Nové Město nad Metují – fotočlánek

Krásný den, 

udělala jsem si pár dnů volno, konečně mi začala ta pravá dovolená a potřebovala jsem si odpočinout. Dneska se už zapojuji do procesu a kromě úklidu jsem se vrhla i na psaní článků:-) Na začátku měsíce jsem byla na výletě ve východních Čechách, který jsme první den zakončili nečekaně v Novém Městě nad Metují. Já jsem zde byla poprvé a moc se mi tu líbilo.

Pohybovali jsme se především v centru, kde se nachází hlavní náměstí a také zámek, jenž je dominantou města. Neměli jsme tolik času, takže jsme dali jen rychlý oběd, prohlédli si náměstí, prošli zámkem a užili si krásné zahrady.

Zaujaly mě tyto krásné dveře.

Nové Město bylo založeno již roku 1501 a historické centrum se nachází na ostrohu, který je ze tří stran řekou Metují. Jak sami uvidíte na fotkách, tak centrum si zachovalo renesanční podobu, která se mi moc líbí a nejvíce vynikne právě na hlavním náměstí.

Na náměstí najdete mariánský sloup, socha Nejsvětější Trojice, stará a nová radnice. Ve východním rohu náměstí stojí gotický kostel Nejsvětější Trojice se čtyřbokou věží s ochozem. Náměstí slouží zároveň jako veliké parkoviště, kde se dalo bez problémů zastavit. Je samozřejmě placené. Kromě památek zde najdete důležitou turistickou vybavenost, jako jsou různé restaurace, cukrárny a obchody. Moc se mi líbí, že celé náměstí člověk obejde díky podloubím.

 

Dominantou města je rozhodně zámek, který vznikl přestavbou původního hradu, za což mohou především Pernštejnové. Další proměny se zde objevily v baroku, vše pod taktovkou Carla Luraga.  Současná podoba vychází z návrhu architekta Dušana Jurkoviče, který navrhl i kaskádové zahrady s dřevěnými stavbami (např. můstkem).

Celé centrum se mi moc líbilo, působí velmi malebně a pohodově. Zámek by očividně potřeboval nějakou opravu zvenčí, ale určitě stojí za návštěvu. Nejhezčí jsou rozhodně zahrady, do kterých se dostanete, když projdete zámkem. Zahrady jsou kaskádovité a celkově dost členité, takže si tam bez problémů najdete klidný koutek, i když je zde dost lidí. Jsou volně přístupné.

zde je krásně vidět dřevěný most

Z Nového Města jsem upřímně nadšená, moc se mi zde líbilo a určitě sem znovu pojedeme (třeba při dalším pokusu o safari). Mimochodem, kdyby se vám zámek opravdu hodně líbil, měl by být od tohoto roku na prodej:-)

Jaké je Vaše oblíbené místo ve východních Čechách? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

 

 

12 thoughts on “Nové Město nad Metují – fotočlánek

 1. Martina

  To je krásné místo. Zámek sice zvenku nic moc, ale ty zahrady jsou nádherné. By mě zajímalo, kolik může taková krása stát, když by měl být na prodej. 🙂

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   to by mě taky zajímalo, ale to jsem na internetu nenašla:-) Ty zahrady jsou nádherné. Příště bych chtěla jít i dovnitř na prohlídku, mám ráda interiéry:-)

 2. Helena

  Haničko, NMnM je jedno z měst, kam se moc ráda vracím. Zámek, náměstí, zahrady, Zoubkova socha Metuje, hotel Rajská zahrada s úžasnými výhledy, to všechno prostě miluji!
  Měj příjemný den, Helena

  1. ciculka Post author

   Ahoj Helenko,
   nám se tam taky moc líbilo. Domluvili jsme se, že bychom příště bydleli rovnou v hotelu na náměstí a pořádně to tam prošli. Už se úplně vidím, jak si užiji zahrady s dobrou knížkou:-) Měj se krásně!

 3. Lucie

  Ahoj, moc se mi z fotek líbí to náměstí, včetně podloubí a taky zámek se zahradami. Kupovat ho určitě nebudu, ale výlet bych si tam udělala moc ráda, díky za tip, kam vyrazit:)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   to náměstí je opravdu malebné. Já taky neplánuji zámek kupovat, sice jsem učitelé prý velmi přeplacení, ale na zámek to bohužel nestačí:-D

 4. Stáňa

  Podle fotek zámek určitě stojí za návštěvu. Já východní Čechy moc prozkoumané nemám. Výjimkou je Broumovsko, kde jsme byli několikrát na dovolené, ale chodili jsme spíš po skalních městech… (ale brumovský klášter jsme si ujít samozřejmě nenechali)

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já znám hlavně Hradec, kam jezdíme za rodinou. Postupně tam ale navštěvujeme další místa. Mamku baví nám to tam ukazovat (ona je z Hradce), táta tam buď byl, když chodil s mamkou na vysoké nebo ta místa také nenavštívil, takže ho to také zajímá. Broumovské zase vůbec neznám já.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já teď přemýšlím, jestli jsem na konci základky byla v Mariánkách nebo v Karlových Varech. Jela jsem tam s dědou za spolužačkou, co tam byla v lázních. Dneska si to už úplně nedovedu představit, protože jsem ještě neměla mobil, takže jsme se domlouvaly s Míšou pomocí dopisů. Z výletu si akorát pamatuji, co jsem měla na sobě, což je pro mě typické:-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *