Krásný den,
v pátek mi mamka přinesla z pošty balík knih z nakladatelství Cosmopolis. Opět jsem se neskutečně milou Bárou domluvila na spolupráci a ona mi poslala hned pět knih na recenzi. Udělalo mi to radost, o to větší díky tomu, že jsem od čtvrtka na nemocenské se zánětem ucha, který opravdu hodně bolí, a já kvůli tomu nemůžu ani spát. No, aspoň je čas na čtení, že?:-D
Jako první jsem se vrhla na knihu, která mě podle anotace opravdu lákala. Jmenuje se Tajemství skotské krve a napsal ji český autor Jan Hrdina.
oficiální popis:
Kapitán Ian Deveron-Gordon přijíždí na hrad Kilcarron do středního Skotska, aby sepsal dějiny rod Carronů. Nikdo ale netuší, že pravým důvodem příjezdu mladého kapitána je zcela něco jiného. V Kilcarronu totiž zemřelo několik služebných podivnou smrtí. Ian má pochybnosti, že se nejednalo o nehodu či nešťastnou náhodu, v čemž ho utvrzuje i fakt, že někteří obyvatelé Kilcarronu se mu snaží pátrání všelijak zkomplikovat. Sužuje hrad opravdu nějaké děsivé prokletí? Podaří se kapitánovi odkrýt tajemství rodu Carronů?
Když jsem si přečetla anotaci, tak si říkám Skotsko, detektivka, viktoriánské období, hmm, to by se mi mohlo dost líbit:-) A tedy měla jsem pravdu. Slupla jsem ji jako malinu. Ian dostane pověření k vyšetřování od skupiny britské nejvyšší šlechty a ihned se vypraví na skotský sever. Po cestě se seznamuje epizodně s jedním lékařem, což mi přišlo jako velmi zajímavá chvíle. Možná základ nějakého dalšího pokračování? Patolog mi dost připomíná Sherlocka Holmese, a když jsem si přečetla autorův epilog, tak jsem zjistila, že mám pravdu:-)
Příběh je hodně jednoduchý, nejsou tu žádné další dějové linie a vlastně ani rozsah knihy není nijak monstrózní, něco málo přes dvě stě stran. Nevidím to jako nějakou chybu, protože to je vše velmi svižné a čtenář se opravdu nenudí.
Jan Hrdina dovedně zkomponoval úspěšné atributy viktoriánských detektivek. Určitě tu najdete podobenství třeba se Sherlockem Holmesem. Myslím, že většinu jsem poznala, ale vše je uvěřitelné, takže to je ok. Pokud je někdo netknutý Conanem Doylem, tak mu to asi vůbec nepřijde:-D
Postav je v příběhu relativně málo, nejvíce prostoru dostává logicky Ian. Určitě Vás ale pobaví svérázný francouzský architekt a hřmotný vesnický kovář. V knize je i kapka romantiky, která ale není nijak násilná, a proto se tato kniha hodí i pro muže (aby si někdo nemyslel, že je to jen nějaká detektivní romance). Líbí se mi i bojovné scény, které mi opět někoho připomněly.
Ian je moc sympatická hlavní postava, která má nevšední rodinné zázemí a zajímavou minulost. Je to člověk velmi vyrovnaný, statečný a logicky uvažující, což je svěží a milé. Taky to dává šanci dalším příběhům, kde se všechny tyto skutečnosti mohou dále rozvíjet.
Samotná zápletka je celkem jednoduchá, myslím, že během čtení to už každého napadne. Líbí se mi, že prostředí je vykresleno lehce mysteriózně (mlha, tajemné místnosti, tajné chodby atd.).
Co hodně oceňuji, je autorův epilog, kde píše o námětu knihy. Vysvětluje historické skutečnosti z dějin Skotska a vše ještě doplňuje o fotografie zajímavých skotských osobností. To jsem ještě v beletrii nezažila a je vidět, že Jan Hrdina je jeden z našich největších odborníků na skotskou historii.
Za knihu velmi děkuji nakladatelství Cosmopolis a Vy ji seženete např. na stránkách Grady. Pokud sháníte příjemnou detektivku, která Vás pobaví, nebude působit depresivně (jako třeba Kepler nebo Bolton) a ještě Vás vezme na velmi atraktivní prostředí (protože kdo by nemiloval Skotsko, že?:-), tak si ji určitě přečtěte.
Zajímalo by mě, jaká je vaše oblíbená kniha, která se odehrává ve Skotsku. Napište mi:-)
Vaše Čičulka
To zní docela dobře….
Ahoj,
určitě to zkus, četlo se to samo a bylo to příjemné. Není to taková depka jako Kepler nebo Bryndza:-)