Co mě na knihách nebere

Krásný den,

jestli čtete pravidelně články o mých knihách, tak jste už možná vypozorovali, že mám opravdu široký záběr různých žánrů. Přesto se najdou typy literatury, kterou nevyhledávám. A o co se jedná?

  1. upířiny

Je to pár let, co světem proletěl fenomén Stmívání, který mě tedy naprosto minul. Knihu jsem nečetla, z filmu jsem omylem viděla asi deset minut (a tak přišla zbytečně o deset minut života) a fakt mě to nebere. O upírech samozřejmě píše mnohem více lidí, ale nečtu ani jednoho. Jedinou čestnou výjimkou je kamarádka Lucie, která má i nějaké upírské povídky. Ty samozřejmě čtu, protože je napsala ona.

2. horory

Horory fakt ne, nesnáším je i v televizi, hrozně se bojím. Jako knihy jsem je nikdy nevyhledávala a myslím, že mi fakt nehrozí, že s tím začnu.

3. historické romány

Nevím, jestli je to tím, že jsem historii (dějepis) studovala, ale prostě mi vadí. Vondruška a spol. mi nesmí přes práh. Ještě na základce jsem četla nějaké knihy od Loukotkové, ale to bude všechno. Paradoxně mi nevadí historické romance.

4. společenské romány

Společenský román je takový souhrnný název pro velkou skupinu literatury, kterou podle mě nemůžeme jednoznačně zařadit do nějaké jiné kategorie. Čerpají z jiných typů, jako jsou romance, detektivky, historické romány atd. Přijde mi, že tam je vždy od každého kousek a dohromady to vlastně moc nefunguje. Prostě když chci romanci, čtu romanci, když chci detektivku, čtu ji.

5. seberozvojová literatura

Do této kategorie spadá dost knih, které jsou v poslední době opravdu populární. Už párkrát jsem si říkala, jestli si třeba to slavné Tajemství nepůjčím v knihovně, ale nakonec si stejně odnesu zase detektivky:-D

6. astrologické a astrální knihy

Tento bod dost souvisí s tím předchozím, resp. pro mě je to hodně podobné a propojené. Knihy Jak si správně přát, o astrálních cestách a mém vnitřním já atd. , to mě fakt nebere.

7. životopisy bulvárních osobností

Docela často vídám třeba v trafikách knihy, které vydaly nějaké časopisy (bulvární), třeba k výročí nějaké populární osobnosti. Takto jsem potkala třeba něco o Jiřině Bohdalové. Podle mě je to jen ztráta času a peněz.

8. současná česká literatura

I když si udržuji docela dobrý přehled o současné české i světové literatuře, tak ta česká mě vůbec neláká. Něco samozřejmě čtu z pracovních důvodů, ale sama si to nevybírám. Hodně tu ale kupuji, protože naopak tyto knihy hltá mamka.

9. Michal Viewegh

Už na vysoké jsem s ním měla problém. Souvisí to i s předchozím bodem, ale já ho celkově nemám ráda. Přečetla jsem od něj několik knih (abych ho jen tak neodsoudila a taky jsem samozřejmě dělala zkoušku z české literatury) a fakt mě nebaví. Taky je mi dost nesympatický v různých rozhovorech.

10. bestsellery

Úplně naopak na mě působí takové ty zlaté pečetě, co dávají vydavatelé na obálky některých knih. Označují tzv. bestsellery. pro mě je to hned značka toho, že tato kniha mě s největší pravděpodobností bavit nebude.

11. trendy věci

Koukám, jak mám ty body propojené:-D Trendy knihami myslím ty, které mají obrovskou reklamu, všichni je kupují a je vhodné je číst a ještě se s nimi třeba někde vyfotit. Když jsem se třeba po Vánocích ptala žáků, co dostali za knihy, tak většina mi řekla (že nic) Mléko a med. Já jsem se na to v knihkupectví dívala a je to docela průměrná poezie, žádný zázrak…

12. vše kolem 50 odstínů

Už samotná trilogie je děsná. Je to jedna z mála sérií, kterou jsem začala číst a nemohla ji dokončit, protože jsem to nedávala. Málokdy se pozastavuji nad jazykovou výstavbou textu knihy (vůbec nehovořím o obsahu, bylo mi jasné, do čeho jdu), ale tady to jinak nešlo. Nevím, jestli je to chyba překladatele nebo autorky, ale je to děs. Mimoto mi vadí, jak se na tom rozhodla rejžovat a najednou se tady objevila další kniha Grey… Erotické romance klidně, ale ty kvalitní…

13. uznávaní autoři

Jsou spisovatelé, kterých si lidsky moc vážím, uznávám jejich umělecký přínos, ale dobrovolně je už znovu číst nechci. Typickým příkladem je třeba Bohumil Hrabal. Přečetla jsem několik jeho románů a povídek, vždy jsem ho měla moc ráda a vážila si ho, ale jeho tvorba není můj šálek kávy. Havel, Škvorecký, Neruda, Ota Pavel…je jich fakt dost:-)

14. ti ostatní

Existuje dost autorů, které nemohu nikam zařadit a jejich práce mi vadí. Takový Kundera mě štve hned od začátku, co o něm vím. Jeho romány mě moc neberou (četla jsem celkem čtyři knihy, spíše ty starší jako Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí) a on mi osobně fakt vadí. nelíbí se mi jeho komunistická minulost a fakt je protivné jeho chování.

No, docela jsem se tady rozvášnila:-) Mohla bych asi pokračovat ještě dále a něco ještě vymyslet, ale řekla bych, že i toto je slušný seznam. Jak jste na tom Vy? Co Vy nevyhledáváte v literatuře? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

2 thoughts on “Co mě na knihách nebere

  1. Stáňa

    Já aktuálně nemám ráda sci-fi (přitom dřív jsem ho docela četla), nemusím ani tebou zmiňované upířiny, životopisy celebrit a astrologii. A nemusím moc romance a takové ty různé příběhy o lásce. Naopak Vondrušku čtu (i když mám pocit, že v poslední době ty detektivky fiká jak Baťa cvičky a je to na nich vidět). .

    1. ciculka Post author

      Ahojky,
      vím, že máš Vondrušku zrovna ráda, resp. všimla jsem si, že jsi o něm na blogu psala. Ale tak každý má jiný vkus:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *