akce, které se účastní největší hvězdy hudebního nebe. letošním velikým tahákem je kapela Stigma, kde v čele stojí dvojčata Ethan a Tyron. Zatímco Ethana všichni milují, Tyron je jeho zlý bratr, který není tak nadaný a je opravdu velmi agresivní. Kapela to na pódiu pořádně rozjede, když v tom nejlepším Ethana zabije elektrický proud.

Celý případ dostává na starosti Shanti, která si vyžádá spolupráci Caine. Ten se sice brání, ale protože je sám už na festivalu, kapelu měl rád a jsou tu i další okolnosti, nakonec nabídku přijme. Zatímco Caine festival a jeho atmosféru miluje, pro Shanti je to noční můra. Během vyšetřování se setkávají se směsicí prazvláštních osob pocházejících jak z hudební showbyznysu, tak z místního svéráznéo obyvatelstva, které se každý rok musí potýkat s festivalovými davy. Mezi těmi všemi lidmi se ukrývá vrah…

Shanti a Caine jsou bezesporu sympatická dvojice, která se dobře doplňuje. Shantina rodina je zde naprosto v pozadí, vše se odehrává v průběhu festivalu na anglickém venkově. Objevují se tu reálné hudební hvězdy, ale samozřejmě i smyšlené postavy.

Zase je zde pěkný kontrast, co se týče prostředí – festival plný zpěváků, davy nadšených fanoušků a k tomu jinak poklidný anglický venkov. Ta detektivní linka je trochu bláznivá, ale docela dlouho jsem nemohla přijít na to, kdo za tím vším stojí. Rozuzlení je vlastně docela překvapivé, což oceňuji.

Kde jsem se ale opravdu bavila, to jsou popisy všech zúčastněných osob, jejich malá dramata a samozřejmě velmi vtipné byly zážitky Shanti na festivalu (třeba problémy se spaním a stany). krásně zde kontrastují priority hlavních vyšetřovatelů. Zatímco buddhista Caine vyráží tancovat s mladší sestrou a chce si vychutnat všechny prožitky, Shanti bez skrupulí zabere poslední volný pokoj, který původně patřil Ethanovi.

Řekla bych, že největším přínosem knihy není brilantní detektivní zápletka (vražda pomocí elektrické kytary byla v jednom díle Vražd v Midsomeru), ale právě zachycení atmosféry oněch čtyř dnů, kdy festival probíhá. Ty chvíle, kdy se střetává poklidný anglický venkov a eklektický svět hudebních hvězd a jejich fanoušků.

Jak jsem se na knihu těšila, tak jsem opravdu spokojená. Autor se nebojí svérázných postav (byly i v prvním dílu), vše se hezky a svižně čte, špičkování mezi Shanti a Cainem se ještě stupňuje a je opravdu dobré a vtipné. Celkově jsem z knihy nadšená, přesně splnila má očekávání a byl to ideální kousek na začátek dovolené. 

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady. Četli jste už první díl této série? Máte rádi festivaly? Jezdíte na ně? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

 

6 thoughts on “Smrt na festivalu – recenze

 1. Lucie

  Ahoj, dva roky už jsem na žádném fesťáku nebyla, ale dřív jsem je zbožňovala a bez návštěvy aspoň jednoho z nich by to pro mně nebylo léto, nečetla jsem, ale myslím, že by mně to bavilo:)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já vůbec festivalová nejsem, vadí mi ty davy, spaní ve stanu (v něm spím ráda v přírodě, to je jiné), taky jsem abstinent…Jinak kniha je hodně povedená, fakt se mi líbila, doporučuji.

 2. Stáňa

  To vypadá zajímavě. Možná kouknu v knihovně (asi bych si to měla psát – vždycky jsem přesvědčenu, že si ty tipy budu pamatovat, a pak stojí mezi regály jako „trubka“).

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   mívám podobný problém, takže to vždy řeším tak, že si knihu rovnou zarezervuji na stránkách knihovny. Zrovna čtu Spolubydlící, jak jsi o ní psala:-)

 3. WantbefitM

  Knížka je pro mě novinkou, ale námět zní dobře. Na fesťáky moc nejezdím, nemám ráda masy lidí. A když jsme dříve na nějakém byli, byla jsem z něj spíš zklamaná, tak jsme radši doma, kde si pustíme v klidu film, uděláme popcorn a popíjíme colu 🙂

  WantBeFitM

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já jsem četla i ten první díl, který se mi také líbil, ale tento mi přišel lepší. Fakt mě to bavilo, dvojice policistů je sympatická, tak se těším na další pokračování. Já taky festivaly nemám ráda, na mě je tam moc lidí. Mám to úplně stejně jako ty, jen možná bez toho popcornu:-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *