Kolín – centrum

Krásný den,

když jsme se vraceli o víkendu z rodinné návštěvy Hradce Králové, stavili jsme se v Kolíně. Já jsem v tomto městě byla kdysi jako dítě, když jsme jezdili do Hradce přímým busem z Příbrami. V Kolíně byla většinou kratší pauza, kterou jsem prozvracela na nádraží (v autě a v autobusu se mi dělá fakt špatně). My jsme si tentokrát udělali trochu delší pauzu, prošli jsme náměstí a blízký chrám.

V centru Kolína najdete krásné Karlovo náměstí. Jádro je městskou památkovou rezervací a na náměstí najdete nádherné renesanční a barokní domy, kašnu a morový sloup.

Ze všech budov na náměstí se mi nejvíce líbila radnice postavená v novorenesančním stylu. Průčelí je zdobené freskami s motivy z dějin města Kolín. Autorem je Adolf Liebscher.

Morový sloup

Kašna

Dominantou města je rozhodně chrám svatého Bartoloměje, který je původně raně gotický a architektem přestavby ze 14. století byl Petr Parléř.

Nakonec jsme se zastavili v jedné restauraci na náměstí a dali jsme si výtečnou citronádu a takový retro zmrzlinový pohár:-)

Pakovali jsme rovnou na náměstí, kde je dostatek míst. V sobotu odpoledne bylo parkovné zdarma. Na samotném náměstí najdete dost restaurací a kaváren a velké množství je i v jeho nejbližším okolí.

Znáte Kolín? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on:

14 thoughts on “Kolín – centrum

 1. Sabina

  Ahoj Haničko, v Kolíně jsem chodila na střední dva roky než jsem jí kvůli matematice měnila. Chodila jsem tam na Obchodní akademii, která sídlí nedaleko náměstí a i když člověk projíždí jen vlakem je velmi dobře vidět její bílá věžička. Občas tam i tak zavítám, mám odtamtud fotky z focení, dokonce snad ze dvou. Moje oblíbená kavárna byla v uličce nad náměstím Caffé Piére, ale ta bohužel skončila, teď mezi nejpopulárnější patří Café Tradice, která je o kousek nad ní. Mimojiné příjemná procházka je též na nedalekém Kmochově ostrově.

  1. ciculka Post author

   Ahoj Sabi, kvůli matice? Takový pěkný předmět, to je škoda:-) Mamka zná ředitele tamější obchodky. Kmochův ostrov si poznamenávám, jestli je to blízko, můžeme se tam bez problémů stavit po cestě z Hradce.

   1. Sabina

    Já jsem s ní vždycky bojovala a tady prostě nebyla cesta. Ono když člověk chodí na doučování, jezdí psát testy i v horečkách a ve finále mu učitelka řekne: ale to je hezká pětka Sabino…..Bála jsem se, že bych to neopravila v druhém pololetí a nemohla jsem si dovolit rupnout. Jinak, co se výuky ostatních předmětů týče tak super, doteď je mi trochu líto, že jsem se nehecla, ale bylo to daleko. Každý den jsem musela vstávat ve čtyři ráno, věčně jsem usínala a někteří učitelé mi to občas prominuly. Fakt to člověku dala široký pohled na spoustu věcí a jak je tam spoustu učitelů mladých, tak mají taky ke studentům blíž. Myslíš pana ředitele Zahrádku? To je fajn chlapík 😀

    1. ciculka Post author

     Tak to je jasné, že to bylo hodně nekomfortní, dojíždění je hodně náročné. My máme u nás naštěstí intr, takže děti mohou být tam. Dávat pětky není nic snadného, moc dobře to vím. Někdy je změna školy nebo oboru to nejlepší řešení. Ono se to nezdá, ale obchodka má třeba náročnějí matematiku než gympl. Na jméno pana ředitele se zeptám mamky, to já nevím:-)

 2. Stáňa

  Hanko, v Kolíně jsem nikdy nebyla, tak jsem si udělala teď aspoň malou prohlídku s tebou. Taky mám ráda renesanční domy zdobené sgrafity, tak by se mi radnice líbila.
  Hezký den

 3. Lucie

  Ahoj, v Kolíně jsem nikdy nebyla a vlastně jsem ani nevěděla, že je to tam tak hezké, určitě by to stálo za výlet a procházku po městě. A samozřejmě to zakončit taky někde v kavárně nebo v restauraci:-)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já jsem na tom byla úplně stejně. Jen mě ke konci už strašně bolela hlava, ale to bylo z toho vedra.

 4. Helena

  Do Kolína jezdím občas pracovně, Miluji obchody a kavárnu Tradice 1894 v Kouřimské ulici hned u náměstí.
  Měj hezkou sobotu, Hani. Helena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *