Nevinný záskok – recenze

Krásný den,

když vidím někde romanci, co se odehrává ve Skotsku, nemohu nikdy odolat. Ne jinak tomu bylo i u knihy Nevinný záskok, jejíž autorkou je britská spisovatelka Lizzy Dent. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Heather má novou práci…
V čem je háček? Heather není ta, za koho se vydává.
A už vůbec se nejmenuje Heather.

 
Birdie a Heather jsou nejlepší kamarádky a spolubydlící. Heather je zodpovědná a má v životě jasno. Birdie je tak trochu střelec a neví, co se sebou. Když se Heather překvapivě vydá s novou láskou do Itálie a zruší tak vysněnou letní práci someliérky ve Skotsku, rozhodne se za ni Birdie zaskočit. Vždyť co na tom může být tak složitého? K masu červené, k rybě bílé…

A tak Birdie stráví léto v luxusním pětihvězdičkovém resortu. Dokáže ale obalamutit bohaté zákazníky při servírování vína, kterému na rozdíl od své spolubydlící ani za mák nerozumí? A hlavně – dokáže se neprozradit před hezkým a sympatickým kuchařem Jamesem, prvním mužem, který se jí doopravdy líbí? 

zdroj

moje hodnocení:

Heather a Birdie jsou nejlepší kamarádky už od dětství. Zatímco jedna má prestižní vzdělání, úspěšnou kariéru, luxusní šatník a vřelé vzpomínky na otce, druhá o rodině nechce mluvit, vystřídala už desítky neperspektivních povolání a večery tráví v různých londýnských putykách s svým jakoby přítelem Timem a jeho kumpány. Hádejte, kdo je kdo?:-) Přesně, Birdie je ten “ smolař. Jenže najednou se dostane k nečekané příležitosti – možnosti vydávat se za svou kamarádku Heather a pracovat jako someliérka v jednom malém zapadlém hotelu ve Skotsku. Co je na tom těžkého? Vína jsou bílá, červená a růžová, k zvěřině červené, k rybě bílé. To přeci zvládne každý… O to je to větší šok, když daný hotel není malý, restaurace aspiruje na nejlepší kritiky a na nového someliéra všichni spoléhají…

Birdie se snaží nepokazit úplně vše, naučit se něco o víně a zároveň podpořit celý podnik, aby získal ta nejlepší hodnocení a stálé zákazníky. Kromě toho tu je moc sympatický kuchař James, kterému se očividně Birdie líbí i přes všechny průšvihy, které na nové pozici dělá.

Kromě Birdie je tu představena celá škála dalších zajímavých postav. Kuchaře Jamese si určitě všichni zamilujete, je prostě úžasný. Já bych ho taky chtěla potkat:-) Birdie je na začátku docela nezodpovědné třeštiprdlo, ale postupně se lepší a začíná objevovat nové hodnoty, včetně té vlastní. O komické situace se starají i další členové personálu.

Mezi velká pozitivna knihy patří bezesporu atraktivní prostředí skotské Vysočiny a oblast ostrova Skye. Autorce se povedlo zachytit trochu svérázný humor Skotů. Také je zde hodně gastronomických popisů a detailů o různých vínech, což ocení každý knižní gurmán:-)

Naopak mi moc nesedla rodinná historie obou kamarádek. Přišlo mi to trochu zbytečné, někdy až trochu nedomyšlené. Myslím si, že by se celý příběh obešel i bez těchto zbytečných částí. Víc negativ mě nenapadá, je to totiž hodně povedené a pohodové letní čtení. Asi zde neobjevíte nového adepta na Nobelovu cenu za literaturu, ale jestli potřebujete příjemný romantický román se základem v příjemném humoru, je to ideální kniha pro vás.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Máte také tak rádi Skotsko jako já? Jakou knihu jste si vybrali na letní dovolenou? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Nevinný záskok – recenze

 1. Helena

  Ač jsem ve Skotsku nebyla, mám pocit, že tam znám (speciálně na ostrově Skye) každý vřesový keř díky knihám Petera Maye, vše podpořeno fotkami z poslední cesty naší Terky.
  Haničko, děkuji za recenzi a přeji hezký den. Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   Peter May Skye rozhodně pořádně zpropagoval, i když to tedy byla pořádná depka:-D Já jsem na Skyi (jestli se to takto skloňuje) byla jednou, slavila jsem tam 25. narozeniny, a moc se mi tam líbilo. Skye má takové specifické kouzlo, je to zase něco jiného než třeba Trochas.

 2. Lucie

  Ahoj, nějaké odhlečené, humorné čtení na léto by se hodilo, ve Skotsku jsem ještě nebyla, ale ráda bych se tam podívala, i když zatím jen díky knížce.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   knížku určitě vyzkoušej, za mě je to skvělá letní volba. Skotsko je moje láska, byla jsem tam několikrát a minulý podzim jsem tam měla jet se žáky, ale pandemie nám v cestě zabránila. Doufám, že se vše už nějak urovná, abychom tam mohli jet příští školní rok. Už jsem tam s nimi byla dvakrát a pokaždé jsem nadšená z toho, že se jim líbí ty samé věci jako mně.

 3. Stáňa

  Hani, tak tady mne taky láká prostředí (byť sice jsem ve Skotsku nikdy nebyla a znám ho stejně jako Helena hlavně z knih) a romantika říznutá humorem by mi myslí taky vyhovovala. Kouknu v knihovně…

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   knih byla moc příjemná a svěží a Skotsko je nádherné. Já jsem tam byla už několikrát a mám to tam moc ráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *