Jen pět přežije – recenze

Krásný den,

mladou britskou spisovatelku Holly Jackson známe jako autorku detektivních příběhů z prostředí anglických středních škol. Její nejnovější román Jen pět přežije se odehrává v USA, ale věk hlavních hrdinů je neměnný, pořád se jedná o teenagery. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Osm hodin. Šest přátel. Jeden snajpr.

Red Kennyová vyrazila o jarňácích s partou kamarádů na road trip. Jen ona, její nejlepší kámoška se svým starším bratrem, jeho dokonalá holka, kamarád ze školy a kluk, se kterým by Red nejradši víc než jen kamarádila.

Jenže se jim v noci uprostřed ničeho porouchá obytňák a oni záhy zjistí, že v pustině nejsou sami. Někde tam ve tmě se totiž ukrývá odstřelovač. Nejde ale o žádného náhodného pomatence, tenhle chlap jde najisto – a jeho cílem je jeden z nich.

Do úsvitu zbývá 8 hodin. Do té doby musí šestice uprchnout, nebo odhalit, kdo z nich skrývá děsivé tajemství, pro které je muž venku ochoten je všechny do jednoho postřílet.

zdroj

moje hodnocení:

Šestice přátel se vypraví na jarní prázdniny obytným vozem. Jejich cílem jsou pláže na jihu USA, ale po cestě je zastaví nehoda. Na mušku si je vzal odstřelovač, který po nich něco chce. Jeden z nich má tajemství a to musí ven. Dynamika vztahů ve skupině se hned zásadně změní….

Red je mladá dívka, právě dokončila střední školu. Přišla o matku, kterou zabila mafie. Její otec se z té ztráty nemůže vzpamatovat a rodina nemá peníze. Pro Red je vše náročné, ale hodně ji podporuje její nejlepší přítelkyně Maddie. Ta tady má i bratra, Olivera, nejstaršího člena party. Oliver je hodně ambiciózní , snad budoucí právník, a má velké plány pro sebe i svou přítelkyni Reynu, která studuje medicínu. Simon je dobrý kamarád Red, Maddie a Olivera už mnoho let a v partě je docela nevýrazný. Je to skvělý herec a povedlo se mu opít se hned na začátku cesty. Posledním ve skupině je Arthur, který působí hodně nenápadně, je to kamarád hlavně Maddie a Simona. O jeho rodině a zázemí toho zase tolik nevíme.

Autorka tady skvěle pracuje s malou sociální skupinou, která je vystavena velkému tlaku. Ten rozpoutá opravdu neuvěřitelné emoce a dříve na první pohled kompaktní skupina získává jednu trhlinu za druhou. Jak se objevují další požadavky snipera, tak se mění i dynamika skupiny a postupně vylézají ven všechny negativní vlastnosti zúčastněných. Brzy vyjde najevo, že každý z nich má nějaké poněkud temné tajemství.

Z všech knih, které jsem od autorky četla, mě tato bavila nejvíce. Začátek byl docela pomalý, ale pak se to hezky rozjelo a vy jste jen seděli a hltali další řádky, abyste zjistili, čí tajemství je tak strašné, že kvůli němu někdo zabíjí… Nakonec vyjde najevo docela dost nečekaných skutečností a řeknu vám, fandit těm správným a odsuzovat ty špatné nebude tak snadné…

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Čtete ještě young adult literaturu? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

12 thoughts on “Jen pět přežije – recenze

  1. Lucie

    Normálně už young adult nečtu, přece jen už žiji dost odlišný život, ale u téhle bych udělala vyjímku, docela se mi líbí.

  2. Stáňa

    Hani, nezní to špatně. Není to sice knížka, pro kterou bych běžela do knihkupectví, ale kdyby mi padla do ruky, asi bych neměla problém ji přečíst.
    Hezký dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *