Vražda na blatech – recenze

Krásný den, 

když jsem si vybrala k recenzi knihu Vražda na blatech, nějak jsem si myslela, že se vše bude odehrávat v Anglii (to ta blata), ale poněkud jsem se spletla. Novinka z pera Catherine Shepherd je situována do Německa, konkrétně do oblasti Kolína nad Rýnem, kde to celkem znám. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji tedy získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Kolik dívek ještě zemře, než najdou jejich vraha? Julia Schwarzová o smrti něco ví. Pracuje totiž jako forenzní specialistka na pitevně. Spolupráce s kriminální policií a objasňování násilných úmrtí jsou u ní na denním pořádku. Ráda své případy zkoumá přímo na místě činu. Když ji kriminální komisař Florian Kessler přizve k nálezu mrtvého těla mladé dívky na blatech, nezaváhá ani chvilku. Nakonec jsou poznatky z místa činu to jediné, z čeho můžou při vyšetřování vycházet. Během přepravy na pitevnu je totiž tělo dívky ukradeno. Rozběhne se pátrání, které ale místo ztracené mrtvoly odhalí další oběť. Julii vrtá hlavou podezření, že by mohlo jít o sériového vraha, přestože provedení obou vražd je rozdílné. Jediným spojením mezi případy se zdají být podivné symboly, které mají obě mrtvé vytetované na břiše. Bohužel je nalezena další mrtvá dívka a pro vyšetřovatele začíná boj s časem. Pokud nemá být obětí mnohem víc, musí pochopit, proč a jak si pachatel dívky vybírá a jaký význam pro něj mají vytetované symboly.

zdroj

moje hodnocení:

Na první pohled vás jistě zaujme obálka, která láká na to, že se bude jednat o nějaký krvavý thriller. krve tam tedy tolik není, ale brutální je to dost. Autorka sama pochází z Německa a očividně je to velmi talentovaná spisovatelka, protože vydala docela dost knih, které získaly různá ocenění. Teto román představuje první díl série kriminálek s patoložkou Julií Schwarzovou.

Právě postava vrchní patoložky Julie Schwarzové je prvním bodem, o kterém bych se ráda zmínila. oceňuji, že je zde pro změnu hlavní postavou patoložka a ne detektiv nebo nějaký policista. Je to příjemné osvěžení. Postava Julie je napsaná velmi dobře, postupně se v různých flasbacích dozvídáme více o její traumatické minulosti, která ji ovlivňuje i v současnosti.

Takovým protipólem Julie je kriminální komisař Florian Kessler, se kterým dlouhodobě spolupracuje. Florian je trošku proutník, mladý a ambiciózní policista, který je velmi inteligentní, velmi oblíbený u žen a líbí se mu Julie. Jenže on se rozhodně ještě nechce vázat, a tak to mezi nimi jen tak jemňounce jiskří a dává to celé knize určitý šmrnc (a samozřejmě to láká ke čtení dalších knih této série, protože všichni chceme vědět, jak se to vyvine:-).

Název Vražda na blatech je opravdu výstižný, protože pachatel umisťuje mrtvá těla do přírodní rezervace za městem. Vždy se jedná o dívčí těla, která mají velmi specifická tetování, které právě Julii a Florianovi pomohou s dopadením pachatele.

Celá kniha má zvláštní kompozici. Některé pasáže jsou psané z pohledu Julie nebo Floriana, jiné zase z pohledu několika obětí. Vše je velmi dynamické, čtivé a dává to smysl, což se mi moc líbí. Motivace vraha je docela neotřelá, to by mě asi hned nenapadlo. Překvapilo mě, jak detailně a profesionálně bylo popsané vyšetřování a práce patologa. Kdybych nevěděla, že autorka vystudovala ekonomiku, věřila bych tomu, že je třeba původně soudní vyšetřovatelka nebo patoložka:-)

Celkově jsem z knihy dost nadšená a opravdu vám ji vřele doporučuji. Už chápu, proč je Catherine Shepherd tak oblíbenou a uznávanou autorkou detektivek. Doufám, že vyjdou i její další romány, protože já bych si je ráda přečetla. 

Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy knihu seženete na stránkách Grady. Zajímalo by mě, jestli jste četli nějakou dobrou knihu, která se odehrává v Německu. Napište mi:-)

Vaše Čičulka

8 thoughts on “Vražda na blatech – recenze

  1. ciculka Post author

   Ahoj Marti,
   díky moc! Kniha se opravdu povedla, byla jsem z ní nadšená a těším se na další díly – doufám, že budou:-) V Německu autorce vyšlo už hodně románů, tak se to snad přeloží do češtiny.

 1. Helena

  Děkuji za recenzi, Hani.
  A kniha z německého prostředí – hned mě napadla A s klauny přišly slzy od J. M. Simmela. Už to je spousta let, ale určitě tam je Hamburk…
  Měj hezký den, Helena

 2. Lucie

  Ahoj, tak tahle knížka vypadá dobře už podle popisu, natož podle toho co o ní píšeš, píšu si na seznam přání:) Teď přemýšlím, jestli jsem četla nějakou knížku odehrávající se v Německu a vybavuji si sérii Katova dcera. A pak Ráj mrtvých dětí, ta mně mírně zklamala, resp. navnadila mně anotace a ten obsah samotný nic moc.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já jsem asi taky žádnou německou detektivku nečetla, ale tato byla hodně povedená a už se moc těším, až vyjde další díl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *