Přečteno: květen 2018

Krásný den,

ačkoliv jsem v květnu měla opravdu hodně práce (maturity), povedlo se mi přečíst opravdu slušné množství knih. Nejnáročnější byl den, kdy jsem za jedno odpoledne a večer dala Smrt krásných srnců, Farmu zvířat a 1984. Měla jsem z toho takovou depresi, že jsem pak šla přečíst ještě pár stránek nějaké romance, abych aspoň usnula:-)

Christina Lauren – Božský milenec

Tato kniha se tu objevuje již poněkolikáté. Jedná se o moji oblíbenou autorku a také oblíbený díl. Je to legrace, hlavní hrdinové jsou neskutečně sympatičtí a čte se to samo:-)

Liane Moriarty – Poslední výročí

Liane jsem si půjčovala v knihovně. Nechtěla jsem za tuto pro mě dosud neznámou autorku utrácet peníze, protože co kdyby se mi nelíbila, že? Jsem ráda, že jsem to takto vyřešila. Ačkoliv má kniha zajímavou zápletku (i vyřešení záhady), tak jsem se nějak nemohla začíst. Celkově mám pocit, že u těch knih, které nejsou ani detektivka, ani romance, ani historický román, prostě nějaký zvláštní mix, mi něco vadí…

Jackie Ivie – Hašteřivá kráska

Tuto knihu jsou koupila ve výprodeji a jsem za to ráda. Je hodně slabá, příběh by měl i potenciál, ale ty postavy, hlavně ta ženská, to je marnost. Moc se mi nelíbí historické zasazení, mám pocit, že by autorka potřebovala nějakou encyklopedii, aby si něco nastudovala..

Tennessee Williams – Tramvaj do stanice Touha

Tramvaj je drama, které je hodně surové, drsné a jde v rodinných vztazích doslova až na dřeň. Představuje nám dvě sestry, Stellu a Blanche, které pocházejí z bohaté jižanské rodiny. Poměry se ale změnily… Je to jeden z příběhů, kde se mi těžko hledá aspoň nějaký opravdu kladný hrdina…

Jo Beverley – Vždyť jde jen o manželství

Tento díl mi přijde trochu slabší než ty předchozí. Líbí se mi zasazení příběhu do období smutku po smrti princezny Charlotte. Příběh Ariany a Kynastona je takový nedomrlý a mrzí mě, že nedostal více prostoru její bratr Norris (znáte mě, mám ráda tyto vedlejší linie:-).

Michail Šolochov – Osud člověka

Tenoučká knížečka nabízí velmi prostý pohled na život obyčejného ruského muže za druhé světové války. Sokolov měl vše, rodinu, práci, domeček. Byl tak šťastný… Jenže přišla válka a vše se změnilo. Příběh je velmi jednoduchý, ale neskutečně dojemný…

Voltaire – Candide

Ufff, to byla tedy strašná kniha. Mně nijak nevadí číst starší literaturu (antickou i středověkou), ale Voltairův styl psaní mi fakt nesedí. Candide je naivní trubka a skoro celou knihu mi lezl na nervy… Znovu už ne, přečetla jsem to dvakrát, znovu do toho nejdu.

Fiona Valpy – Vánoce po francouzsku

Další kniha z knihovny, která mě nepřesvědčila. Příběh se odehrává o Vánocích a jsou to fakt depresivní svátky. Sice to má happy end, ale já byla happy jen z toho, že jsem to dočetla.

Ota Pavel – Smrt krásných srnců

Kdo mě zná, ví, že ačkoliv mám Otu Pavla moc ráda (např. Pohádku o Raškovi), tak Smrt krásných srnců mezi moje oblíbené knihy nepatří. nemám k tomu racionální důvod. Každopádně pro malé shrnutí – hlavním hrdinou je Otův tatínek, který miluje lov ryb a je úspěšným prodavačem ledniček a vysavačů. Jenže je také Žid a druhá světová válka se blíží…

George Orwell – 1984

Pro mě asi nejdepresivnější kniha ze všech v květnu přečtených. Antiutopie, která vezme všechny iluze. Nejhorší je, že mnoho prvků z této knihy vidím i v naší společnosti. To mě opravdu děsí. Kdo ji nečetl, tak by to měl ihned napravit, toto není povinná četba, ale morální nutnost.

George Orwell – Farma zvířat

Ten Orwell… Farma zvířat je kratinká, ale opravdu velmi působivá. Myslím, že by ji každý měl znát. Pokud víte něco o dějinách dvacátého století, tak zde si je alegoricky připomenete (Stalin, Lenin, Trocký…)

Benjamin Mee – Koupili jsme Zoo

Film Koupili jsme zoo je jeden z mých oblíbených, moc ráda se na něj dívám. Proto jsem si půjčila i tuto knihu. Vím, že film byl natočen na motivy skutečného příběhu Benjamina Mee (najdete ho i na konci filmu:-), ale kniha mě zklamala. většinou mi přijde lepší původní kniha než film natočený podle ní, ale tady to platí naopak.

Jane Ashford – Gwendelina

Jane Ashford nepatří mezi moje oblíbené autorky historických romancí, ale zkusila jsem si ji půjčit v knihovně a dát jí šanci (mám problém najít nějaké nové autorky:-). Gwendelina je pěkná naivka, která má opravdu štěstí v neštěstí. Myslím si, že potenciál zápletky s minulostí její matky nebyl pořádně vyčerpán. Vtipným prvkem je určitě matka hraběte.

Petr Šabach – Občanský průkaz

Já nejsem moc velký fanoušek Šabacha a tato kniha můj vztah nijak nezlepšila. Vadí mi, jak je rozdrobená, že přeskakuje v kompozici a vlastně vám nejsem moc schopná vyprávět nějaký jednolitý příběh. Celá kniha je o tom, jak Šabach vyrůstal, chlastal, chlastali jeho přátelé…

Lenka Lanczová – Pojď se mnou, Radko

Jedná se o třetí díl pěkné trilogie, která není tak sluníčková jako jiné příběhy LL. Já se dívčím románkům nijak nebráním, myslím si, že Lanczová představuje na českém trhu to nejlepší. Jednu dobu jsem ji doma měla kompletní a byla jsem schopná převyprávět všechny příběhy. Zde se nám opět vrací radka, Kája s Ondrou a Pavel a všichni jsou mnohem dospělejší. jsme ráda, jak byl příběh Radky a Pavla uzavřen, celkově ho mám ze všech těch dílů nejraději.

Lenka Lanczová – Království za botu

Království už kdysi patřilo mezi moje nejoblíbenější knihy a pořád se k ní ráda vracím. Dokonce jsem ji nedávno koupila, abych ji doma pořád měla. Hlavní hrdinka Bára je je taková reálná, má problémy, které se mohou vyskytnout i u mnoha jiných holek. Ondra je fakt sympaťák, líbí se mi i vedlejší postavy, takže pokud máte chuť na něco retro sladkého, klidně do Království jděte:-)

Kendall Ryanová – Elegantní hřích, Všechno, nebo nic, Turbulence touhy

Tuto trilogii jsem dostala na recenzi a můžete se těšit na samostatnou recenzi:-)

John Boyne – Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu představuje pohled na druhou světovou válku očima malého německého chlapce. Pokud neznáte film, přečtěte si knihu, ale počítejte s tím, že budete asi brečet. Bruno je obyčejný chlapec, který žije s rodiči a sestrou v Berlíně. Má klasické problémy devítiletého kluka a tatínka s neobyčejnou profesí… Pak se jednou večer u nich staví na večeři Fíra s pěknou blond paní a pár dnů na to se rodina stěhuje do Oušicu, kde je Bruno úplně sám. Nemá žádné kamarády, jen v dálce za plotem vídá mnoho lidí, kteří nosí i přes den pruhované pyžamo…

Jasinda Wilder – Topíme se v sobě

O této knize jsem zde psala už několikrát a je vidět, že ji mám ráda, často se k ní vracím. Příběh začíná moc pěkně, romanticky, ale oba hlavní hrdinové si vláčí své problémy a ne vždy je zvládají… I když se s nimi seznamujeme už na střední škole, tak si knihu užijete i jako dospělí.

Sabrina Jeffries – Princova milenka

Jedná se o druhý díl z trilogie o princových bastardech (nemanželských synech). Z celé série ho mám asi nejraději. Mezi hlavními hrdiny to jiskří (až skoro hoří) a kromě toho je kniha plná humoru:-) Proměna lorda Draka je skvělá a lady Regina se ho nebojí.

Jennifer Probst – Hledání příslibu věčnosti

Na čtvrtý díl této série jsem čekala pěkně dlouho a jsem ráda, že je konečně tady. Zhltla jsem ji hned, jak jsem ji přinesla domů:-) Arylin už známe z předchozích dílů  a strážníka Perryho jsme poznali v tom posledním. Už tam to mezi nimi jiskřilo a vždy naprosto klidná Arylin ztratila nervy, když potkala tohoto sexy tvrdohlavého muže zákona…

Myslím si, že 23 knih za jeden měsíc je slušné číslo:-) Je to pořádný mišmaš, ale já mám ráda různorodost. některé knihy se četly úplně samy (hlavně ty romance), u jiných jsem se trápila (např. Liane Moriarty). Docela dlouho jsem četla Johna Boyna, ale to protože je to opravdu smutné. Co pěkného jste přečetli v květnu Vy? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

PS: všechny fotky jsou z www.databazeknih.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *