Omán 2024 – Mešita sultána Kábúse

Krásný den,

o víkendu jsem přiletěla z mojí letošní první zahraniční dovolené. Poprvé jsem navštívila Omán, což je stát na jihu Arabského poloostrova. Na dovolenou jsem letěla tradičně s mamkou v době jarních prázdnin – prostě jsme dvě učitelky:-D Bydlely jsme v městě Salalah a já jsem si připravila celou sérii kratších článků o Ománu a o tom, co jsme tam viděly.

Jako první jsem si vybrala dominantu města – mešitu sultána Kábúse. Sultán Kábús bin Said vládl v Ománu mezi lety 1970 – 2020 a nechal vystavět většinu moderních prvků v zemi. Momentálně je u moci jeho bratranec, protože sultán neměl děti.

Mešit pojmenovaná na jeho počest představuje moderní architekturu, kde se snoubí tradiční prvky s klasickými opulentními arabské stavebnictví. Mešita pojme až 4000 věřících a je otevřená i pro nemuslimy a ženy. Mešita byla postavena v roce 2009 a je to největší mešita ve městě.

Nějaké praktické informace na závěr – u mešity jsou obrovská parkoviště, vstup je zdarma. Dovnitř mohou ženy se zahalenými vlasy, s rukávy k zápěstí a šaty ke kotníkům. Muži musí mít dlouhé kalhoty. Samozřejmostí je to, že všichni vchází bez bot. Na fotce můžete vidět modrý koberec, na kterém chodí právě nemuslimové. Na orientální koberec mohou šlapat jen věřící. Součástí mešity jsou i toalety, kam musíte také bez bot a kde jsou některá WC šlapací:-D

My jsme měli skvělého průvodce, tak mě zastávka v mešitě bavila asi nejvíce. Cítila jsem se tam velmi dobře, Ománci jsou všeobecně velmi milí a tolerantní lidé. Příště vám ukážu další zajímavá místa města Salalah. Byli jste někdy v nějaké mešitě? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on:

12 thoughts on “Omán 2024 – Mešita sultána Kábúse

  1. Helena

    Hani, pohádková nádhera! O dovolené ses zmínila, těšila jsem se a těším na tvé reportáže.
    V několika mešitách jsem byla, hlavně v Turecku, bylo to hodně o mozaikách a z těch jsem vždycky paf.
    Měj hezký den. Helena

    1. ciculka Post author

      Ahoj Helenko,
      já myslím, že budou ještě minimálně tři články, uvidíme, jak mi to vyjde. V Turecku jsem taky byla v mešitě, konkrétně v Istanbulu. Byla to moje první návštěva mešity a byla jsem úplně okouzlená. Ani se mi nechce věřit, že je to už téměř 29 let:-D Ománská mešita je trochu jiná, nemá třeba skoro žádnou výzdobu z keramických dlaždic.

      1. Lucie

        Ahoj, v žádné mešitě jsem nikdy nebyla, natož v Ománu, celkové tenhle svět mi je hodně vzdálený, muselo být úžasné do něj nahlédnout:-)

        1. ciculka Post author

          Ahojky,
          já taky arabský svět nemám nějak zásadně procestovaný, takže mě to hodně zajímalo. Omán je dobrá volba, protože je to hodně tolerantní a bezpečná země.

  2. Stáňa

    Hani, já v arabském světě nikdy nebyla, mešity jsem viděla „na živo“ jen ve Skadaru v Albánii, ale uvnitř jsme nebyli. U této se mi líbí strop. Taky jsem na další články zvědavá.

    1. ciculka Post author

      Ahoj Stáni,
      já jsem byla klasicky v Egyptě a v Tunisku a pak v Turecku a Izraeli. Teď jsem tedy přidala Omán. Mauritius moc arabský nebyl, tam jsem viděla nejvíce hinduistické prvky.

      1. Stáňa

        Jo vidíš – v Egyptě jsem byla kdysi dávno s mámou. Nejvíc se mi tenkrát líbil výlet se šnorchlováním, na všech památkách jsem umirala vedrem ;.)

        1. ciculka Post author

          Ahoj Stáni,
          já jsem z Egypta viděla méně, než jsem chtěla. Byla jsem v Káhiře, v muzeu, v Gíze u pyramid, ale na ty hlavní památky nedošlo, protože nás zapomněli vyzvednout.

  3. Sabina Nováková

    Ahoj Haničko, v mešitě jsem nikdy nebyla. Musím se přiznat, že obecně z arabských zemí mám respekt a v žádné jsem nikdy nebyla. Každopádně stavba působí monumentálně, arabská architektura když dojde na mešity je v tomto velmi bohatá. Vypadá to, že sis dovolenou pěkně užila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *