Přečteno: duben 2022

Krásný den,

v dubnu se mi ve čtení docela dost dařilo. Samozřejmě k tomu přispělo velikonoční volno:-) Mám tu takovou moji klasiku – směsice detektivek, thrillerů, historických romancí a moderních sexy romancí. Na některé kousky už zde vyšla recenze, tak vás na ni rovnou odkážu.

Janna MacGregor – Vévoda v pravý čas

Tato historická romance patří do jedné série a je za mě rozhodně nejslabší ze všech tří dílů. Katherine se po velmi krátkém a neosobním manželství stane vdovou. Během čtení závěti vyjde najevo, že její manžel byl podvodník a bigamista, neboť dorazily ještě dvě další jeho manželky. O vše se musí postarat jeho nevlastní bratr, nový vévoda. Tomu se Katherine moc líbí, ale ona má největší starost o svůj podnik, který si nemůže dovolit žádný skandál. Z knihy jsem zklamaná, všechny tři ženy mi přišly neuvěřitelně naivní a Katherine vysloveně nesympatická, takže mi dokázala otrávit celou knihu. Mimoto mi ten příběh přišel hodně přitažený za vlasy a historicky opravdu extrémně mimo.

Poppy J. Anderson – Polibek jako dezert

Podle mě se jedná o druhý díl současné romance z gastronomického prostředí. Ten první jsem četla už před několika lety a postavy z něj se objevují i zde. Nick, hlavní hrdina tohoto románu, je velmi schopný šéfkuchař, který převzal vedení restaurace Knight´s. Je velmi šikovný, temperamentní, a když vyjde poněkud negativní recenze na jeho jídlo, rozhodně se konat. Vyhledá autora, tedy spíše autorku, Angličanku Claire, a snaží se ji přesvědčit, aby změnila názor. Mezi nimi to od začátku jiskří, ale jako ve správné romanci se zde objevují nějaké překážky, než vše skončí dobře:-) Kniha se mi líbila, gastronomické prostředí je atraktivní, chemie mezi hlavními hrdiny je výborná.

Charlotte Duckworth – Rivalka

Tuto knihu jsem kupovala v akci 1 +7 knih zdarma, tak jsem toho od ní zase moc nečekala. To je dobře, ona mi toho taky moc nedala. Zápletka je dobrá, ale styl psaní je naprosto děsivý a nepřehledný. Helena byla kdysi neuvěřitelně schopná reklamní agentka, atraktivní, bohatá, oblíbená, se skvělým manželem, jenže nyní má těžké psychické problémy, protože přišla o dítě. Ze všeho viní kolegyni Ashley, kterou kdysi přijala do svého týmu. Ta ji kdysi obdivovala, ale pak se rozhodla zaujmout její místo za každou cenu a staly se z nich rivalky. Zápletka asi není nijak překvapivá, ale funguje vždy dobře. Jenže ten styl psaní, kdy se vám něco podstatného tají, je divný.

Penelope Bloom – Jeho zákusek

V akci jsem si koupila i ostatní díly z této poněkud zvláštní série od Penelope Bloom. Emily je umělkyně, která je ráda, že se sotva uživí. Najednou se jí ale podaří získat prestižní stáž ve Francii, která je snem všech umělců. Než za pár měsíců odletí, přijde ještě zakázku na jeden večírek, který pořádá její bývalý spolužák ze střední školy, který si ji moc nepamatuje a do kterého ona byla beznadějně zamilovaná. Ryan je sympaťák, Emily je mile ztřeštěná, ale je to takový snadno zapomenutelný příběh, u kterého si odpočinete a znovu ho číst asi nepotřebujete. Mimochodem, je to série, takže se zde objevují postavy z předchozích dílů. Řekla bych, že nejvíce šílený je William s babičkou, ti dva jsou rozhodně všehoschopní blázni.

Peter Mohlin, Peter Nystrom – Druhá sestra

Druhý díl skvělé severské detektivky, který se i moc líbil. Recenze je zde.

Julie Caplin – Domek v Irsku

Na Irsko jsem se hodně těšila a samozřejmě mě nezklamalo:-) Recenze je zde.

Lisa Regan – Nečekané přiznání

Nejnovější díl s policistkou Josií Quinnovou se hodně povedl, za mě je rozhodně nejlepší. Recenze je zde.

Lauren Layne – Láska naslepo

Pohodová romance ze současného New Yorku, u které si skvěle odpočinete. Recenze je zde.

Sarina Bowen – Když jsme si věřili

Rafe je sympatický mladík, který pochází z velké rodiny (ale maminka je samoživitelka). Je slušný, má rád svoji přítelkyni, se kterou plánuje konečně strávit první společnou noc. Jenže nečekaně zjistí, že ho ona podvádí a dávno už není panna. Opije se, potká Bellu a stráví s ní noc, což vůbec neodpovídá jeho povaze. Proto si to všechno vyčítá, ale Bella je v pohodě, je zvyklá na vztahy na jednu noc. Stará jako manažerka o hokejový tým a celkově je známá tím, že má slabost pro sportovce. Rafeovi se moc líbí, ale ona dává najevo, že o vztahy moc nestojí. Jenže pak jí někdo moc ublíží a jediný Rafe stojí od začátku na její straně a snaží se jí za každou cenu pomoci…. Sarina píše skvělé příběhy o mladých vysokoškolácích a i zde jsem si to užila. Je to trochu jinak, zde je dívka zkušená a nepolíbeným je Rafe, ale proč ne?:-)

Penelope Bloom – Jeho balík

Další díl, kde už mám problém s názvem, protože balík mi jako dvojsmysl fakt nepřijde. Každopádně hlavní hrdinkou je excentrická Lillith, asistentka Williama, která se trochu nevšedním způsobem seznámí se svým novým sousedem, o kterém je přesvědčená, že něco tají (a má pravdu). Mezi nimi se tedy vyvine vztah, který narušuje jeho šílená nevlastní sestra Celia. Celkově mě to moc nebavilo, jen ta pomsta na Celii na konci knihy mi přišla brilantní, to jsem se nasmála.

Elle Kennedy – Skandální noc

Je to druhý díl ze série o třech kamarádech, kteří vlastní klub v centru velkoměsta. Reed je drsný bojovník, který je už dlouho zakoukaný do Darcy, přítelkyně jeho nejlepšího kamaráda a spolumajitele baru. Nyní je Darcy zase nezadaná a mezi nimi přeskočí ta správná jiskra a stráví spolu noc (ta tedy zase tak skandální není). Reed má pověst svůdníka a bouřliváka, což se pro učitelku Darcy moc nehodí, ale přesto se mezi nimi začne vyvíjet vztah. Jenže problémem není jen jeho minulost, ale také to, že by mohli zranit AJ, Reedova nejlepšího přítele. Tato romance je taková jednohubka, nic komplikovaného. Přijde mi to spíše jako harlekýnka a vím, že to Elle umí opravdu mnohem lépe.

Penelope Bloom – Její tajemství

Zatím poslední díl této série (relativně brzy byl měl vyjít poslední) mi přišel asi nejméně vtipný a hlavní hrdina Peter mi lezl docela dost na nervy. On je spisovatel literatury faktu, velmi populární a bohatý (dost pochybuji, že by nějaký spisovatel literatury faktu byl opravdu tak bohatý, že má jedno patro v nějakém mrakodrapu jako kancelář, kde zaměstnává obrovskou skupinu lidí) a arogantní. Violet je matka samoživitelka, která je na pokraji naprosté bídy. Stará se o dceru a marně se snaží sehnat dalšího klienta, který by jí dal práci. Peter ji zaměstná spíše na truc a jeho chování k ní je naprosto ambivalentní… Asi si pak přečtu i ten poslední díl, abych měla dokončenou sérii, ale nijak vám tyto knihy doporučovat nebudu, nestojí za to.

Julia Quinn – Vikomt, který mě miloval

Jestli někdo umí napsat historickou romanci, je to Julie Quinn. Je teď velmi populární, protože Netflix natočil podle prvních dvou knih ze série o osmi sourozencích Bridgertonových seriál. Já jsem samozřejmě viděla tu druhou řadu, která je podle této knihy, a tak jsem si říkala, že bych si zase mohla přečíst i Vikomta. Měla jsem ho staženého v telefonu a četla jsem vždy, když jsem někde měla chvilku. Jelikož knihu moc dobře znám, nijak mi to nevadilo (jinak to rozkouskování nemám ráda). Tento díl patří mezi nejlepší, je hodně vtipný a je dost odlišný od seriálu. Anthony stojí v čele starobylé rodiny, má dalších sedm sourozenců a matku, která by chtěla všechny oženit a vdát. Rozhodne se pro sňatek z rozumu (nechce se zamilovat, ví, jak smrt milovaného člověka zničí jeho blízké), a proto se začne dvořit slečně Edwině, která je velmi krásná, chytrá a milá. Jenže Edwina má starší sestru Kate, která je sice taky hezká, ale ne tolik (kromě toho je až moc upřímná a rázná). Kate Anthonyho od začátku nesnáší, on ji také zrovna nevyhledává, přesto je to k sobě nečekaně táhne. Zatímco seriál vše přetvořil do milostného trojúhelníku, v knize je to úplně jinak a je to lepší.

Jude Deveraux – Jak to mělo být

Jestli jsem se na nějakou knihu hodně těšila, byla to novinka od Jude Deveraux. Asi o to je to větší zklamání, protože tento kus se fakt nepovedl. Určitě se nejedná o žádnou romanci, je to spíše takový společenský román, který mapuje životní osudy jedné rodiny z USA. Příběh začíná v 70. letech v Kansasu, kde žijí dvě sestry. Vera se chce stát aktivistkou a přidat se k mírovým sborům, Kelly studuje veterinu a chce zůstat v rodném městě a převzít ordinaci po svém budoucím tchánovi. Čekala jsem, že se bude rozvíjet příběh dvou sester, ale vlastně se autorka zaměřila na tři generace jedné rodiny a žádná z těch částí není pořádně propracovaná a celkově je to takové ploché a moc mě to nebavilo. Deveraux je skvělá vypravěčka, mívá moc zajímavé postavy, neotřelé příběhy, ale tuto knihu doma ani dál nechávat nepotřebuji a rovnou jsem ji zařadila do bazaru.

Helen Fields – Dokonalá tma

Nakonec tu mám další díl výborné skotské detektivní série, kde jako hlavní hrdinové vystupují dva detektivové Luc Callanach a Ava Turnerová. Nový díl má francouzskou část, kde vystupuje především Luc, který se zde setkává se svým bývalým kolegou a a nejlepším kamarádem z Interpolu. Policisté z obou zemí se snaží vypátrat, kdo stojí za obchodem s lidmi a tady Helen Fields nezklamala. Kniha je neuvěřitelně čtivá, má spád, postavy jsou perfektní, vyprávění je dynamické a ta zápletka je skvělá. Líbily se mi všechny předchozí díly, ale tento mi přišel ještě o kousek lepší. Jestli neznáte tuto detektivní sérii, určitě to napravte. Já si domů detektivky moc nekupuji a skoro všechny posílám po přečtení dál, ale Heen Fields mám doma kompletní.

Celkem se mi povedlo přečíst 15 knih, což je hodně slušné číslo. Květen se tomu určitě nevyrovná, mám ho pracovně dost náročný. Největší zklamání je určitě novinka od Deveraux, Rivalky a Vévoda v pravý čas, naopak vám všem musím doporučit skvělé detektivky – Dokonalou tmu, Nečekané přiznání. Z romancí bych určitě vypíchla Julii Quinn a sarinu Bowen. Znáte nějaké knihy z dnešního článku? Jaká kniha pro vás naposledy byla zklamáním? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

10 thoughts on “Přečteno: duben 2022

 1. Sabina

  Ahoj Haničko, teda tolik knih to já nepřečtu ani za rok… 😀 Znám samozřejmě knižní předlohu Bridgertonových, Caplinovou a pak tu sérii od Penelope Bloom. Já zrovna sonduju, kdy mi přijde další Caplinová místo, abych četla Shustermana, který si o završení celé série rozhodně říká a už se těším, že budu mít zase nějakou sérii uzavřenou.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Sabi,
   já hodně čtu ve volném čase, nejsem milovník sociálních sítí, takže zatímco ostatní kontrolují je, já čtu všechno možné:-)

  1. ciculka Post author

   Ahoj Sabi,
   tu Quinnovou prostě musíš přečíst, tato série je perfektní. Jsem moc zvědavá, který díl se ti bude líbit nejvíce:-)

 2. Stáňa

  Hani, Druhou sestru už máme doma, jen musím počkat, až ji přečte manžel, kterému jsem ji na základě tvé recenze koupila k narozeninám :-). Jinak na Reganovou i Fieldsovou se chystám – plánuji si je půjčit v knihovně (manžel nemá moc ráda detektivky s ženami v roli vyšetřovatelek, tak je budu asi číst jen já). Dají se číst na přeskáčku nebo je lepší brát sérii postupně? Teď jsem si půjčila v knihovně od Marsonové 5. a 7. knihu v sérii s Kim – vzdor tvému doporučení číst raději od začátku a zjistila jsem, že jsem si zřejmě odhalila pachatele z nějakého předchozího dílu…
  Z poslední doby mne nejméně nadchly detektivky od Jana Bauera (ještě tam mám od mámy půjčené další, myslím, že s jiným hrdinou, ale na ty dojde řada, až nebudu mít vůbec co číst ;-)).
  Jinak 15 kousků je pěkný výsledek, já se dostanu tak na 2 až 4 knížky za měsíc (podle tloušťky, nálady, času a tak…)
  Měj se fajn

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   jsem moc zvědavá, co na to budeš říkat. Já bych řekla, že je lepší číst je popořadě, u Helen Fields by ti to určitě jinak nedávalo smysl. A u Lisy Regan vlastně také, takže to vezmi od prvního dílu:-) Já myslím, že květen budu mít podstatně slabší, většinu času trávím u maturit.

 3. Lucie

  Ahoj, znám knihy od Penelope Bloom, řekla bych, že kdybych je nečetla, o nic bych nepřišla a pak také Domek v Irsku od Julie Caplin, už se moc těším, až si udělám pohodu a v duchu se přenesu díky téhle knížce někam daleko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *