Na skok do Náchodu

Krásný den,

o víkendu jsme si udělali rodinný výlet do východních Čech. Samozřejmě jsme to spojili s návštěvou rodiny v Hradci Králové, ale o tom dnešní článek nebude. První plánovanou zastávkou bylo náměstí TGM, kde se nachází i kostel sv. Vavřince. Musím upřímně říci, že zvenku vypadá podstatně lépe než uvnitř. Kostel byl normálně otevřený, samozřejmě se vevnitř nic neplatilo. Jedná se o původně gotickou stavbu ze 14. století a zajímavostí je, že kolem něj nikdy nevznikl hřbitov. Dřevěným věžím se říká Adama a Eva.

Masarykovo náměstí je moc hezké. Překvapilo mě, kolik funkcionalistických budov se zde nacházelo. My jsme ale pro návštěvu zvolili hotel U Beránka, kde je i Dannyho kavárna a restaurace. Hotel má nádherný secesní interiér s prvky art deco. Posezení v kavárně se mi líbilo, sedačky byly enormně pohodlné. Objednali jsme si z jejich nabídky dezertů a byli jsme spokojení. Hotel byl ale původně divadlem, což je vidět i na nápisu na fasádě domu.

Celý víkend velmi intenzivně pršelo, což na výlety není zrovna ideální. Myslela jsem si, že si město projdu více, ale to fakt nešlo. Ani fotit jsem moc nemohla, voda a elektronika si moc nerozumí. Z druhé strany kostela každopádně najdete lavičku, kde je socha sedícího Škvoreckého. Nahoře na kopci se nad městem tyčí náchodský zámek (původně to byl ale hrad z poloviny třináctého století).

My jsme se do Náchodu vrátili ještě na oběd. Opět jsme byli v hotelu U Beránka, mamku totiž zaujal řízek na menu. Ona měla vepřový, táta kuřecí a já smažený sýr. Předtím jsem si dala skvělou polévku, poctivý vývar, který mi nejen chutnal, ale díky chladnému počasí mě i dobře prohřál. Sýr byl těžce průměrný, ani jsem ho nedojedla. Měla jsem ale kousek mamčina řízku a ten byl dobrý.

Z praktických informací na závěr – parkovali jsme normálně na náměstí. Do 13:00 hodin se tam platí, odpoledne o víkendu bylo už zdarma. Míst bylo hodně, takže to nebyl problém. Jestli vás nezaujal secesní hotel, můžete vyzkoušet poměrně dost jiných kaváren, cukráren a restaurací, které se na náměstí nacházejí (min. další tři).

Znáte Náchod? Četli jste nějakou knihu od Josefa Škvoreckého? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

14 thoughts on “Na skok do Náchodu

 1. Helena

  Hani, Náchod znám, i když na náměstí jsem už roky nebyla. A Škvoreckého mám pochopitelně přečteného…
  Děkuji za aktuální reportáž a přeji hezký den. Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   já jsem tam byla asi poprvé, možná jsem jako dítě někdy projížděla, ale nevybavuji si to.

 2. bavi-mne-to

  No tak to jsi byla téměř u nás. V Náchodě jsem vystudovala střední ekonomickou školu- to už je tedy hodně dávno .-). Dojížděla jsem z Červeného Kostelce. Teď žiju v okrese Trutnov, ale do Náchoda to daleko není. Škoda, že vám počasí zrovna nepřálo. Stálo by za to podívat se nahoru na zámek. Celý kopec je zrenovován a stojí za to si to projít.
  Měj se hezky!
  Hanka

 3. Stáňa

  Hani, počasí bylo o víkendu fakt výletům nepřející (i když tedy déšť byl třeba) – my v podstatě nevytáhli z chalupy nos… Náchod neznám – jen jsme tudy párkrát projížděli.

 4. Lucie

  Ahoj, kolem Náchodu jsem jednou jen projížděla, ale do centra jsme se ani nestavovali. Spíš možná kdyby někdy byla cesta kolem, na samostatný výlet bych to asi neviděla.

 5. WantbefitM

  Zrovna na konci června jsme poprvé navštívili Náchod. Naší hlavní zastávkou byl tedy zámek 🙂 Ze zámecké věže je krásný výhled na celé město. Na náměstí jsme nedošli, neb i nám v náš termín dost pršelo 🙂

  WantBeFitM

 6. Erika Anna

  Krásná secesní kavárnička ♥. Líbí se mi kašna a rohový dům na nám.
  Smažák je klasika, kterou jsem si naposledy zkoušela dělat v horkovzdušné fritéze. ☺♥
  Krásný, letní den přeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *