Jak svrhnout vévodu – recenze

Krásný den,

historické romance mám ráda už přes dvacet let, takže jsem samozřejmě nemohla odolat novince nakladatelství Cosmopolis, která se jmenuje Jak svrhnout vévodu. Jedná se o první díl cyklu Rebelky z Oxfordu a autorkou je americká spisovatelka Evie Dunmore. Knihu jsem získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Píše se rok 1879 a svět ovládaný muži se otřese v základech.

Annabelle Archerová dostane jedinečnou příležitost stát se jednou z prvních studentek Oxfordské univerzity. Stipendium jí poskytne dámský spolek, který se snaží prosadit volební právo pro ženy. Má to ovšem jednu podmínku ­– Annabelle musí na oplátku najít vlivného muže, který se postaví za zájmy spolku. Jejím cílem se stane chladný a vypočítavý vévoda z Montgomery, který na příkaz královny řídí britskou politiku.

Když si Annabelle najde cestu na jeho panství, rychle si uvědomí, že největší výzvou bude mu odolat. Vévodu tvrdohlavá intelektuálka dohání k šílenství, a co je ještě horší, zdá se, že kvůli ní úplně ztrácí svou chladnou rozvahu. Ale nebyl by nejlepším stratégem v zemi, kdyby se s ní nepokusil vyjednat docela jinou dohodu…

zdroj

moje hodnocení:

Děj této historické romance se odehrává v Anglii roku 1879, což je doba, kdy světu vládnou muži a ženy to přestává bavit a chtějí svá práva. Annabelle Archerová je vzdělaná mladá žena, která by ráda dál studovala na první ženské koleji v Oxfordu. Její bratranec z toho ale není nadšený, protože Annabelle u něj funguje jako služka. Nakonec svolí k odjezdu, ale ona mu musí každý měsíc posílat určitou sumu. Naštěstí získala Annabelle stipendium od ženského spolku, jež se snaží získat podporu vlády pro hlasovací práva žen. Podmínkou stipendia je účast na akcích spolku, a tak se Annabelle nečekaně seznamuje s mocným vévodou z Montgomery. Shodou náhod se o něco později ocitne i na jeho venkovském panství, kde se znovu střetnou. Mezi nimi to jiskří od začátku, ale on potřebuje bohatou a urozenou nevěstu a ona nechce být jen něčí milenkou…

Celá zápletka kolem počátku feministického hnutí mě bavila a příběh pracuje s reálnými fakty. Je to zajímavá kulisa, škoda, že jí nebylo dopřáno více prostoru. Kniha je přeci jen historickou romancí a zde opravdu převažuje romantická, a později dost erotická, složka. Překvapivě byla zábavnější venkovská část, čekala jsem pravý opak , tj. to, že vrcholem budou pasáže odehrávající se ve městě.

Oba hlavní hrdinové jsou zajímaví. Vévoda mi byl od začátku hodně sympatický, občas mě trochu štval jeho postoj k vlastnímu bratrovi, ale od začátku jsem mu fandila. V některých aspektech mi trochu připomínal Darcyho z Pýchy a předsudku. Ta jeho na první pohled chladná povaha, vedoucí role ve společnosti, předsudky vůči některým lidem… Annabelle je v některých ohledem zase podobná Elizabeth, takže se to pěkně dorovnávalo. Oceňuji její nadšení pro vědu, je to trochu nekonvenční hlavní hrdinka. Není ta nejkrásnější, ale určitě patří mezi ty nejbystřejší. Slovní přestřelky mezi ní a vévodou, potažmo mezi dalšími šlechtici, jsou opravdu povedené.

Paradoxně jeden bodík strhávám za příliš erotických pasáží, kterých je v druhé polovině knihy zbytečně moc. Tam se vytrácí vášeň pro rovnost pohlaví a přichází úplně jiný zájem:-) Přesto všechno mě romance hodně bavila, přečetla jsem ji za pár hodin a už nyní se těším na další díl, který se bude věnovat zase jiné bojovnici za ženská práva. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady.

Máte rádi romantické linky jako v Pýše a předsudku? baví vás historické romance? Jaký máte vztah k erotickým scénám v knihách? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

10 thoughts on “Jak svrhnout vévodu – recenze

 1. Helena

  Hani, napadlo mě vlastně to samé, co Martu. Car nebo vévoda…
  Jenže na rozdíl od knihy, ve skutečnosti tu není romantiky ani kapka .
  Užij si neděli, Helena

 2. Stáňa

  Hani, já historické romance moc nevyhledávám (nečetla jsem ani teou zmiňovanou Pýchu a předsudek). Erotické scény mi v knížkách nějak nevadí, ale nesmí být samoúčelné, musí vyplynout z děje a logicky na něj navazovat.
  Hezkou neděli

 3. Sabina

  Ahoj, Pýcha a předsudek je rozhodně jedna z mých oblíbených klasik, jak kniha tak i film s mou poměrně oblíbenou herečkou Keirou Knightley. Mám s ní ráda i film Vévodkyně. Erotické scény nejsou na škodu, ale nesmí narušovat děj nebo být jeho většinou.

 4. Lucie

  Ahoj, historické romance mě bavily třeba od Elizabeth Lowell, jinak je moc nevyhledávám. A co se týká erotických scén, většinou jsou fajn zpestření, ale když už jich je moc a hodně se opakují, tak mi to trochu kazí celkový dojem z knihy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *