Krásný den,
v nejnovější knižní recenzi jsem zaměřila na velmi speciální román, který se věnuje literatuře a přináší nám neuvěřitelný životní příběh Jamese Joyce a Sylvie Bleachové. Kniha se jmenuje Američanka v Paříži, autorkou je Kerri Maherová, knihu vydalo nakladatelství Metafora a já jsem ji získala v rámci spolupráce.
oficiální popis:
Knihkupectví Shakespeare & Co. v Paříži je více než knihkupectví a knihovna. Většina z prominentních spisovatelů ztracené generace, jako jsou Ernest Hemingway, Ezra Pound nebo Gertrude Steinová, je považují za druhý domov. Právě tady se uzavírají jedna z nejdůležitějších literárních přátelství 20. století – včetně toho, které se zrodí mezi irským spisovatelem Jamesem Joycem a majitelkou knihkupectví Sylvií Beachovou. Když je zakázána Joyceova kontroverzní kniha Odysseus, Sylvia na sebe vezme obrovské riziko a vydá ji právě pod záštitou Shakespeare & Co.
Nejznámější a nejvlivnější kniha století přinese svému autorovi úspěch a proslulost, to ovšem neplatí pro Sylvii. Její nejpevnější přátelství i budoucnost obchodu jsou ohroženy v době, kdy Paříž stejně jako zbytek světa upadá hlouběji do světové hospodářské krize. Sylvia, která zasvětila život obhajobě knih, jež mění lidské životy a svět, váhá, zda pro ni Shakespeare & Co. představuje tu správnou životní cestu.
moje hodnocení:
Sylvie Bleachová je mladá Američanka, tak trochu bohémka. Jelikož se poměry v Americe dost proměňují (prohibice, zákaz homosexuality, obrovská cenzura, kontrola pošty apod.), rozhodne se odstěhovat do Paříže, do které se tak trochu zamiluje. Nejen tedy do ní, ale i do krásné knihkupkyně Adrienne. Právě ta ji inspirovala k tomu, aby si tam otevřela knihkupectví a knihovnu Shakespeare & Co., jež byla určená především pro americké a anglické přistěhovalce v Paříži.
Meziválečná Paříž totiž v této době představuje Mekku kultury, především literatury. Právě zde se setkávají nejznámější spisovatelé, malíři, hudebníci a další umělci – Hemingway, Pound, Anheim, Fitzgerald, Steinová… Jedním z nich je i James Joyce. V této době jeho slavný Odysseus není dokončený a části vycházejí jen časopisecky. V USA je ale tato kniha zakázaná, Joyce dokonce prohraje soud a nemá nikoho, kdo by byl tak statečný a knihu vydal. Jenže Sylvie Bleachová ten román miluje a rozhodne se, že jejím posláním je vydání Odyssea.
Američanka v Paříži představuje beletristický napsaný životopis, kde se autorka perfektně zaměřuje na prostředí meziválečné Francie, na dobu, v níž setkání umělců v různých kavárnách, knihkupectvích nebo salonech suplují tehdejší sociální sítě. Velmi nenásilně představuje tu zvláštní dobu, kdy se hodně experimentovalo, kdy se objevily nové literární proudy a samozřejmě i ten slavný román od Joyce…
Jedná se o poměrně rozsáhlou knihu, četla jsem ji celkem dlouho (tedy aspoň na mé poměry), ale je to hlavně kvůli časovým dispozicím. Celý příběh se zakládá na pravdě a téměř všechny postavy jsou skutečné. Autorka vychází z vlastního životopisu Sylvie a z její knihy o nakladatelství Shakespeare & Co. Doporučuji přečíst si i doslov, kde vše vysvětluje.
I když se jedná především o knihu pro literární nadšence (předpokládám, že Joyce většina lidí pro zábavu ve volném čase nečte), autorce se skvěle podařilo přiblížit tu neopakovatelnou atmosféru Paříže 20. a 30. let bez nějakého zbytečného patosu a sentimentalismu. Líbí se mi, jak nenásilně píše o dějinách literatury, to se povede málokdy. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady.
Znáte příběh Sylvie Bleachové? Četli jste někdy něco od Joyce? Jak se vám to líbilo? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Hani, recenze mne docela zaujala, i když nejsem literární nadšenec.
Hezký den
Ahoj Stáni,
ani jsem nečekala, že se mi ta kniha bude tolik líbit, ale je fakt povedená.
Ahoj, přiznám se, že po téhle knize bych nesáhla, není to úplně četba, kterou bych si užívala.
Ahojky,
myslím si, že to není kniha, kterou by četly masy lidí, ale je dobrá.
Hani, ty jsi pokušitelka! Četla bych si, ale když už mám čas, oči stávkují…
Děkuji za recenzi a přeji hezké odpoledne, Helena
Ahoj Helenko,
já si teď docela čtu, jsem doma na nemocenské.
Ahoj Haničko, to vypadá jako tématicky hodně zajímavá knížka, ale asi ne úplně pro mě 😀 Koukala jsem na knížku už u někoho jiného a je tam pro mě takový to nepochopení té doby, já si letopočty a co kdy bylo typické nebo netypické vůbec nepamatuju.
Ahoj Sabi,
kniha je fakt zajímavá:-)