Straky – recenze

Krásný den,

jméno Zoe Sugg ve mně asociuje pouze americkou blogerku a influencerku, tak jsem si nebyla jistá, jak by se mi mohla líbit její kniha. Ale anotace románu Straky je fakt zajímavá. Kromě toho se na psaní podílela ještě Amy McCulloch. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Mrtvá studentka na pláži. 
Série otázek bez odpovědí. 
Tajemné stračí tetování. 

 
Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném.

Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda?

Děsivý a napínavý příběh z místa, nad nímž se vznáší hejna zlověstných strak, vám nedá spát.

zdroj

moje hodnocení:

Celý příběh se odehrává na prestižní anglické internátní střední škole. Je to jedna z nejlepších škol ve státě, absolventi odsud odcházejí na ty nejlepší univerzity v Anglii. Právě sem přijíždí tak trochu problémová Američanka Aubrey. Musela odejít ze své původní americké školy, protože doma došlo k něčemu, co Aubrey naprosto změnilo.

Její spolubydlící je ambiciózní Ivy, která pochází z poněkud chudšího prostředí a pro studium čerpá všechna možná stipendia. Její matka dělá vše pro to, aby dceru na škole udržela, a Ivy si je toho vědoma. Vůbec se jí nelíbí, že dostala spolubydlící, měla mít jako šikovná studentka pokoj konečně pro sebe. Jenže před letními prázdninami došlo na škole k obrovskému skandálu – někdo zabil Lolu, oblíbenou a chytrou studentku, a její tělo pokryl tetováním straky.

Na škole začne vycházet velmi upřímný podcast, kde se řeší právě její smrt. Do vyšetřování se nečekaně zaplete právě Aubrey a Ivy a to je nakonec dovede k přátelství. Jenže podcast rozproudí i další akce a najednou se nedá nikomu věřit. Na škole se začnou dít hodně zvláštní věci.

Příběh je psaný z pohledu Ivy a Aubrey, kapitoly se střídají a jsou vždy poznačeny, takže se mi v tom dobře orientuje. I když je na internetu napsáno, že se jedná o horor, je to spíše thriller z prostředí střední školy. Kniha je řazena do sekce young adult, ale je rozhodně vhodná i pro nás, starší čtenáře:-) Já jsem si ji opravdu užila.

Příběh mě baví, pořád přemýšlím nad tím, kdo je pachatel. Ano, pořád na tím přemýšlím, jelikož je zde neuzavřený konec, očividně bude i další díl. Nějaká vodítka se objeví, něco se vysvětlí, ale pořád nevíme vše. Styl psaní a celkově tento příběh mi připomíná seriál Pretty Litttle Liars, který jsem měla kdysi opravdu ráda.

I když to není román, který by měl získat nějakou zásadní literární cenu, bavilo mě to a jsem hodně zvědavá na to pokračování. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy i seženete na stránkách Grady. Znáte seriál Pretty Little Liars? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Straky – recenze

  1. Lucie

    Ahoj, autorku neznám a upřímně, nevím, jestli by mě kniha podle anotace zaujala, ale když čtu tvé dojmy, tak si říkám, proč ne..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *