Krásný den,
konečně jsem vyzkoušela tento slavný recept, který hodně okouzlil mého taťku. Na nějaké vědecké radě je tam naservírovala sekretářka fakulty a táta ji poprosil i recept. Peče je podle Kuchařky pro dceru a já jsem použila stejný recept. I když to vypadá na první pohled trochu složitě, pracovalo se mi dobře a měla jsem to i celkem rychle hotové. Jedná se o vrstvenou buchtu, takže budu popisovat právě jednotlivé vrstvy.
co budeme potřebovat na těsto:
- 180 gramů změklého másla
- 75 gramů cukru krupice
- 3 žloutky
- 120 gramů polohrubé mouky
- 2 lžíce polohrubé mouky
V kuchyňském robotovi utřeme máslo s cukrem a poté postupně zašleháváme jednotlivé žloutky. Každý necháme pořádně prošlehat a hotovou směs pak ještě aspoň dvě minuty necháme projít mixérem. Nakonec přidáme mouku a vše promícháme. Přibližně jednu čtvrtinu těsta odebereme, přimícháme do ní dvě lžíce mouky, zabalíme ji do potravinové folie (nebo jako já do sáčku) a uložíme do mrazáku, aby co nejvíce ztuhla a šla pak dobře strouhat. Těsto pomocí stěrky rozetřeme do zapékací formy vystlané pečícím papírem.
co budeme potřebovat na jablečnou vrstvu:
- 3 jablka
- 40 gramů ořechů
- půl lžičky skořice
- šťáva z půlky citronu
- 3 lžíce strouhanky
- 2 lžíce cukru
Jablka omyjeme, očistím, oloupeme a nakrájíme nadrobno. Smícháme je s cukrem, skořicí, strouhankou, mletými ořechy a vše zakápneme citronovou šťávou. Jablečnou směs rozetřeme na těsto a vše pečeme v předem předehřáté troubě na 180 stupňů cca 30 minut.
co budeme potřebovat na speciální vrstvu podle Florentýny:
- 2 lžíce rybízové marmelády
- 1 lžíce vody
Florentýna, autorka Kuchařky pro dceru, přidává do receptu ještě jednu vrstvu, která mi tam dává smysl a opravdu se osvědčila. Je hodně snadná a rychlá, není to žádné zdržení. V rendlíku rozmícháme marmeládu s vodou a rozvaříme to na řídkou tekutinu. Právě tou potřeme upečenou jablečnou část.
co budeme potřebovat na sněhovou vrstvu:
- 3 bílky
- 75 gramů cukru
- zbytek těsta z mrazáku
Vyšleháme si z bílků řidší sníh, přisypeme cukr a opět šleháme, dokud nevznikne pevný sníh, kterému drží špičky nahoru. Mně se tedy tentokrát sníh nepovedl, zůstal řídký, ale i tak byla buchta luxusní. Sníh rozetřeme pomocí stěrky na buchtu a navrch nastrouháme zbytek těsta z mrazáku. To se tedy dá nahradit i mandlovými lupínky, ale já jsem použila těsto. Vše pečeme v troubě na 140 stupňů dalších 35 – 40 minut.
Hotová buchta je krásně nadýchaná, příjemně sladká a svěží. Určitě vyzkoušejte tu rybízovou vrstvu, stojí to za to. Už jste doma pekli hraběnčiny řezy? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Hani, nebudeš mi věřit, ale tuhle časem prověřenou dobrotu jsem nikdy nepekla. Znám a mlsám ji u kamarádky, ale doma na ni nikdy nedošlo.
Měla bych to napravit, protože dobrá opravdu je.
Měj hezké pondělí, Helena
Ahoj Helenko,
i u mě doma to byla premiéra:-)
Já jsem , stejně jako Helena, tenhle koláč nikdy nepekla. Pekla je kdysi manželova maminka a mne tenkrát nijak moc neoslovily. Ale je fakt, že netuším, jestli měla stejný recept. Tak jestli se nám urodí letní jablka, která se musí hned spotřebovat, tak bych ji mohl vyzkoušet (protože závin a jablečné řezy nám v té době obvykle lezou i ušima :D).
Hezký den
Ahoj,
tak třeba to vyzkoušíš, doma měl veliký úspěch, zmizel za dva dny:-D
Ahoj Hanicko,
také už jsem je dělala, ale bez té marmelády. Ty Tvé vypadají podstatně lakaveji. 🙂
Sabča
Ahoj Sabi,
určitě to za to stojí:-)
Hraběnčiny řezy občas peču, ale marmeládu nedávám. Takže příště zkusím.
Měj se hezky!
Hanka
Ahoj Hani,
určitě to vyzkoušej:-)
Ahoj, ano, už jsem pekla, nicméně proti téhle verzi byla taková obyčejná, bez té vrstvy s marmeládou, vypadá to velmi chutně, musím určitě vyzkoušet:-)
Ahoj,
marmeládová vrstva je skvělý nápad, určitě ji příště taky vyzkoušej:-)