Komu hlava sejde – recenze

Krásný den, 

před časem se mi do ruky dostala novinka od finského autora Jari Järvelä, která se jmenuje Komu hlava sejde. Vydalo ji nakladatelství Cosmopolis a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

V korsických horách se setkává skupina deseti Finů. Z tisíců zájemců byli vybráni právě oni ne proto, že by byli výjimeční, zkušení a nejlepší. Naopak jsou to všichni lúzři, kterým se v životě moc nedaří. Chybí jim silná vůle, schopnosti, pracovitost i pokora. Tohle je jejich šance. Stačí, aby během třinácti dnů překonali nejtěžší evropský trek GR 20, jen se základním vybavením. Cena pro vítěze? Milion eur, rozdělený mezi všechny, kteří závod dokončí v limitu. Živí. Pět mužů a pět žen se odhodlaně vydávají na cestu. Z jednotlivců se stává jednolitá skupina, lúzři se mění v bojovníky a ze soutěže je najednou zoufalý zápas o přežití. Účastníci začnou za podivných okolností umírat a ostatním začíná docházet, že čím míň lidí dojde, tím větší podíl připadne na zbývající. Všichni si musí sáhnout na dno svých sil, aby se vůbec vrátili. Kdo nakonec přežije a stane se vítězem?

zdroj

moje hodnocení:

Po přečtení anotace jsem si říkala ha, to bude něco na způsob Deseti malých černoušků od Agathy Christie, to je jasné… Musím říci, že jsem měla částečně pravdu, ale opravdu jen částečně:-) Ačkoliv je sám autor Fin a všichni hlavní hrdinové též, celý děj se odehrává na francouzském ostrově Korsika, a to především v hornaté oblasti, kde je velmi náročná treková stezka.

Na počátku příběhu je deset lidí, které se až na výjimky (jsou tam i páry) vůbec neznají. Z různých důvodů se přihlásili do této výzvy a jsou přesvědčeni, že se jedná o nějakou kombinaci reality show a soutěže, protože odměnou pro ně je velmi vysoká částka. Pravidla pochodu jsou docela dost přísná, ale samozřejmě každý, kdo bude chtít, může kdykoliv skončit.

Vše to zní celkem snadno a mohl by to být pěkný příběh o překonávání překážek, restartu života a objevení nové motivace. Jenže to by postupně nesměli odpadávat jednotliví členové skupiny, obzvláště když někteří z nich jsou nepokrytě zavražděni…

Jestli čekáte partu sympatických lidí, tak to čekejte dál na jinou knihu. Zde si horko těžko někoho oblíbíte, protože postupně budete zjišťovat, že v životě každé postavy je velmi temná stránka, která vždy vyjde najevo. Příběhu to ale nijak neškodí, myslím si, že ne každá dobrá kniha potřebuje nějakého Mirka Dušína.

V určitém kontrastu k lidské části příběhu je tu velmi sugestivní popis přírody a celé té náročné stezky. Já jsem tedy na Korsice nikdy nebyla, ale autorovi se velmi dobře povedlo zachytit drsnou a nehostinnou krásu této ostrovní krajiny. Opravdu to všechno působí velmi věrohodně (kdo ví, jestli někdy tu cestu sám neabsolvoval:-).

Trochu se potýkám se závěrem, čekala jsem totiž něco úplně jiného. Nevím, jestli to zklamání není ovlivněné mým původním předpokladem, že to bude něco ve stylu již zmiňované Agathy Christie, ale prostě si myslím, že by mohl být ještě trochu lepší.

Samotná kniha se četla velmi rychle, příběh byl svižný a nebyla tu hluchá místa, která by jen zabírala stránky. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. zajímalo by mě, jestli jste už četli nějakou knihu od finského autora. Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Komu hlava sejde – recenze

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      je to dost drsné a nepředvídatelné, takže si to čtenář opravdu užije. Sice se to odehrává na Korsice, kam většina lidí jezdí na dovolenou v létě, ale autor tu tedy rozhodně odhaluje tu drsnější část ostrova:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *