Iluze – recenze

Krásný den,

švédskou autorku Camillu Läckberg už znám, takže po jejím nejnovějším románu jsem ihned sáhla. Tentokrát na ním spolupracovala ještě Henrikem Fexeusem. Kniha se jmenuje Iluze, jedná se o první díl série Mentalista. Román vydalo nakladatelství Metafora a já jsem ho získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Před zábavním parkem ve Stockholmu objeví policie tělo ženy v bedně probodané meči. I když to na první pohled připomíná nepovedený kouzelnický trik, záhy je jasné, že se jedná o mimořádně brutální vraždu.

Totožnost oběti však zůstává záhadou a případ se nehýbe z místa. Policistka Mina Dabiriová nakonec nevidí jinou možnost než požádat o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku i magii.

Ačkoli Vincent zpočátku není spoluprací nijak nadšený, probudí se v něm hluboko zasunuté vzpomínky. Spolu s Minou, která rovněž bojuje se svými démony, si během vyšetřování uvědomí, že pronásledují nelítostného sériového vraha. A ten jako by se snažil Vincentovi něco říct. Podaří se jim ho zastavit, než bude obětí víc?

zdroj

moje hodnocení:

Vincent Walder se živí jako mentalista a pořádá různé kouzelnické show. Je velmi důkladným pozorovatelem lidí, dokáže číst v řeči jejich těl, a díky tomu je tak úspěšný. Jeho rodinný život je docela divoký, neboť za manželku pojal mladší sestru své první ženy. Je také velmi uzavřený a hůře navazuje přátelské vztahy.

Jeho novou kolegyní se stane policistka Mina Dabiriová. Mina je velmi inteligentní, uzavřená, má očividně tajemnou minulost. Čeho si na ní ale všimne brzy každý, je její posedlost hygienou. Dezinfekční gel je nedílnou součástí jejího života.

Tyto dvě naprosto rozdílné, a přitom v mnoha ohledech velmi podobné, osobnosti spojí vyšetřování brutálních vražd, u kterých pachatel vychází ze starých kouzelnických triků. Ti dva na odhalení vraha nejsou sami, Mina je obklopena policejním týmem, který se skládá z několika zajímavých postav. Zatímco Pedera bude mít každý rád, Reuben je fakt arogantní blbec.

I když je kniha fakt silná (576 stran), tak vše je napsané velmi čtivě, svižně, dynamicky. Střídají se kapitoly vyprávěné z pohledu Miny, Vincenta a dalších postav. Je to vždy dobře poznačené, takže jsem se bez problémů orientovala. Zápletka byla hodně dobrá, tentokrát jsem téměř do konce neodhadla, kdo je vrah:-)

I když jsou hlavní postavy docela výstřední, tak jsou mi oba dost sympatičtí a těším se na další díly. Případ byl vyřešen, ale kolem Miny je tajemství, které chci znát:-D Ještě jednou děkuji za zaslání knihy nakladatelství Metafora. Vy ji seženete na stránkách Grady. Vadí vám, když je hlavní hrdina tak trochu jiný? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Iluze – recenze

 1. Helena

  Hani, děkuji za recenzi, zní to zajímavě.
  A když se trochu poruší vzorec, je to často ku prospěchu!
  Pa, Helena

 2. Stáňa

  Mně původně kniha lákala (viděla jsem na ni někde upoutávku), ale hrdinka s temnou minulostí v kombinaci s odborníkem na magii… – nevím, nevím. I když je fakt, že detektivky, které se líbily tobě, mne nikdy nezklamaly.
  Hezký den

 3. Lucie

  Ahoj, autorku znám a myslím, že by mě kniha bavila, ,,Jiný“ hlavní hrdina mi nevadí, i mezi lidmi se najde spousta takových, tak proč ne v knížkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *