Krásný den,
jestli mě aspoň trochu znáte, tak je vám jasné, že jsem si novinku z pera britského spisovatele Roberta Bryndzy nemohla nechat ujít. Jmenuje se Kanibal z Nine Elms a je to první díl nové série s detektivem Kate Marshallovou. Já jsem ji získala díky spolupráci se skvělou Bárou z nakladatelství Cosmopolis, ale jestli mě sledujete už delší dobu, tak jistě víte, že jsem Roberta četla (a samozřejmě kupovala) ještě předtím, než jsem začala s tímto nakladatelstvím spolupracovat.
oficiální popis:
Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ nebezpečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem zemřela. Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost začne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne nejen do právě probíhajícího vyšetřování vražd mladých dívek. Jejich modus operandi nebezpečně připomíná případ, který před patnácti lety vyřešila. Nevrací se jen vzpomínky. Vrah napodobitel chce dokončit započatou práci… A tak se i Kate musí vrátit k vyšetřování, aby dokončila tu svoji – chytit dalšího sériového vraha.
moje hodnocení:
Přiznám se, že Robert Bryndza se už u mě přesunul do kategorie „kupuji si ihned každou novou knihu, anotaci už ani dopředu nečtu“. Proto jsem byla docela překvapená, když jsem zjistila, že se nejedná o další kriminálku s Erikou Fosterovou, ale je to počátek nové série, kde hlavní postavou je opět žena, tentokrát Kate Marshallová. Byla jsem hodně zvědavá, jestli se autorovi opět povede psát tím strhujícím způsobem jako u předchozích děl. Jestli i tato nová kniha bude mít neotřelou zápletku a sympatické hlavní hrdiny (přeci jen s nimi trávíme dost času a musíme jim fandit, že jo?:-).
Jsem ráda, že se to všechno Robertovi povedlo. Kate představuje inteligentní ženu s pohnutým osudem. nejenže přežila útok masového vraha, povedlo se jí ho chytit a pak porodila jeho dítě (milovaného syna). Pak jí život poněkud semlel a padla až na dno. Ale dokázala se vzepřít destruktivnímu zlozvyku, alkoholismu, a stát se zpět plnohodnotným členem společnosti. Líbí se mi že je to postava s minulostí, že není úplně dokonalá, takže působí normálně, lidsky.
Druhou postavou, kterou, aspoň to předpokládám, budeme vídat i v dalších dílech, je její asistent na univerzitě Tristan. Je to šikovný mladík (teď si přijdu jako stará babka:-D), který rozumí moderním technologiím, Kate naprosto důvěřuje a je to takový pohodář. Přiznám se, že se na něj těším, až bude další pokračování:-)
Samotný příběh začíná v minulosti, kdy Kate byla napadena masovým vrahem. Autor nás čtenáře tedy rozhodně nešetří a vše rozjíždí pěkně zostra. Řekla bych, že tato nová série bude o něco více brutálnější a taková trochu naturalistická. Chvílemi mi to připomínalo knihy Chrise Cartera, což rozhodně není nic špatného:-)
Celé vyšetřování v současnosti je docela dost zapeklité a je provázáno s osobním životem Kate, jejího bývalého nadřízeného Petera a jeho matky. Je to trochu odlišné od série s Erikou, protože Kate už není policistka, ale pracuje na univerzitě jako přednášející (věnuje se kriminalistice a masovým vrahům).
Docela dlouho mi trvalo, než jsem odhalila vraha, což je vlastně skvělé:-) Podle mě to značí dobrého spisovatele detektivek. Oproti předchozím románům je zde mnohem více kladen důraz na detaily a také na psychologii postav. Robertův um jako spisovatele kriminálek roste s každou jeho knihou.
Celkově jsem z knihy nadšená, protože jsou mi velmi sympatičtí oba hlavní hrdinové, líbí se mi, jak je děj důkladně propracovaný, všude nacházíte nějaké indicie a pak to na konci perfektně sedne. Ještě jednou děkuji za zaslání Báře z nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Znáte první sérii s Erikou Fosterovou? Láká Vás i tato nová? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Já jsem se pořád ještě k ničemu od Bryndzy nedostala. Měla bych to napravit.
Ahoj,
to bys určitě měla, já jsem na něj přišla hned na začátku a je fakt dobrý:-) Nová série vypadá zajímavě, jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dále.
Od Bryndzy jsem ještě nic nečetla, ale po téhle recenzi jsem si uvědomila, že mi začíná vadit stereotyp detektiva-alkoholika. Zmiňuješ ho tu a já začínám mít pocit, že detektiv nemůže pracovat, pokud není alkoholik, nebo po odvykačce, nebo má náběh na to stát se alkoholikem. Vážně – Harry Hole alkoholik, Lincolm Rhyme a jeho záliba ve skotské (pravda tam je podstat příběhu jiná, ale opět je to detektiv a alkoholik), Philip Marlow má sklony k alkoholismu. Tak si občas říkám, zda už to není trochu klišé, které začíná u Sherlocka Holmese a jeho slabostí pro kokain. Jsem se trochu rozvášnila 🙂
Určitě se někdy v knihovně po Bryndzovi podívám. Můj oblíbený autor krimithrillerů a krimizápletek je Jeffery Deaver a můžu ho jen a jen doporučit 🙂
Ahoj Leni,
to máš pravdu, ještě mě napadl třeba Robert Hunter od Chrise Cartera, ten taky miluje whisky. Vím, že máš ráda Deavera, protože já jsem ho objevila díky tobě:-)