Východní Čechy

Krásný den, 

konečně je volný pohyb a my máme dovolenou, takže tu mám nějaký výlet. Jak byl prodloužený víkend na začátku července, tak jsme s našima vyrazili zase prozkoumávat východní Čechy. Mamka pochází z Hradce Králové, kde pořád žije teta s rodinou, takže jsme to spojili s příjemnou rodinnou návštěvou. Původní plán byl navštívit safari ve Dvoře Králové. Trochu jsme se zdrželi v koloně na dálnici, a tak když jsme ve v poledne dorazili k ZOO, obě jejich parkoviště byla naprosto plná. Ale totálně. Takže plán se safari padl a my jsme pokračovali dál:-)

jedno výletové selfie:-)

Kuks

Hned kousek od Dvora Králové se nachází Kuks. Já jsem tam nikdy nebyla a ani jsem neměla úplně představu, jak to tam vypadá. Už z první fotky se mnou musíte souhlasit, že ten areál je veliký, s prominutím, jako kráva. Jedná se o malou vesničku, kde se nachází obrovský barokní lázeňský areál se špitálem. Před ním jsou nádherné sochy od Matyáše Bernarda Brauna. Kolem je veliký park a vinice. Parkovat se dá u vinice, cena je 60 Kč za auto.  Od samotné vinice je to tedy ještě docela procházka, ten areál je opravdu obrovský. Mám tu jen pár fotek z mobilu od parkoviště, nějak se mi povedlo vyrazit nalehko.

vchod na vinice

Vodní nádrž Rozkoš

Z Kuksu jsme pokračovali dál směrem na Nové Město nad Metují. Jeli jsme i kolem vodní nádrže Rozkoš, což je osmá největší přehrada v ČR. Přezdívá se jí Východočeské moře a je to tedy uměle zbudovaná nádrž na potoce Rozkoš. Stavěla se od roku 1951 do roku 1969. My jsme jeli okolo a přejeli jsme i přes hráz. Všude jsou různé kempy a volná místečka, kam se dá zajet a relaxovat. na této nádrži se pěstují i různé vodní sporty. Přiznám se, že kdybychom měli více času a plavky s sebou, tak se taky smočíme. Voda vypadala opravdu lákavě a u hráze, kde jsme zastavili my, byla i pěkně čistá.

pohled na hráz

obec Chvalkovice

Tuto obec jsem doposud vůbec neznala, ale jeli jsme přes ni a moc se mi tam líbilo. Mamka nám zastavila a my jsme si to šli s taťkou projít. Později jsem zjistila, že je to docela dost zajímavé místo. Ve třicátých letech 19. století zde žila tři roky Božena Němcová a pobyt ji inspiroval k napsání několika próz, např. Pan učitel. Další zajímavou postavou byl místní sládek, jistý pan Smetana, který si zde deset let pronajímal pivovar. Asi jste podle jména poznali, že se jedná o otce Bedřicha Smetany. Jinak samotná obec pochází pravděpodobně z 13. století, je zde moc pěkný zámeček v soukromém vlastnictví a kostel sv. Jiljí. Je vidět, že je to obec, která dost prosperovala, neboť se zde nacházejí i moc pěkné vily, které byste na obyčejné vesnici asi nečekali.

soukromý zámeček – dnes se postupně rekonstruuje

u hráze rybníčku

Penzion UNO

Nakonec tu mám pro vás tip na výborný penzion v Hradci Králové. Moje rodina bydlí v části Kukleny, která je hned na okraji HK. Zde se nachází Penzion UNO, který stojí jen pár stovek metrů od domu našich příbuzných. Mamka chtěla pít alkohol (já ani táta neřídíme, i když jsme oba abstinenti), tak toto byla výhodná poloha. I když zvenčí je penzion relativně malý, je dost rozsáhlý směrem dozadu. nabízí krásné a klidné posezení ve dvoře, kde jsou stromy a náhon. My jsme spali až vzadu za náhonem, kde je zadní vchod, kterým jsme to měli ještě blíž k tetě. Pokoje jsou zde moc pěkné, veliké, s terasou, kde je pěkné posezení. Myslím, že jsem za tři lidi – dva pokoje – se snídaní platila 2490 Kč. Snídaně byla opravdu bohatá, veliký švédský stůl. Mohli jsme sedět uvnitř i venku, kde bylo moc příjemně. Pan majitel je opravdu ochotný a milý, vše bylo bez problémů. Jinak střecha našeho ubytování je taková zvláštní, trochu půlkulatá, takže jsem si připadala jako u hobitů doma:-)

To by bylo dnes asi vše. Příště vám představím Nové Město nad Metují, tam se mi moc líbilo:-) Už jste stihli nějakou letní dovolenou? Kde jste byli? Chystáte se někam do zahraničí? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

14 thoughts on “Východní Čechy

 1. Helena

  Haničko, jezdili jste po místech, kam to nemáme moc daleko a rádi se vracíme. Kuks je úžasné místo, před pár lety zbudovaná bylinková zahrada je naprosto úchvatná.
  A jak čtu, pokračování bude v NMnM – další místo, kam se moc ráda vracím.
  Dovolenou máme až v září, už nemusíme ctít prázdniny :o)
  Měj příjemný den, Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já jsem z Příbrami, takže to pro mě není zase tak blízko. Já mám díky práci ve školství dovolenou jen v tu dobu, kdy jsou prázdniny, takže u mě je to jasné. Nové Město mě nadchlo, moc krásné místo:-)

 2. Lenka

  Zatím mám za sebou jeden den náhradní volna, který jsem si jela užít do Českého Krumlova. Ve všední den byl i bez velkého množství turistů, krásně se jím dalo projít a kochat se 🙂 A červencový prodloužený víkend jsem strávila na Vysočině, kde jsem se účastnila letní školy argentinského tanga. Lepší začátek prázdnin jsem si přát ani nemohla 🙂

  1. ciculka Post author

   Ahoj Leni, tak letos musel být Krumlov určitě parádní, prý je tam mnohem méně turistů než normálně. Letní škola argentinského tanga zní fakt dobře, to sis musela užít! Já jsem byla ještě v pátek v Praze na zájezdu a pak jsme jeli na Konopiště, kde byl muzikál Noc na Karlštejně, který byl parádní, ten by se ti určitě taky líbil. Musela jsem si zpívat ještě celou cestu domů:-)

 3. Lucie

  Ahoj, nejvíc mně zaujal ten penzion, resp. jeho střecha, ještě jsem to nikde neviděla:) Ale jinak jste navštívili moc hezká místa. Já jsem byla před pár dny na Šumavě, oblast Kašperských hor, hrad Kašperk a je tam opravdu moc krásně.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   ta střecha je akt zvláštní. Musela jsem to nafotit, ukazovala jsem to i rodině v Hradci, taky se nad ní podivovali:-) Šumava je nádherná, byla jsem tam naposledy jako dítě, ale ráda bych tam zase jela a něco prošla. Na Kašperku jsme byli určitě na škole v přírodě asi ve 3. třídě:-)

  1. ciculka Post author

   Ahoj Míšo,
   já si užívám zatím nejvíce svůj byt (mám ho ráda, tak mi to nijak nevadí), ale chtěla bych podniknout ještě nějaké výlety. Vůbec nemám problém s tím, že nejedu k moři – spálila jsem se i tak, už se loupu:-D

 4. Stáňa

  Já za sebou mám týden na chalupě (to byl ještě zbytek dovolené) a týden na chatě, zvládli jsme tam i nějaké výlety (proběhly blogem, takžes nejspíš četla). Další volno mne čeká na konci srpna (doufám).
  Hradcem Králové jsem vždycky jen projížděla, stejně jako kolem Rozkoše. Na Kuksu jsem ale kdysi dávno byla.
  Hezký den

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni,
   já jsem taky byla na chatě, ale jen na pár hodin. Už žádné konkrétní plány nemám, kromě jedné pracovní cesty do Brna (bude článek), ale předpokládám, že nějaké výlety ještě podniknu:-) Já naši republiku moc procestovanou nemám, takže mám mnoho a mnoho možností:-)

 5. WantbefitM

  Na Kuksu jsem ještě nikdy nebyla, ale vypadá to tam moc hezky 🙂 Na Rozkoší jsme stanovali asi 10 let zpět, ale akorát si pamatuju, že jsme tam byli a nic více 😀 Když jsem byla naposledy v Zoo ve Dvoře, safari už bylo zavřené (září), tak snad příště tam zajedem někdy v sezóně 🙂 My tam naposled jeli vlakem, tak jsme naštěstí neměli problém s parkováním 😀

  WantBeFitM

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   pro mě to všechno byly novinky, jediné, kde jsem byla naposledy v 6. třídě (rok 1999) je ten Dvůr Králové, kam jsme se ale paradoxně nedostali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *