Moje motýlí zahrada – recenze

Krásný den, 

sucho, klimatické změny a celkově proměna a úbytek přírody jsou opravdu velmi aktuální problémy. S tím souvisí i nepříjemný dopad na různá zvířata, včetně tak krásného hmyzu, jako jsou motýli. My máme malou zahrádku na chatě, kam nám tu a tam nějaký pěkný motýlek přiletí, ale s mamkou bychom jich tam chtěly více, a tak jsem nadšeně sáhla po knize Moje motýlí zahrada od Elke Schwarzer. Knihu vydalo nakladatelství Grada a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Pohled na jedinečný půvab pestrobarevných motýlů a jejich neobvyklé letecké manévry je nádherný. Jsou to však nejenom krásní, ale i užiteční tvorové: vedle včel se významně podílejí na opylování a jsou důležitou součástí potravního řetězce.

A ačkoli jsou pro náš život mimořádně důležití, je jich pořád méně a méně…

Existuje však způsob, jak je přilákat zpátky do našich zahrad, parků, a dokonce i na balkony a terasy. Správným výběrem rostlin totiž zajistíte obživu nejenom pro dospělce, ale i pro housenky.

V knize najdete charakteristiky nejběžnějších druhů motýlů s velkými fotografiemi, galerii rostlin vhodných jako potrava pro housenky a nektarodárných rostlin pro motýly s užitečnými tipy pro pěstování.

A navíc tipy pro malé zahrady: Seznamy rostlin pro živé ploty, stromů, které vyžadují málo místa, a květin vhodných pro balkony a terasy.

zdroj

moje hodnocení:

Podtitulem knihy je Nejlepší rostliny pro motýly a housenky, ale nečekejte, že zde najdete jen nějaké floristické tipy. Kniha má pět částí – zahrada pro motýly, portréty motýlů, rostliny pro housenky, medonosné rostliny a informace.

První část nám popisuje fungování motýlů, jak to s nimi v minulosti bylo, co pro svůj život potřebují a jaké jsou jejich zvyklosti. Portréty motýlů jsou takovým atlasem, což mi přijde opravdu praktické. Každý motýl je zde důkladně popsaný, má krásnou barevnou fotografii a dozvídáme se, jaké rostliny daný druh potřebuje a co mu chutná (i housenkám:-).

Rostlny pro housenky je opravdu výstižný název pro kapitolu, kde se představují vhodné kytky. Ty jsou dobré nejen jako potrava pro tento krásný hmyz, ale také slouží jako pěkné dekorace naší zahrádky. Opět jsou zde kvalitní názorné fotografie a vždy je zde uveden i tip autorky, což se mi moc líbí. Stejně koncipovaná je i kapitola medonosné rostliny. V poslední kapitole najdeme informace o rostlinách, jejich latinské názvy a také tipy na to, co vysadit třeba na terase nebo na balkonu.

Ten balkon mě dost zaujal, ale já jsem tedy děsný pěstitel, ale mamka už mi knížku prolistovala a začala vybírat, co a kam zasadíme:-) Kniha se tedy nejen hodí jako zdroj informací i vhodné flóře, ale také funguje jako velmi kvalitní atlas českých motýlů.

V neposlední řadě bych ráda vyzdvihla opravdu kvalitní křídový papír, krásně barevné fotografie a poutavouobálku. Líbí se mi, že si v Gradě pohráli i s detaily a mnoho zajímavých informací se člověk dozví třeba už jen s otevírací obálky.

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Grada a vy ji seženete na jejich stránkách. Máte rádi motýly? Snažíte se je nějak přilákat do vašich zahrad? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Moje motýlí zahrada – recenze

 1. Lucie

  Ahoj, motýly mám moc ráda, ale skoro už je nevídám, když jsem byla malá, tak jsme jich na zahradě měli plno, teď už je to spíš rarita, jak se píše v popise, je jich pořád méně..Ale knížka se mi líbí, rozhodně bych si ji prolistovala ráda, už kvůli těm fotkám a informacím.

 2. Stáňa

  Hanko, já jsem taky hrozný pěstitel, takže knížka by pro mne asi moc nebyla. Ale fotky vypadjí pěkně. My máme na chalupě otakárky, ale myslím, že jich taky bývalo víc.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáňo, já jsem na tom stejně, očividně jsem tento gen podědila po tátovi:-) Nám tam taky něco lítá, ale musím si to pořádně prohlédnout a pak nastudovat v atlasu.

 3. Helena

  Haničko, vím, že jsou rostliny, které motýly přímo lákají, nějaké na zahradě mám a tak se kochám. netušila jsem, že k tomu je i naučná literatura :o)
  Měj hezký den, Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko, to musíš mít krásnou zahradu. Já mám doma jednu statečnou kytku (snad kalanchoe) a pak nějaké utrápené orchideje – nějaký blázen mi je dal jako dárek.

 4. WantbefitM

  Zprvu jsem si myslela, že je to jen nějaký název pro román a ona je to knížka opravdu o motýlech! Myslím, že je opravdu užitečná a člověk ji využije, pokud se chce nějak „spřátelit“ s motýli 🙂 Fotografie jednotlivých druhů musí být krásný.

  WantBeFitM

  1. ciculka Post author

   Ahoj, kdepak, je to opravdu kniha o přírodě. Moje mamka si ji už odvlekla k sobě, aby si vše nastudovala. Já jsem mizerný pěstitel, ale ji to baví a pořád vymýšlí, co by na chatě zasadila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *