Recenze: Cesta na sever

Krásný den, 

když jsem si vybírala knihy na recenzi, tak Cesta na sever mě oslovila právě tím severem – Skandinávií, kterou mám moc ráda a kde se mi opravdu líbilo (a chci se tam hodně vrátit). Autorkou románu je Virginie Grimaldiová. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis. 

oficiální popis:

Co když máme štěstí, které hledáme, přímo na očích? Sedmatřicetiletá Anna, matka dvou dospívajících dcer, se hroutí pod tíhou práce a nesplacených dluhů. S dcerami se potkává jen při snídani, celé dny a večery tráví v restauraci, kde pracuje jako servírka. Život jí utíká přímo před očima a ona ho pozoruje z bubliny, do níž se uzavřela. Sedmnáctiletá Chloé je velmi citlivá dospívající dívka. I když by ráda odjela do Austrálie, cítí povinnost najít si práci a začít pomáhat matce. Láska, kterou hledá u chlapců, nikdy nevydrží. Vždycky se nějak záhadně promění, jako Popelčin kočár po půlnoci. A pak je tu Lily. Je jí dvanáct, je hrozně chytrá, ale lidi příliš nemusí. Mnohem líp se cítí ve společnosti svého potkana, kterého pojmenovala po svém nepřítomném otci. Hlodavci přece opouštějí loď jako první. Když Anna nečekaně dostane výpověď a vysoké odstupné, má dvě možnosti. Splatit všechny dluhy, najít si novou práci a zůstat ve svojí bezpečné bublině. Nebo naložit dcery do karavanu a vydat se na okružní cestu po Skandinávii.

zdroj

moje hodnocení:

Trochu mě překvapilo, že příběh začíná ve Francii, nějak jsem čekala, že to bude Anglie nebo Amerika. Hlavní hrdinka Anna pracuje jako servírka v restauraci a vychovává sama dvě dcery. Má velké problémy s financemi a podle mě je tedy moc neřeší:-) V jednu chvíli se vše pokazí a ona přijde i o tu mizerou práci. Ale objeví se tu nečekaná možnost odjet v karavanu na sever do Skandinávie. A i když se tomu dcery vzpírají, tak dobrodružství začíná:-)

Příběh má zajímavou kompozici, je střídavě psaný z pohledu obou dcer a matky. Vše je doplněné ještě deníkovými zápisky Lily, mladší dcery. Ty jsou tedy fakt vtipné, to jsem opravdu nečekala. Anna se mi jako matka také líbila, nebyla nijak hysterická a uměla zachovat chladnou hlavu. A třeba scéna, kdy píše sms příteli Chloé, je opravdu skvělá:-)

V knize  se vyskytují i další postavy, protože rodinka se přidá k jedné skupině cestovatelů s karavanem (slovo karavanisté asi neexistuje:-). Je to pestrá směsice různých charakterů, které se mi moc líbily a jejich příběhy jsou skvělé.

Velkým přínosem je pro mě samotné cestování po Skandinávii a popis všech těch míst, kterými skupina projíždí. Já sama jsem dojela až na Lofoty, kam holky taky zavítají, a chápu jejich nadšení a okouzlení. Mimochodem, vidět polární záři je i můj sen:-)

Příběh je tu celkem jasný. Rodina, která se potřebuje sblížit. Dobrodružná cesta na sever. Romantická zápletka. Kombinace je to moc dobrá a román je vyvážený. Přesto se autorce povedlo mě úplně na konci překvapit, když vyjde najevo původní motivace Anny.

Kniha se mi překvapivě moc líbila a určitě ji mohu jako pohodové oddechové čtení doporučit. Za zaslání děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Byl jste někdy ve Skandinávii? Lákají Vás tyto země? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Recenze: Cesta na sever

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      bylo to pohodové a ne zbytečně sentimentální, takže jsem si to překvapivě užila. A zase mi to připomnělo, jak jsem si cest po Skandinávii užila:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *