Knihkupectví pana Livingstona – recenze

Krásný den,

když je v názvu nějaké knihy slovo knihkupectví, tak se mi velmi těžko odolává. Asi jste už pochopili, že je to můj oblíbený obchod:-) Román Knihkupectví pana Livingstona se odehrává v současném Londýně. Autorkou je španělská spisovatelka Mónica Gutiérrez Artero. Knihu vydalo nakladatelství Metafora, spadá do edice 7lásky a já jsem ji získala v rámci spolupráce.

oficiální popis:

Mladá archeoložka Agnes Martíová se z rodné Barcelony přestěhovala do Londýna v naději, že najde práci v jednom z britských archeologických muzeí. Když se však po několika měsících neúspěšného hledání chystá zklamaně vrátit domů, při melancholické procházce čtvrtí Temple zabloudí do útulného knihkupectví Moonlight Books.

Bručounskému majiteli Edwardu Livingstonovi se bystrá dívka ihned zamlouvá, a tak ji zaměstná jako svou pomocnici. Třebaže se Agnes nevzdává svého archeologického snu, brzy propadá kouzlu onoho obchodu i jeho stálých návštěvníků, jako je přemoudřelý chlapeček Oliver Twist, horlivá čtenářka paní Dresdenová, mlčenlivý spisovatel píšící ve světle modré lampičky nebo Edwardova sympatická přítelkyně, nakladatelka Sioban, a zjišťuje, že Edward není zas takový misantrop, za jakého se vydává.

Poklidný každodenní život knihkupectví však naruší krádež – drahocenný deník Edwardova předka zničehonic zmizí a Agnes se obává, že podezření padne na ni. A když se navíc vyšetřování ujme pohledný inspektor John Lockwood, archeoložka přijde o poslední zbytky klidu.

zdroj

moje hodnocení:

Agnes je španělská archeoložka, která se rozhodla najít pracovní štěstí v Anglii. Vždyť v této zemi je tolik muzeí, aspoň jedno by mohlo mít nějaké volné místo, ne? Ne, bohužel, ne. Shodou náhod skončí jako prodavačka v malém knihkupectví, které vede a vlastní pan Livingstone. V jeho obchodě se pravidelně schází velmi originální směsice lidí, přičemž každý z nich má jiný důvod pro návštěvu. Pracovní pohodu ale naruší krádež vzácného výtisku, a tak na scénu přichází i detektiv Lockwood. Mezi nimi je ihned chemie, oba dva jsou rádi ve společnosti toho druhého, ale zároveň jsou naprosto vyděšení z nečekaných citů.

Agnes i John jsou sympaťáci, ta chemie mezi nimi funguje dobře, přesto není tento román pouhou romancí, která je založená jen na milostném vztahu dvou hlavních hrdinů. Většina vedlejších postav má ostatek prostoru pro prezentaci svého jednání, která vám bude určitě sympatické. Vážnější scény jsou vyvážené těmi jemně humornými (např. když do obchodu přijde tak trochu šílená paní Dresdenová).

Kromě ukázky hezkých mezilidských vztahů je tato romance ukázkou veliké lásky ke knihám. Ta čiší z každé věty, z každé postavy, která se zde objevuje. Mnoho knižních odkazů jsem snadno odhalila, ale přesto je zde zmíněno dost světových děl, která jsem nečetla. To mě samozřejmě navnadilo a budu si je muset vyhledat:-)

Knihkupectví pana Livingstona asi netrhne rekord v prodeji knih, ale je to příjemná jednorázová oddechovka, která vám znovu připomene, proč milovat knihy a že i na pošmourné město můžeme nahlížet s úsměvem. Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora a vy ji seženete na stránkách Grady.

Máte rádi příběhy, které se odehrávají v knihkupectví? Chcete od romance hodně vášně a erotiky, nebo vám to naopak vadí? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

6 thoughts on “Knihkupectví pana Livingstona – recenze

  1. Helena

    Hani, ta kniha se už moc hezky jmenuje a stránky (podle tvé recenze) nabízejí přesně to, co bych od ní čekala. Zní to hrozně mile.
    Měj hezkou neděli, Helena

  2. Stáňa

    Hani, já to podle recenze vidím taky jako příjemné čtení třeba na dovolenou. Romantiku moc nečtu a když už, tak spíš něco v tomto duchu, než příběhy plné vášní ;-).
    Hezký den

    1. ciculka Post author

      Ahoj Stáni,
      myslím si, že pro nečtenáře romantiky je toto ideální romantická kniha. Ty by sis žádnou sexy romanci asi neužila, ale zde je to vše jen takové jemné a ta romantická linka vlastně není nejpodstatnější.

  3. Lucie

    Ahoj, přiznám se, že tohle není úplně styl po kterém bych nadšeně sáhla, na druhou stranu, v mezidobí, kdy nemám chuť ani do detektivek ani do romantiky by to na oddech a změnu mohlo být fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *