Tesař – knižní recenze

Krásný den, 

na začátku září mi přišla kniha Tesař od Jona Gordona. Mám ji z nakladatelství Portál a vybírala jsem si ji sama a byla mi zaslána na recenzi. Nakladatelství Portál docela dobře znám, mám doma velké množství jejich odborných publikací. Jsem ráda, že mohu vyzkoušet i jiný žánr, který nabízejí svým čtenářům.

oficiální popis:

„Michael to ženě neřekl, ale raději by umřel, než aby odpočíval.“ A přesto by měl, protože před pár dny zkolaboval na ulici, zatímco mu hlavou neustále vířily myšlenky na jeho rodinnou firmu. Naštěstí byl poblíž člověk, který mu pomohl. Zavolal sanitku, ovázal mu krvácející hlavu. Michael se vydá mu poděkovat, ale setkání s tímhle zvláštním tesařem mu radikálně změní pohled na vlastní život.

„Velcí vůdcové nejsou velcí proto, že mají moc, ale proto, že jim lidé důvěřují a váží si jich.“ To je hlavní myšlenka Gordonovy úžasné knihy Tesař, říká Ken Blanchard, sám autor úspěšné manažerské klasiky Nový One Minute Manager (Portál 2017). „Nabádám vás, abyste hlavní postavu knihy považovali za učitele a rádce. Naučí vás, že vůdcem je každá lidská bytost, která miluje, slouží a stará se.

Jste-li obchodník nebo podnikatel, přestaňte se soustředit na „vítězství“, ať už to pro vás znamená cokoli, a začněte své podnikání vnímat jako lásku, službu a rozvíjení druhých lidí. Pokud to uděláte, budete úspěšní a vaše podnikání se bude rozvíjet tak, že předčí veškeré vaše představy.

Kniha Tesař nabízí příběh, skrze který můžete nově pohlédnout na to, jak řídit nejen lidi či firmu, ale i sám sebe.

zdroj

moje hodnocení:

Mohla jsem si vybrat jakoukoliv knihu z jejich edičního plánu a ten jsem tedy opravdu důkladně prostudovala. Tesař mě zaujal svojí anotací, tak jsem si řekla, že do něj půjdu. V minulosti jsem měla ráda třeba Slepičí polévku pro duši a Tesař mi ji svojí anotací docela připomněl.

Obálka knihy působí jednoduše. Je celá v přirozených hnědých odstínech, nic přeplácaného. Podle mě se to ale velmi dobře hodí k obsahu a myšlence celého příběhu. Obálka je pevná, ve vazbě je i záložka, což mám ráda. Celá kniha je členěná na kapitoly, které jsou jasně pojmenovány. Na nic si tady nehrají.

Příběh začíná v nemocnici, kde se probudí mladý podnikatel Michael, který se zhroutil na ulici. Pomohl mu neznámý člověk, který po sobě zanechal pouze vizitku se slovem Tesař a telefonním číslem. Michael musí po nehodě odpočívat, a tak se rozhodne kontaktovat svého zachránce. Tento nápad je pro něj osudový a určitě patří k jeho nejdůležitějšímu životnímu rozhodnutí.

Michael nemá jen zdravotní problémy, i firma, kterou vlastní s manželkou se potýká s krizí. Tesař, který se jmenuje prostě J. mu změní život. Společně budují nejen domácí kino, ale také Michaelův nový pohled na svět a žití.

Nečekala jsem to, ale kniha mě dostala. Musela jsem si ji vzít i do práce, kde jsem místo papírování přečetla asi třicet stránek (a pak to samozřejmě doháněla, ale když musíš, tak musíš🙂  Michael je od začátku otevřený tomu, co J. říká, ale dost o tom přemýšlí, občas s ním i diskutuje. To se mi líbí, nebere hned vše jako přikázání. Sám musí dospět k tomu rozhodnutí, k přesvědčení.

Hodně oceňuji takové detaily, jako je třeba jméno tesaře. J. ve mně vyvolává odkaz na Ježíše Krista, který byl pravděpodobně vyučen tesařem (stolařem) jako jeho otec Josef. je to poctivé povolání, kdy se něco buduje. V Michaelovi jako ve staviteli vidím jasného pokračovatele J. (však i Ježíš měl své, že?:-).

Celkově mě přečtení knihy naplnilo klidem, optimisme a takovou spokojeností. Líbí se mi zásady, které tam J. zmiňuje a hodně ve mně vyvolávají různé otázky (a myslím, že stejně by na to reagoval každý otevřený čtenář).

Knihu bych doporučila všem, ne jen těm uspěchaným. Je krátká, přečtete ji rychle, ale je to dobře investovaný čas:-) Za knihu děkuji nakladatelství Portál  a vy si ji můžete na jejich stránkách koupit.

Máte rádi motivační knihy? Znáte Jona Gordona? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *