Přečteno: říjen 2021

Krásný den,

řeknu vám, že říjen se z hlediska přečtených knih vyvíjel fakt špatně. Ještě těsně před podzimními prázdninami jsem měla přečtených jen pět knih. Pak se to naštěstí výrazně zlepšilo díky volnu na konci měsíce. Byla jsem nemocná, nemohla jsem spát, tak jsem si aspoň četla. Dnešní směsice je hodně různorodá a je tu dost opravdu povedených knih.

Catherine Shepherd – Vražda v ledu

Třetí díl německé detektivní série s komisařem Florianem a soudní patoložkou Julií. Recenzi najdete zde.

Isabella Maldonado – Šifra

Hodně povedený špionážní román, který mi připomínal seriál Myšlenky zločince. Hodně povedená kniha a doufám, že brzy vyjde pokračování. Recenze je zde.

Lisa Regan – Matčin hrob

Recenzi na Matčin hrob jsem zveřejnila nedávno. Jedná se už o třetí případ policistky Josií Quinnové a za mě je zatím nejlepší. Recenze je zde.

Zdeněk Svěrák – Povídky a jedna báseň

Opět si rozšiřuji portfolio českých autorů a útlá knížka mého milovaného Zdeňka Svěráka obsahuje několik povídek a jednu báseň. Recenze je zde.

Blanka Lipinská -365 dní

Zkusila jsem si koupit knihu této polské autorky, podle které byl natočený stejnojmenný film, který najdete na Netflixu. Já jsem ho viděla, přišel mi dost průměrný, ale líbil se mi ten herec. Knihu jsem si koupila a přečetla. Děj hodně odpovídá filmu, minimálně první polovina je téměř totožná. Hlavní hrdinka Laura, manažerka hotelu v Polsku, je na dovolené na Sicílii i se svým přítelem a dalším párem. Unese ji místní mafián Massimo, pro kterého je ona dívkou z jeho snů. Řekne jí, že s ním musí zůstat 365 dnů a jestli se do něj po té době nezamiluje, tak ji pak pustí. Do té doby je jeho, snaží se ji svádět a dopřává jí veškerý luxus. Jakmile mu Laura podlehne, tak je v knize hlavně sex, takové knižní porno. To mě teda fakt nebavilo. Mimoto mi přišlo, že je Laura neustále opilá, šampaňské pila jako kohoutkovou vodu. I když kniha skončila v hodně napínavé části (film taky), další díl, který by měl vyjít v nejbližší době, si kupovat nebudu. Styl psaní mi nesedí, Laura v knize mě fakt štve…

Lee Child – Rozstřel

Zase se mi povedlo ubrat nějakou knihu z mým nasyslených zásob. Rozstřel je soubor detektivních povídek, které dal dohromady Lee Child. Vždy se tam spojí jeden spisovatel a jedna spisovatelka a jejich ikoničtí detektivové. Ti se někde setkávají a řeší tam nějaký zločin. Každá povídka má předmluvu od Lee Childa, což je zajímavé. Koncept se mi moc líbil, znala jsem docela málo ze zmíněných autorů, tak jsem se na to těšila. Povídková kniha se mi četla dobře, ale, upřímně řečeno, ty povídky byly celkem průměrné. Více mě zaujalo jen pár z nich. Jestli na tuto knihu narazíte někde v knihovně, vyzkoušejte ji. Koupila bych ji klidně někde v bazaru, ale plnou cenu bych za ni už dneska nedala.

Zuzana Pospíšilová – Detektivové

Dětská literatura se u mě na blogu objevuje nově, ale tuto sérii o Zuzany Pospíšilové velmi ráda připomenu. První díl ukazuje, jak se dala dohromady parta malých kluků, kteří mají rádi záhady.

Zuzana Pospíšilová – Detektivové a narozeninový případ

Narozeninový případ je už šestou záhadou klubu Detektivů a mě to bavilo. Já vím, že je to určené pro děti, ale já jsem si ten příběh užila:-) Recenzi najdete zde.

Ava Miles – Slavnostní otevření

Poslední díl trilogie z města Dare Valley přináší příběh zástupkyně šerifa Peggy a Maca, majitele hotelu a pokerového hráče. Peggy nenávidí zločin a obzvláště nejvíce opovrhuje různými hráči a lidmi, kteří provozují vše hazardní. Mac je pro ni takovým rudým praporem a chce ho za každou cenu zničit. Zároveň je to k sobě hodně táhne, vzájemně se přitahují. Kromě toho má Maca moc rád i Peggyin syn. Ne že by se mi kniha nelíbila, ale ta Peggy mi přišla už celkem na facku. Neuvěřitelně umanutá, neschopná cokoliv uznat… Ze všech tří dílů mi přišel tento nejslabší a může za to vlastně ta Peggy. Vůbec nechápu, proč by o ní ten Mac měl stát.

Vi Keeland, Penelope Ward – Osudový dopis

Další moderní romance z pera těchto dvou amerických autorek je hodně podobná těm předchozím. Sadie pracuje v novinách a do rukou se jí dostane dopis od malé holčičky Birdie, který je ale určený Santovi. Sadie jí začne plnit přání, která tam Birdie píše. Díky tomu se dostane k ní domů, kde vystupuje jako německá cvičitelka psů. Také se seznámí s jejím otcem, okouzlujícím Sebastianem. Mezi nimi se časem vyvine vztah, ale je to docela komplikované… V knize je hodně vtipných scén, kde se člověk upřímně zasměje. Kromě toho je tam hodně náhod a ten konec je fakt takový sladký a těžko uvěřitelný Pokud chcete něco hodně romantického, tak to vyzkoušejte…

Christina D´Abo – 30 nocí vášně

Tato kniha je velmi volným pokračování románu 30 dní touhy. Dá se bez problémů číst bez znalosti prvního dílu. Glenna pracuje na univerzitě jako asistentka a její vedoucí ji nepokrytě zneužívá. Na pohřbu milované babičky najde speciální erotické karty a zmíní se o nich kolegyni v práci. Slyší ji její kolega, profesor Eric Morris. Karty ho zaujmou, ti dva se začnou sbližovat a rozhodnou se, že vyzkouší úkoly z karet. Vyvine se mezi nimi erotické pouto, ale Glenna byla do Erica zamilovaná ještě před těmi kartami, takže to pro ni není snadné… Je to klasická romance, obě postavy mi byly sympatické, dobře se to četlo a těch erotických scén tam bylo mnohem méně než v románu 365 dní, takže mi to nevadilo:-)

Andy Weir – Spasitel

Poslední knihou, kterou jsem v říjnu stihla přečíst, je nové sci-fi od mého oblíbeného autora Andyho Weira. Přiznám se, že docela váhám, jestli nesepsat samostatnou recenzi. Stáli byste o ni? Slunce přichází o svoji energii a je třeba něco podniknout. Všechny země světa se spojí a naplánují sebevražednou misi, které se zúčastní i učitel fyziky Ryland Grace. O nějakou dobu později se Ryland probouzí ve vesmírné lodi někde daleko mimo Sluneční soustavu. Je sám, jeho kolegové jsou mrtví. Neví, jak se jmenuje, co se stalo, co tam dělá a jak se tam dostal. Zatímco se snaží řešit vesmírné problémy, postupně si vzpomíná na to, co předcházelo jeho odletu do vesmíru. V jeho snaze o záchranu Země ale získává nečekaného spojence, který mu naprosto změní život… Je to zase trochu jiné sci-fi než Marťan nebo Artemis, ale neuvěřitelně jsem si ho užila. Vědecké pasáže jsou srozumitelně vysvětlené, příběh má skvělý humor a na obálce je napsané, že podle toho bude natočený i film s Ryanem Goslingem, tak se těším:-)

Celkový počet 12 knih mi přijde jako dobrý, i když ty dvě dětské byly fakt rychlovkou:-) Z říjnových kousků mohu doporučit všechny recenzní výtisky a Spasitele. Romance byly tentokrát spíše průměrné nebo horší… Jaká kniha vás zaujala nejvíce? Chtěli byste recenzi na Spasitele? Čtete sci-fi? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

PS: všechny fotky jsou z databazeknih.cz.

16 thoughts on “Přečteno: říjen 2021

 1. Sabina

  Náhodou, krásné kousky sis přečetla. A ti Detektivové by mě určitě bavili také. 😊
  Já mám podstatně menší počet přečtených knih, i když listopad bude určitě bohatší. Ale také díky dětem, kterým teď hodně čtu. Začaly si půjčovat knížky v knihovně.
  Měj se pěkně, Sabča

  1. ciculka Post author

   Ahoj Sabi,
   to je skvělé, že děti už chodí do knihovny. Já tam taky ráda zajdu, půjčuji si tam hlavně detektivky.

 2. bavi-mne-to

  Tak jsem vzala propisku a píšu si názvy a v konihovně se poptám. Bude teď doba, kdy se dobrá knížka hodí. V televizi nic moc, takže knížka, deka……
  Měj se Hanko, moc hezky!
  Hanka

  1. ciculka Post author

   Ahoj Hani,
   já se taky ráda zavrtám na gauči s dekou a dobrou knihou. V listopadu jsem toho už přečetla hodně (ten týden na neschopence, kdy jsem nemohla spát, tomu hodně pomohl) a zatím převažuje romantika.

 3. Lucie

  Ahoj, nic ze sci-fi už jsem dlouho nečetla, ale nebráním se tomuto žánru, Spasitel mě zaujal, ráda bych recenzi. Já teď dočetla Víno a čáry, kterou jsi nedávno recenzovala. Nějak ne a ne se začíst, teprve až hlavní hrdinku zatkli, tak mě to začalo bavit, ale nakonec fajn oddychovka.

 4. Stáňa

  Hani, já jsem sci-fi četla kdysi docela dost, ale nějak mne postupně přestalo bavit, takže dneska už ho pro změnu nečtu vůbec. Zaujaly mne ty detektivky, po těch mrknu v knihovně – resp. po prvních knížkách z každé série. Pokud jde o dětstké knížky, tak ty jsem docela četla, když byl syn ve věku na ně – právě různé dětské detektivky nebo fantasy :), takže kyby mi někdo nabídl spolupráci, tak bych se dětským knížkám taky nebránila 🙂
  Měj se fajn

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   já moc sci-fi načteného nemám. Zvládla jsem to, co potřebuji do práce + další knihy Andyho Weira. Ty dětské knihy jsou moc pěkné.

 5. Helena

  Hani, to je zase hromada. Sci-fi nečtu, skončila jsem někde před spoustou let u Raye Bradburyho.
  Měj příjemný večer, Helena

 6. Lenka

  Sci-fi jsem už nějakou dobu nečetla, ale chystám se teď na Dunu. Viděla jsem film a docela mě tam zaujala mytologie fikčního světa, tak se na chci podívat podrobněji. A moje říjnová nejzajímavější knížka je Konec punku v Helsinkách od Rudiše. Vzala jsem si ji jako tematické čtení do Berlína a dobrý.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Leni,
   tvůj komentář k filmu Duna jsem viděla na FB. Mně to tedy neláká… Já jsem teď dočetla román Dům v zátoce a bylo to takové pohodové čtení. Teď se chystám na nového Bryndzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *