Přečteno: březen 2022

Krásný den,

v březnu se mi ve čtení dařilo. Samozřejmě k tomu přispěl týden na nemocenské s covidem, kdy mi bylo blbě a hlavně jsem spala nebo si četla. Tentokrát tu mám příjemnou směsici stylů, takže si asi každý přijde na své. Převažuje mi tu samozřejmě beletrie, ale došlo i na poezii:-)

Sandra Brown – Lest

Nejnovější počin Sandry Brown mě hodně bavil. Drex Easton pátrá po sériovém vrahovi. Podezřívá Westona Grahama, a aby zajistil důkazy, nastěhuje se do sousedství a naváže s ním kontakt. Graham má sympatickou mladou manželku, která Drexe velmi přitahuje, ale zároveň zde vystává otázka, jestli není náhodou zapojená do těch sériových vražd… Kniha se četla úplně sama, i když je tu lehká romantická zápletka, ta detektivní část hraje prim, a to mě opravdu hodně bavilo. taky oceňuji zajímavé zvraty, které se tu objevují do posledních stran.

Miroslav Macek – Saturnin se představuje

Třetí oficiální pokračování legendárního Saturnina z pera Miroslava Macka mě překvapivě bavilo ze všech dalších dílů nejvíc. Jak název naznačuje, dozvídáme se o Saturninově dětství, dospívání a prvních pracovních zkušenostech. Je to psané v duchu Jirotkovy knihy a je zde i dost odkazů na ni.

Nikki Sloane – Tři drsné lekce

Jedná se o druhý díl erotické série od americké autorky. Hlavní hrdinku známe z předchozí knihy, Payton je pracovnice erotického klubu a Dominik je její zákazník, který nečekaně pronikne pod její tvrdou slupku. Navážou takovou zvláštní známost, dokonce spolu odcestují do Japonska. To zde není vykreslené úplně atraktivně, ale asi mě ty část bavily více než zážitky z toho erotického klubu. Asi mě první díl bavil více, nějak jsem nevěřila tomu osobnímu propojení mezi hlavními hrdiny.

Jiří Wolker – Básně

Jiřího Wolkera jsem jako básníka objevila už na základní škole a od té doby patří mezi moje nejoblíbenější. Mám doma jeho sebrané spisy, ale jsou to velmi staré knihy po babičce, už se mi poněkud rozpadají. Líbí se mi jeho poetika, přímočarost i láska k obyčejným věcem. V knize jsou obě jeho sbírky i básně z pozůstalosti.

Amélie Wen Zhao – Rudá tygřice

Rudá tygřice je druhý díl skvělé fantasy ságy, na kterou mě přivedla moje žákyně. Druhý díl mám pro změnu od jiné (fanoušků fantasy je u nás na škole více:-) a moc jsem se na něj těšila. Ana přežila velikou revoluci a snaží se najít spojence a získat zpět své království. Ramson má samozřejmě také své plány, přesto jejich nečekané spojenectví pořád funguje. Ve druhém díle se dozvíme mnohem více informací o Ramsonovi. Příběh je výborně vyprávěn, všechny možné zápletky jsou pořádně našponované, tak se moc těším na další pokračování.

Helen Hardt – Oddanost

Třetí díl ze série o bratrech Steelových, který jsem si pořizovala hlavně kvůli tomu, aby se uzavřela trilogie o Talonovi. Jade a Talon jsou už párem a společně se snaží vyrovnat s minulostí Talona, která je zde konečně celá osvětlena a je dokonce odhalen pachatel. Klidně to přiznám, kupovala jsem si to hlavně kvůli té detektivní zápletce, ta mě bavila nejvíce. Přijde mi, že ty tři knihy mohly být klidně jen jednou a bylo by to lepší…

Julie James – Na ostří nože

Payton a J.D. jsou špičkoví právníci a oba mají před sebou vidinu partnerství v prestižní chicagské firmě. Jenže jejich šéfové změní plány a řeknou jim, že je volné jen jedno místo partnera. Najednou se z nevinného špičkování stává nelítostný souboj, kdy jsem se opravdu musela smát i nahlas. Skvěle napsaná moderní romance, kde máte rádi hlavní hrdiny, příběh je povedený, plný skvělých hlášek a vtipů. Jak to píšu, mám chuť si to hned přečíst znovu:-)

Julie James – Nejvíc sexy chlap

Když už jsem se dala do čtení všech knih Julie James, musím připomenout i tu poslední, která se překvapivě neodehrává v Chicagu. Taylor Donovanová je ale právnička, která z tohoto slavného větrného velkoměsta pochází a kterou poslali pracovně do Los Angeles. Tam dostane nečekaně speciální úkol – konzultace se známým hercem Jasonem Andrewsem. Ti dva si na začátku opravdu nesednou, ale v průběhu času Taylor zjišťuje, že Jason nebude jen naprosto arogantní hezoun, a Jason se neplánovaně zamiluje do sarkastické právničky, která si z něj nesedla na zadek… Zase je to povedené, vtipné, chemie mezi hlavními hrdiny funguje perfektně a hodně mě baví to právnické prostředí, kterému autorka skvěle rozumí.

Cara Hunter – Celá pravda

Nová kniha Cary Hunter představuje pátý případ detektivka Adama Fowleyho, který pracuje u oxfordské policie. On a jeho tým se zabývají obviněním ze sexuálního obtěžování na akademické půdě, do kterého je zapojen prominentní student a hráč rugby a slavná profesorka. Kromě toho se na pozadí zjevuje temný stín Fowleyho minulosti. Knihy Cary hunter mám moc ráda, není to taková láska jako třeba u Roberta Bryndzy, Angely Marsons nebo Helen Fields, ale je to jen tak o dvě procenta za nimi:-) Zápletka je zde skvěle propracovaní, objevuje se tu hodně nečekaných zvratů a líbí se mi ta smyčka ohledně minulosti. Jestli jste ještě detektivky od této britské autorky nezkoušeli, jděte do toho.

Carole Matthewsová – Slunečné dny a mořský vánek

Na tuto povedenou romanci z ostrova Wight jsem už recenzi psala, najdete ji zde.

Vi Keeland, Penelope Ward – Už žádné předstírání

Moderní romance z pera oblíbeného dua se mi moc líbil. Je to taková romantická vtipná jednohubka, ale v náročných dnech přesně to potřebuji. Molly shání spolubydlící a žádná z žen nesplňuje podmínky. Pak ji nečekaně navštíví Declan, který je moc sympatický a splňuje vše, až na to že je muž. Molly nakonec ustoupí a jejich vztah může začít. Vycházejí spolu skvěle, dokonce si pomáhají se potenciálními vztahy. Tak trochu předstírají, že jsou jeden pro druhého něco více, jenže to předstírání nečekaně přeroste v něco více…

Meghan March – Divoký princ

Nová série od Meghan March bezprostředně navazuje na tu předchozí a pořád se odehrává v New Orleans. Temperance pracuje jako asistentka ve špičkové palírně whiskey. Jednou se zaplete s tajemným mužem a naváže s ním poměr. Jenže najednou jí jde o život a vše se šíleně komplikuje… Na tuto sérii nepotřebujete znát tu předchozí a tento díl byl utnut v tom nelepším, takže vám asi více zatím nepovím.

Ruth Kvarnström – Jones – Pekárna plná života

Jedná se o pokračování skvělé Pekárny s vůní skořice a recenzi najdete zde.

Lisa Kleypas – Ďábel v přestrojení

Lisa Kleypas napsala novou historickou romanci, která nás zavádí k mojí nejoblíbenější sérii Čekanky (tu by taky mohl objevit Netflix:-D). Ďábel v přestrojení je příběh dětí hrdinek z původní série. Lady Meritt je mladou vdovou, která vede dopravní společnost. Její klientem je Keir MacRae, skotský výrobce whisky. Mezi nimi přeskočí jiskra, ale Keir je obyčejný muž, kdežto Meritt je bohatá lady, příslušnice nejvyšší anglické šlechty. Tato romance má hodně výraznou detektivní zápletku, která mě bavila. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, knihu jsem si užila, ale série Čekanek je prostě lepší:-)

Mona Kasten – Zachraň nás

Zachraň nás je třetí díl série z Maxton Hall a pořizovala jsem si ji jen kvůli tomu, abych si dočetla konec příběhu (nemám ráda rozečtené série). Příběh rovnou navazuje na události z druhého dílu a musíte to znát, jinak vám ta kniha nebude vůbec dávat smysl. Uzavřou se zde všechny příběhy, které Mona rozehrála v prvních dvou dílech. Mona je moje oblíbená autorka, ale tato série je podstatně slabší. Chování místních středoškoláků mi nedává často úplně smysl (moji žáci jsou fakt úplně jiní) a celkově mi to přišlo občas přitažené za vlasy na úkor zajímavé zápletky.

Kylie Scott – Šíleně bohatý

Kylie Scott je pro mě novou autorkou a Šíleně bohatý je první kniha, kterou od ní čtu. Je to taková variace na moderní Popelku. Alice je obyčejná mladá žena, která pracuje v restauraci jako servírka. Právě zde se seznámí s Beckem, uklízečem nádobí, který je jí moc sympatický. Rychle se sbližují, jenže pak přijde zvrat v podobě úmrtí Beckova otce. Vyjde najevo celá pravda o Beckovi – je to člen milionářské rodiny z Colorada. Alici se nechce, ale podlehnu jeho naléhání a odjede za ním. Tvoří pár (který spolu zatím nespí, aby si to nezkazili) a společně čelí novým problémům. Kniha se četla dobře, ale asi mě to nepřesvědčilo k tomu, abych zkoušela nějaké další její romány…

Celkem jsem napočítala 16 knih, což je hodně slušné skóre, a jsem přesvědčená, že tolik jich v dubnu určitě nedám. Nejvíce mě bavily detektivky a romance Julie James. Jak jste na tom s poezií vy? Líbí se vám kniha Saturnin? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

PS: všechny fotky jsou z databazeknih.cz

12 thoughts on “Přečteno: březen 2022

  1. Stáňa

    Hani, to je tedy opravdu slušná bilance. Já to za měsíc dotáhnu tak na 3 – 4 kousky. A teď v první půlce dubna jsem četla ještě míň – měla jsem fofr v práci, takže nebyl čas jít do knihovny. Nakonec jsem doma jeden nečtený kousek vyhrabla a před týden jsem koupila jednu knihu mámě, jednu sobě a jednu manželovi (a čtvrtou jsem dostala zdarma), takže zase nějaké čtení bude… Ale do konce dubna je určitě všechny nezvládnu (už proto, že ty pro mámu a manžela jsou dárky, takže jsou ještě schované a přijdou na pořad tento týden a za 14 dní a první je samozřejmě budou číst obdarovaní).
    Z tvého přehledu bych asi sáhla po Sandře Brown a Caře Hunter (protože detektivky, že), po Pekárna plná života a po Slunečné dny a mořský vánek. A trochu mne láká Julie James, kvůli právnickému prostředí. Od Macka jsem četla Saturnin se vrací – úplně špatné to nebylo, ale k tomu, abych se pustíla do dalšího pokračování mne to nepřesvědčilo.
    Hezký den

    1. ciculka Post author

      Ahoj Stáni,
      já čtu tak dvakrát rychleji než ostatní, proto mám vyšší bilanci. Duben bude určitě taky slabší, mám toho hodně v práci, takže volného času je podstatně méně. Příkladem může být, že už třetí den čtu Domek v Irsku (nová Caplinová). Kniha je skvělá, ale času je málo a únavy hodně…

  2. Helena

    Hani, to je tedy hromada.
    Saturnin je skvělá klasika, u nás se prohlašují i známé hlášky…
    Měj krásnou sváteční neděli, Helena

    1. ciculka Post author

      Ahoj Leni,
      u Seiferta záleží na sbírce, nejsem zrovna milovník avantgardní poezie z první poloviny 20. století.

  3. Sabina

    Ahoj Haničko, teda to je co dva dny to kniha technicky vzato. Nejvíc mě zaujala Rudá tygřice 🙂 S poezií jsem na tom bledě a přiznám, že jí moc nerozumím. Co tím chtěl básník říct není prostě pro mě, mám ráda přímost

  4. Lucie

    Ahoj, přiznávám, že poezie nepatří mezi žánry, které bych četla, nicméně detektivky a romány mám ráda. Z tvého Přečtena mě zaujalo hned několik titulů, už si je poznamenávám, inspirace není nikdy dost:-)

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      já taky nejsem nadšená každé poezie, ale jsou kusy, které mám vysloveně ráda. Wolker patří mezi moje favority už dvacet let, to za to stojí:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *