Krásný den,
já vím, že jsem už s tím Penny magazínem trapná, ale o buřtguláši doma mluvím už dlouho. Když jsem v časopise objevila recept právě na něj, tak jsem si řekla, že je to znamení a musím to udělat:-) Já jsem buřtguláš nejedla už několik let a doma jsem ho nikdy nedělala. Je to ale celkem snadné jídlo, je ho hodně a dělá se to v jednom hrnci. Uznávám, že to není asi nějaký trendy pokrm, ale fakt to chutná dobře. Recept jsem si upravila jen malinko.
co budeme potřebovat:
- 60 gramů vepřového sádla
- 600 gramů špekáčků nebo nějaké jiné podobné uzeniny
- 2 velké cibule
- 5 stroužků česneku
- 2 lžíce mleté sladké papriky
- chilli podle chuti
- 2 lžičky mletého kmínu
- 1 litr vývaru nebo vody
- 800 gramů vařených brambor
- sůl
- pepř
- ocet na ochucení
- uzená paprika
Nejdříve si udělejte přípravné práce. Uvařte si vývar nebo si připravte nějaký bujon. Nakrájejte špekáčky na menší kousky, cibuli nahrubo a česnek na malé plátky. Brambory oloupejte, dvě třetiny nakrájejte, jednu třetinu rozmixujte nebo nastrouhejte najemno. V kastrolu si rozehřejte půlku sádla a na něm orestujte špekáčky. Poté si je přendejte stranou, vložte do hrnce zbytek sádla a orestujte do zlatova cibuli. Až bude hotová, přisypte česnek, zamíchejte. Česnek nerestujte dlouho, jinak zhořkne. Směs okořeňte paprikou, chilli podle chuti a drceným kmínem.
Celý základ zalijte vývarem a nechte přibližně dvacet minut povařit. Hotovou směs rozmixujte tyčovým mixérem a pak do hrnce přidejte zpět špekáčky. Opět to nechte povařit cca 10 minut na mírném plamenu. Nakonec přidejte pokrájené a nastrouhané brambory. Ty nastrouhané tam jsou kvůli zahuštění, abyste nemuseli přidávat mouku. Podle chuti na závět buřtguláš osolte, opepřete a můžete dochutit octem.
Já mám toto jídlo ráda s čerstvým chlebem, ale třeba mamka to jí zásadně bez něj. Co byste zvolili vy? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Hani, já tentokrát nic. Buřtíka si dám jednou za rok na ohni, jinak je fakt nemusím.
Ale tátovi ho mamka čas od času vařila, měl ho rád.
Přeji pohodový den, Helena
Ahoj,
já na uzeniny jako takové taky moc nejsem, ale tady mě to opravdu zlákalo. Neměla jsem buřtguláš hodně let…
Hani, já buřtguláš už neměla spoustu let – hlavně proto, že o něj nijak moc nestojím. Když guláš, tak klasiku – od manžela, ten umí moc dobrý. Buřta raději na ohni nebo do leča :).
Hezký den
Ahoj Stáni,
já na klasický guláš vůbec nejsem. Buřty nad ohněm mám taky ráda. Lečo upřímně nenávidím, nedávno ho měl kolega v práci k obědu, tak jsem šla raději s respirátorem na chodbu.
Ahoj, já ho sem tam vařím, rychlé, levné a jednoduché jídlo. Brambory tam nestrouhám, ale normálně nakrájím na kostky.
Ahoj,
přesně jak píšeš, je to levná rychlovka, to se občas prostě hodí:-)