Černý a bílý: vzestup a pád Bobbyho Fishera – recenze

Krásný den,

šachy jsem začala hrát ještě v mateřské škole a vždy mě to hodně bavilo. Nejsem žádný geniální šachista, ale úplně marná jsem nebyla:-) Příběh Bobbyho Fishera, jednoho z nejslavnějších šachistů světa, znám už mnoho let, ale tato kniha přináší další detaily. Život tohoto génia je zde vyprávěn pomocí komiksu a stojí za ním Julian Volvoj a Willian Wagner. Knihu vydalo nakladatelství Grada a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Bobby Fischer (1943–2008) je v šachovém světe považovaný za legendu, mimo šachové kruhy pak za určitý symbol epochy studené války. Fischer, zázračné šachové dítě, se v patnácti letech stal nejmladším americkým velmistrem všech dob. V roce 1972 hrál o titul mistra světa s ruským velmistrem Borisem Spasským – a jejich souboj v éře vrcholícího soupeření USA a SSSR se stal legendou.

Nikdy předtím nebyla šachům věnována taková pozornost – a Bobby Fischer se v devětadvaceti letech dostal na úplný vrchol. Pak ale následoval nezadržitelný pád: projevila se u něj duševní choroba, stal se silně paranoidním a zcela se oddal různým fantastickým konspiračním a antisemitským teoriím, což bylo o to bizarnější, že byl sám židovského původu. Jeho spory s americkými úřady došly dokonce do bodu, že veřejně schvaloval útoky na New York z 11. září 2001. V USA mu hrozilo zatčení, a tak strávil zbytek života v různých zemích světa jako uprchlík.

Zemřel v ústraní na Islandu. Bobby Fischer, výjimečný šachista, se tak z první globální šachové celebrity a americké kulturní ikony stal psancem a podivínem. Komiksové zpracování jeho životních osudů proto překračuje svět šachu a stává se i svědectvím o bouřlivém období studené války.

zdroj

moje hodnocení:

Komiks velmi dobře mapuje životní osudy Bobbyho, nejmladšího amerického šachového velmistra všech dob. Představuje nám jeho rodinné zázemí, sociální poměry, jeho dětství i cestu k hraní šachů. Příběh se zaměřuje především na jeho šachové počátky, na aspekty studené války, na boj o uznávání šachistů jako profesionálních sportovců. Velký prostor je zde kladen i Bobbyho psychické problémy.

Oceňuji, že autoři se nebáli ukazovat i ty negativní stránky Bobbyho života, ale zároveň ho kniha nijak neodsuzuje, hodnocení jeho konání nechávají autoři na náš čtenářích. Druhá půlka života tohoto významného šachisty je v knize popsána cekem ve zkratce, není tak působivá jako jeho vzestup. Asi i proto tak dobře funguje kontrast mezi úspěšnými a neúspěšnými obdobími v jeho života. Název Vzestup a pád Bobbyho Fishera je opravdu výstižný.

Výtvarná stránka této knihy je velmi podstatná, jedná se přeci o komiks. Zaujalo mě, že autoři zvládli vše ilustrovat jen pomocí černé a bílé barvy (a mnoha odstínů šedé), což perfektně koresponduje s šachovnicí, která je také složená z bílých a černých čtverců. Ilustrace jsou hodně reálné a podle mě povedené. Text je napsaný dostatečně velkým písmem, aby se dal bez problémů přečíst.

Celkově se mi tato kniha četla velmi dobře a měla jsem ji přečtenou za jedno odpoledne. Nenásilnou formou jsem se dozvěděla další detaily z Bobbyho života. Není to nijak veselé čtení, ale jestli chcete nějakou odlehčenou podobu životopisu, tak tento komiks je to pravé pro vás. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Grada, knihu seženete zde.

Máte rádi hraní šachů? Znáte příběh Bobbyho Fishera? Baví vás komiksy? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Černý a bílý: vzestup a pád Bobbyho Fishera – recenze

 1. Stáňa

  Hani, já sice vím, jak se tahá šachovými figurkami, ale šachy jsem nikdy nehrála. A poslední komiksy, které jsem četla, byly Rychlé šípy a soubor komiksů, které vycházely kdysi v časopise ABC (takže vlastně komiksy mého dětství). Koupili jsme je kdysi synovi a samozřejmě jsem si je z nostalgie přečetla znovu (a už je to pěkných pár let). Ale vím, že se od té doby komiksová literatura posunula a možná by stálo za to, abych nějaký modernější komiks zkusila.
  Hezký den

 2. Helena

  Hani, šachy nehraji, ale kniha vypadá velmi zajímavě. Musím ji ukázat Adamovi, jako grafik se o komiks hodně zajímá a téma je taky dobré.
  Měj se moc hezky, Helena

 3. Luci

  Hanko syn hraje šachovou ligu a já jako rodič jsem ho k šachům přivedla, už s ním však raději nehraji. Bydlíme v menším městečku a jako dítě pokročilejší šachista je tu asi jediný, takže je organizovaný přes klub ve větším městě. O Vánocích dočetl knihu: Koncovka – Frank Brady, dostal ji jako výhru. I jako dítě hořekoval nad překladem, že tam nejsou použité šachové termíny…Ukazovala jsem mu Váš článek, komiks si chce rozhodně přečíst, pokud ho v knihovně sežene…Můj poslední komiks co jsem četla byl Kosmo knedlíci a moc se mi líbil.

  1. ciculka Post author

   Dobrý den, Luci,
   já jsem komiks pro přečtení věnovala synovi mé kolegyně, který také hraje závodně šachy a je hodně zvídavý. Jsem moc zvědavá, co na něj bude říkat:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *