Mrchožrouti – recenze

Krásný den,

severské kriminálky mám moc ráda, a když jsem minulý rok četla prvotinu Muž, který si hrál s panenkami, věděla jsem, že se s vyšetřovatelským týmem švédské kriminálky budu chtít setkat znovu. Nakladatelství Metafora si pro nás připravilo druhý díl této série, který se jmenuje Mrchožrouti. Autorem je Magnus Jonsson a knihu jsem získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Kam až může zajít člověk, který cítí hlubokou nenávist?

Sídlo největší skandinávské banky SEB ve Stockholmu se jednoho podzimního odpoledne ocitne pod palbou odstřelovačů. Série výstřelů zaměřená na civilisty ustane stejně rychle, jako začala. Na schodišti před budovou leží několik mrtvých. Poprava za bílého dne.

Policii se i přes okamžitý zásah nedaří střelce dopadnout a motiv chladnokrevného útoku zůstává tajemstvím. Novinové titulky ale, zdá se, mají jasno – hlavní město Švédska se stalo terčem dalšího teroristického útoku.
Detektivové Rickard Stenlander a Erik Svensson jsou nejprve s tímhle vysvětlením zajedno, když ale začnou případ rozplétat, zjistí, že oběti spojuje jedno – všechny pracovaly v bance ve stejném oddělení. Kdo a proč je ale zabil? Existuje mezi nimi společných znaků víc?

Na Rickardovo přání je k vyšetřování přizvaná expertka na šifrování a bývalá aktivistka Linn Ståhlová, aby prozkoumala počítače obětí. A informace, jež odhalí, celým případem pořádně zamíchají.

Linn vytuší, že by do toho mohla být zapletená skupina pravicových extremistů, kterou už jednou konfrontovala, a začíná pátrat na vlastní pěst, aby své podezření potvrdila. Čím hlouběji se dostává, tím více odhaluje ze spirály násilí, únosů a korupce v propletené síti velkých firem a institucí – a je jí čím dál jasnější, že staří nepřátelé si s ní ještě nevyřídili všechny účty.

Ve volném pokračování thrilleru Muž, který si hrál s panenkami se Magnus Jonsson zaměřuje nejen na dramatické vyšetřování masové vraždy, ale opět se dotýká aktuálních společensko-politických témat, hýbajících současným Švédskem, jako je kvalita privátní sociální péče, sílící pravicový extremismus, jeho napojení na byznys, ale také toho, jak je těžké něco takového dokázat.

zdroj

moje hodnocení:

Rikard a Erik jsou pořád kolegové a oba se dostávají k vyšetřování možného teroristického útoku na banku SEB. Někdo tam střílel z věže kostela na skupinu zaměstnanců, která zrovna opouštěla budovu. Do jejich týmu se přidává i mladá a ambiciózní policistka Beatrice a technička Marie, která je pořád šťastná s Rikardem. Díky postupu při vyšetřování je oslovena i Linn, která jim pomáhá s dešifrováním.

Jestli jste už četli předchozí díl Muž, který si hrál s panenkami, tak je vám jasné, že tu máme naše staré známé. I když autor vše vysvětluje, doporučila bych vám, abyste si přečetli ten první díl, protože část zápletky souvisí s jeho dějem. Je to podobně propojené jako třeba trilogie Milenium od Stiega Larssona.

Autor se s tím nijak nepáře a od první kapitoly má děj rychlý spád, je hodně dynamický a čtivý. Vše je vyprávěno z pohledu různých postav, kladných i záporných, ale čtenářský komfort není nijak narušený, vždy jsem se bez problémů orientovala. Brzy jsem pochopila, že tu jsou vlastně dvě linky vyšetřování a dvě skupiny pachatelů s naprosto odlišnými motivy. Vyšetřování střílení u banky SEB je na konci vyřešeno, ale rozhodně je tam připravení cesta ke třetímu dílu. Motivace jedněch pachatelů je pro mě strašná (nenávidím rasismus), ale u toho druhého případu to vlastně docela chápu.

Příběh je plný zvratů a děj nás nenechává ani na chvilku vydechnout. Autor se vůbec nebojí všech možných politických témat a řeší tam aktuální problémy Švédska. I když vám možná přijde spojení pravicového i levicového extremismu, ekonomických úniků, uplácení, terorismu a zanedbání péče jako trochu šílené, je to vlastně skvělá směsice, která prostě funguje.

Já jsem z knihy hodně nadšená, líbila se mi nakonec mnohem více než první díl (který byl ale dost dobrý) a opravdu se těším na pokračování. Jestli vám vyhovuje styl Stiega Larssona a Davida Lagercrantze, tak Magnus Jonsson je ten pravý autor pro vás. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady.

Četli jste už první díl této série? Máte rádi kniha Larssona a Lagercrantze? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Mrchožrouti – recenze

 1. Lucie

  Autora neznám, nečetla jsem zatím ani první díl, ale severské krimi snad nikdy nezklamaly, mám je ráda, anotace a tvé hodnocení taky zajímavé, ráda bych do ní šla.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   určitě to vyzkoušej, vypadá to na pěknou sérii. Teď mají na Gradě spoustu slev, určitě to omrkni:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *