Návod na vraždu pro hodné holky – recenze

Krásný den,

detektivka v podání teenagerů? Proč ne:-) Návod na vraždu pro hodné holky napsala Holly Jacksonová a knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis. Já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

YA detektivní thriller stejně působivý jako Riverdale a návykový jako Jeden z nás lže. Knihu jednoduše nedokážete odložit, dokud ji nepřečtete. Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen. Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?

zdroj

moje hodnocení:

Pipa je docela dost nevšední dívka. Má netypickou rodinu, koníčky i kamarády. Jedno se jí ale musí nechat. Je opravdu odvážná, a proto se rozhodne vyřešit zločin, který otřásl celým jejich městečkem. Její na první pohled dokonalá spolužačka Andie Bellová zmizela, ale vraha nikdo nehledá, protože hlavní podezřelý Sal spáchal sebevraždu. Tím se přeci přiznal, ne? Nebo ne?

Pipa je rozhodnutá zjistit pravdu a rovnou celý případ použije jako školní projekt. Jenže přijít na to, co se opravdu stalo, není vůbec snadné, všichni jsou přesvědčeni, že je to objasněné a o celém případu nikdo nechce mluvit. Nakonec Pipa získá nečekaného spojence – Salova bratra Raviho. Společně postupně odhalují jedno tajemství za druhým.

Kniha má trochu zvláštní kompozici, protože krátké kapitoly jsou doplňovány o pracovní protokoly, které si Pipa píše v rámci svého školního projektu. I když se jedná o young adult knihu, tak moc romantiky nečekejte, je to opravdu detektivka ze střední školy. Celá zápletka mi hodně připomíná seriály Pretty Little Liars a Riverdale (a samozřejmě knihy Sary Shepard, která PLL napsala). Nijak mi to nevadí, protože jsem se na ten seriál vždy ráda dívala.

Anglické prostředí mi přijde atraktivní, víte, že pro něj mám celkově slabost:-) Pipa postupuje opravdu logicky, nejsou tady žádné šílené zvraty. Používá metody, které jsou dostupné obyčejné středoškolačce. Líbí se mi ty protokoly, mapky a různé přepisy hovorů, které si Pipa dělá. Přijde mi to opravdu autentické a dobře to příběh doplňuje. Jediný problém, který jsem u toho měla, že je to napsané celkem malým písmem a já jsem knihu četla večer před spaním, tak jsem na to docela špatně viděla.

Jinak mě trochu mrzí (ale to platí všeobecně), že se tu objevuje takový nešvar – současný módní trend mít všude zástupce všech ras, LGBT komunity a dalších menšin, i když to není nutné a vlastně to je docela zbytečné a příběhu to nic nedá. Hned jsem si vzpomněla na adaptaci westernu Sedm statečných, kde byl černoch, indián, hispánec a dokonce i Asiat. Ve westernu! Podle mě je to zbytečné, někdy to působí docela nuceně, ale i tak se mi kniha fakt líbila.

I když se jedná o young adult literaturu, nijak mi nevadilo, že jsem starší než je cílová skupina čtenářů. Tento román je určený pro všechny milovníky detektivek. Pipa není žádný detektivní génius, mnoho jejích teorií nevyjde, ale ona se tím nenechá odradit a dále pátrá. Přitom má opravdu dobrý sebeironický humor, což se mi líbí.

Navzdory výše zmíněným klišé hodnotím knihu opravdu pozitivně. Bavila mě, je čtivá, svižná, napínavá a opravdu dlouho nebudete vědět, co se vlastně stalo. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy knihu seženete na stránkách Grady. 

Četli jste někdy nějakou young adult detektivku? Jak vás zaujala právě tato? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

10 thoughts on “Návod na vraždu pro hodné holky – recenze

  1. ciculka Post author

   Ahoj Stáni, já myslím, že by se ti to mohlo líbit, je to opravdu postavené na kriminální zápletce, která je uvěřitelná.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já mám taky ráda napětí a detektivní zápletky. V posledních letech mě to opravdu hodně baví. Už se těším, až budeme dělat detektivky v našem čtenářském klubu. Snad se zase brzy školy otevřou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *