Hawking – recenze

Krásný den, 

když se řekne Hawking, tak předpokládám, že se všem vybaví geniální fyzik na vozíčku, který změnil to, jak chápeme astronomii. Nakladatelství Grada přináší grafický román, který se věnuje jeho životu a tvorbě. Napsal ho Jim Ottaviani a ilustroval Leland Myrick. Knihu jsem získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Stephen Hawking byl geniální fyzik a kromě toho také velmi zábavný člověk, který měl rád společnost a byl velmi oblíbený – tato kombinace vlastností ho vlastně předurčovala k tomu, aby se stal globální celebritou.

V jedenadvaceti letech mu bylo diagnostikováno vzácné neurodegenerativní onemocnění, které omezilo jeho schopnost se pohybovat a mluvit, ale naštěstí nemělo vliv na jeho pronikavou mysl. Přestože mu lékaři předpovídali jen několik let života, Hawking ještě dlouhá desetiletí pokračoval ve výzkumech v oblasti kosmologie a teoretické fyziky.

Po vydání knihy Stručná historie času, v níž brilantně přiblížil složité fyzikální zákony vesmíru nejširší veřejnosti, se stal i popkulturní ikonou: objevil se například v televizních seriálech Star Trek: Nová generace, Simpsonovi nebo Teorie velkého třesku, vždy ale také vystupoval jako přední obhájce práv tělesně postižených.

Spisovatel Jim Otaviani a kreslíř Leland Myrick ve svém komiksu přibližují čtenářům nejen životní osudy velkého myslitele a veřejně známé osobnosti, ale především příběh člověka, který se za těmito identitami skrýval.

zdroj

moje hodnocení:

Steven Hawking je můj oblíbený vědec. Kromě jeho naprosto fascinující studie černých děr je obdivuhodný za to, jak se dokázal poprat s nesnadným životním osudem. Mohl to vzdát, ale neudělal to. Kromě toho oceňuji i jeho smysl pro humor, to, že se nebál objevit se třeba v seriálu Teorie velkého třesku.

Kniha je nazvána grafickým románem, ale defacto je to klasický komiks, který se zaměřuje nejen na osobní život Hawkinga, ale také na jeho tvorbu, která je zde docela dobře vysvětlena. Většina lidí ho zná už jen jako vědce na vozíčku, který komunikuje pomocí speciálně upraveného počítače. Autoři zde ale k jeho životu přistupují jinak. Povedlo se jim velmi nenásilnou formu převyprávět jeho životní osudy.

Citlivě popsali jeho dětství, rodinu a ne úplně snadné vědecké začátky. Velký důraz je zde kladen na jeho milostný život. Ačkoliv se o jeho první manželce tolik nehovoří, bez ní by toho pravděpodobně tolik nedokázal, protože ona mu byla doslova oporou v každé situaci.

Vše je vyprávěno z pohledu samotného Hawkinga, jako by vám on sám vyprávěl historii svého života doplněnou o obrázky. Ilustrace jsou kvalitní, písmo se mi dobře četlo, i když mám opravdu dost dioptrií. Překvapilo mě, jak kvalitní papír nakladatelství vybralo. Vazba knihy je pevná, nejedná se o žádný laciný časopis.

Největším přínosem této knihy ale podle mě není život fyzika, ale právě přiblížení jeho práce laickému čtenáři. Většina z nás nejsou astronomové, fyzici, takže vědecké teorie jsou pro nás docela dost komplikované. Autorům se opravdu povedlo vysvětlit základní podstatu Hawkingových výstupů. Vše je vždy doplněno i fyzikální nákresy, což je skvělé. Další věc, která mi udělala radost, je velmi obsáhlý seznam použité literatury a článků. Díky tomu celý grafický román dostává další vědecký aspekt.

Přiznám se, že jsem z knihy nadšená. Přečetla jsem ji opravdu rychle, nějak jsem nemohla přestat číst:-) Knihu plánuji dát tátovi, kterému by mohla udělat radost – je také původně fyzik:-) Za knihu ještě jednou děkuji nakladatelství Grada a vy ji seženete na jejich stránkách.

Znáte Stevena Hawkinga? Četli jste někdy nějakou jeho knihu? Viděli jste třeba film o jeho životě Teorie všeho? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

4 thoughts on “Hawking – recenze

  1. Helena

    Haničko, zajímavé. Přiznám se, že komiksům jsem nepřišla úplně na chuť, zato můj syn je hodně dlouho vymýšlel a kreslil.
    Měj hezkou neděli, Helena

    1. ciculka Post author

      Ahoj Helenko,
      já nejsem komiksový fanoušek, jako byli třeba kluci v seriálu Teorie velkého třesku, ale něco jsem taky četla. Líbí se mi, e pro tak náročné téma, jako je Hawkingův výzkum, vybrali tak přístupnou metodu, jakou přestavuje komiks. Měj se krásně!

  2. Stáňa

    Kosmologická studia a černé díry nejsou zrovna můj šálek čaje, ale tohoto vědce jsem obdivovala právě pro jeho vůli poprat se s tím, co mu život naložil.
    Jinak se přiznám, že asi poslední komiks, který jsem četla, byly Rychlé šípy a Modrá pětka.

    1. ciculka Post author

      Ahoj Stáňo,
      já se v kosmologii taky moc nevyznám, ale stejně jako ty mám Hawkinga ráda za to, jak se popral s tím, co mu život naložil. Rychlé šípy samozřejmě miluji, vyrostla jsem na nich a Jarka Metelka je pořád můj idol:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *