Karlův most – fotočlánek

Krásný den, 

minulý pátek jsem byla pracovně v Praze. Byla to naše první polovina pražského výletu po památkách UNESCO. Šli jsme docela dlouhou cestu od Masarykova nádraží, přes náměstí Republiky, Celetnou na Staroměstské náměstí. Tady jsme si udělali malou odbočku do židovské čtvrti a pak pokračovali přes Klementinum až ke Karlovu mostu. Ten jsme přešli, na konci jsme sestoupili na Kampu, kterou jsme také prohlédli a kolem Lennonovy zdi jsme pokračovali až na Malostranské náměstí. Procházka to byla pořádná, viděli jsme vše, co jsem na trase naplánovala, takže jsem spokojená. Jak to byl ale pracovní výlet, tak jsem moc nefotila a jediné snímky mám z Karlova mostu.

kovový strom na nádvoří Klementina

pohled na Klementinum a kostel sv. Salvatora z Křížovnického náměstí

Křížovnické náměstí – socha Karla IV.

Křížovnické náměstí – kostel sv. Františka Serafinského

pohled na Hradčany z Křížovnického náměstí

Karlův most je druhá nejstarší dochovaná kamenná mostní stavba u nás a je postaven na místě původního Juditina mostu. Jeho podoba je především gotická, nechal ho postavit Karel IV., který se celkově zasloužil o obnovu Prahy a českého království. Je zdoben celkem třiceti sochami, které pocházejí od největších mistrů té doby, např. Brauna nebo Brokoffa. Většina soch je tedy z období baroka.

Staroměstská mostecká věž

Na mostě se nacházejí celkem tři věže; malá a větší Malostranská mostecká na Malé Straně a Staroměstská mostecká věž na Starém Městě. Most má celkem 16 oblouků a dá se z něj sejít na ostrov Kampa, kde se mj. nachází např. Werichova vila. Zde je kromě expozice také vyhlášená cukrárna. Tu jsme navštívili, měla jsem asi nejdražší zákusek v životě (135 Kč) – makronkový dortík s citronovým krémem. Byl to luxus:-D

pohled z mostu směrem k Mánesovu mostu

pohled z mostu směrem k mostu Legií

Historické jádro Prahy je opravu úžasné místo plné dechberoucí architektury. Pohled z mostu na Hradčany je asi moje úplně nejoblíbenější panorama nějakého města. Jinak naše trasa nebyla vybrána náhodně – částečně kopíruje tzv. královskou cestu a také je to procházka historií architektury od konce 10. století (Rotunda sv. Václava na Malostranském náměstí) po současnost (obnovený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v roce 2020).

pohled na Hradčany

makronkový dortík

Čertovka na Kampě, v pozadí oblouk Karlova mostu

Máte rádi historické jádro Prahy? Kdy jste se naposledy prošli po Karlově mostu? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

Tagged on: ,

10 thoughts on “Karlův most – fotočlánek

 1. Marta

  Hani, Prahu znám jak svoje boty…, ale i tak jsem se ráda s tebou prošla. Teď po úraze už ty procházky nedávám, i když jsem v Praze často. Měj pěkný den.

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   já Prahu zase tak moc prochozenou nemám, ale je fakt, že toto jsou všechno místa, kde jsem už předtím byla:-)

 2. Lucie

  Ahoj, Prahu a Karlův most jsem poprvé navštívila, když mi bylo 8 na školním výletě, od té doby ještě několikrát, mám to tam ráda. Ten makronkový dortík byl tedy pořádně drahý..

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   to teda byl, na tak drahé zákusky nejsem moc zvyklá. Byl tedy výborný, ale i tak…Praha je moc hezké město, líbí se mi památky, ale přiznám se, že bydlet bych tam asi nechtěla.

 3. Stáňa

  Já se na Kampu občas chodím projít v polední pauze :). A přes karlův most chodím občas na tramvaj. V minulý letech jsem občas chodila ráno do práce pěšky z Můstku přes Staroměstaské nám. , odtud Karlovkou a pak přes most… Ale letos jsem nějaká lenošná a ještě jsem se nepřemluvila na Můstku vystoupit a vozím se až na Malostranskou (zas ale chodím Valdštejnskou zahradou, to je taky fajn).

  1. ciculka Post author

   Ahoj, kdybych pracovala poblíž Kampy, tak bych tam taky chodila. My máme teoreticky polední pauzu 30 minut, během které se snažím dostat do jídelny na oběd. Ale často nám tam dává ředitel poradu, takže přijdu o oběd (a i o peníze za něj) a samozřejmě o pauzu, při které bych si na chvilku vydechla. Ta Valdštejnská zahrada se mi moc líbila, pamatuji si tvůj článek:-)

 4. Zuzka

  Ahoj, ja Prahu teda nepoznám, ale môj chlap sa postaral o to aby som nikdy nezabudla na Karlov most, keďže ma na ňom pred 6 rokmi požiadal o ruku <3 :), bolo to úžasné. A ešte si pamätám aj prechádzku po Vaclavskom námestí… Vďaka ze si mi to pripomenula 😉

 5. WantbefitM

  Ale ten dortík vypadá fakt luxusně. Věřím, že za těch 135 kč stál 🙂 Já ani nevím, když jedu do Prahy, většinou vynecháváme ty klasiky 🙂 Ale naposledy jsem byla v Praze před Vánoci na vánočních trzích 🙂

  WantBeFitM

  1. ciculka Post author

   Ahoj,
   upřímně řečeno – stál:-D Byl fakt skvělý. Já jsem tady měla předepsanou trasu od cestovky, kterou jsem musela s klienty projít, takže jsem si moc vymýšlet nemohla. Přidala jsem si tam akorát tu Kampu, to je skoro po cestě a byla to příjemná pauza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *